Deset nejbohatších lidí světa loni bohatlo v průměru o 100 milionů dolarů denně

Na světě je 2769 dolarových miliardářů, jen loni jich přibylo 204. Jejich majetek vzrostl třikrát rychleji než v předchozím roce, zvýšil se o dva biliony dolarů (49 bilionů korun) přibližně na 15 bilionů dolarů. Vyplývá to ze zprávy o nerovnosti, kterou před začátkem Světového ekonomického fóra (WEF) ve švýcarském Davosu zveřejnila mezinárodní nevládní organizace Oxfam.
Počet lidí, kteří žijí v chudobě, se od roku 1990 téměř nezměnil. V roce 1990 žilo na Zemi zhruba 5,3 miliardy lidí, zatímco v současné době jich je přes osm miliard. Zároveň roste počet hladovějících, uvádí Oxfam.
Nevládní organizace vychází při svých výpočtech z různých zdrojů. Dala dohromady odhady časopisu Forbes o bohatství miliardářů s údaji Světové banky (SB) a se zprávou švýcarského bankovního domu UBS o světovém bohatství.
Sto milionů dolarů denně
Oxfam došla k závěru, že na světě by mohlo za deset let být pět dolarových bilionářů. Podle její zprávy se bohatství miliardářů loni zvyšovalo v průměru o dva miliony dolarů denně. Deset nejbohatších lidí bohatlo dokonce v průměru o 100 milionů dolarů denně. I kdyby ze dne na den přišli o 99 procent svého majetku, zůstali by miliardáři, píše Oxfam.
Organizaci, která byla založena v Británii a nyní má sídlo v Keni, znepokojuje, že se ekonomická moc miliardářů snoubí s mocí politickou. Nerovnost má důsledky pro demokracii, uvedla výkonná ředitelka německého Oxfamu Serap Altinisiková.
„Bohatství jde totiž ruku v ruce s politickou mocí. Vidíme to dnes při inauguraci amerického prezidenta Donalda Trumpa: miliardářského prezidenta, kterého podporuje nejbohatší muž světa Elon Musk,“ dodala Altinisiková.
Vlastní kryptoměny nového amerického prezidentského páru $Trump a $Melania přitahují masivní zájem, ale mnohem více než o investici jde o spekulaci, které by se měl běžný investor vyhnout, uvedli analytici. Nová kryptoměna se řadí mezi tzv. memecoiny, které jsou vytvářené často spíše pro zábavu než jako seriózní investice. Nastupující americký prezident Donald Trump ji spustil o víkendu.
Investoři by se měli kryptoměnám od manželů Trumpových vyhnout, radí analytici
Money
Kryptoměna bitcoin před nástupem Donalda Trumpa do úřadu prezidenta Spojených států vystoupala na rekord. Cena největší a nejstarší digitální měny podle údajů specializované burzy Bitstamp poprvé přesáhla hranici 109 tisíc dolarů (2,7 milionu korun).
Bitcoin se před Trumpovým návratem do Bílého domu dostal na rekord
Trhy
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.