Čína překvapivě snížila dvě základní úrokové sazby. Chce povzbudit ekonomiku
Čínská centrální banka snížila dvě základní úrokové sazby. Po sérii neuspokojivých statistik doufá, že tak podpoří růst čínské ekonomiky. V reakci na toto překvapivé rozhodnutí oslabil čínský jüan.
Jednoletou primární úvěrovou sazbu (LPR), která je referenčním údajem pro nejvýhodnější sazby, jež mohou banky nabízet firmám a domácnostem, banka snížila z 3,45 procenta na 3,35 procenta. Pětiletá LPR, která je referenční sazbou pro hypoteční úvěry, klesla z 3,95 procenta na 3,85 procenta.
Banka k tomuto kroku přistoupila poté, co Peking v neděli zveřejnil politický dokument, v němž představil své ambice v oblasti ekonomiky.
Růst čínské ekonomiky ve druhém čtvrtletí zpomalil víc, než se čekalo. Hrubý domácí produkt (HDP) meziročně vzrostl o 4,7 procenta, zatímco v prvním čtvrtletí růst činil 5,3 procenta, oznámil dnes čínský statistický úřad. Analytici podle agentury Reuters očekávali, že HDP se zvýší o 5,1 procenta. Ekonomiku táhne dolů pokračující krize na realitním trhu a rovněž nízká spotřebitelská důvěra.Růst čínské ekonomiky se zadrhl. Dolu jí táhne i realitní krize
Money
Analytiky rozhodnutí centrální banky překvapilo. „Je to zajímavé načasování, které přichází bezprostředně po třetím plenárním zasedání (ústředního výboru čínských komunistů), a možná signalizuje změnu ve prospěch růstu. Uvidíme, zda červencové politbyro přijde s větší podporou,” citovala agentura Reuters analytika Bena Bennetta ze společnosti LGIM v Hongkongu.
„Pokud se podíváme na základní situaci v čínské ekonomice, máme velmi slabé údaje o hrubém domácím produktu (HDP) za druhé čtvrtletí, reálné sazby jsou v Číně velmi vysoké. Takže v podstatě všechny fundamentální faktory ukazují na to, že Čína potřebuje prostředí nižších sazeb,” domnívá se analytik Gary Ng ze společnosti Natixis.
Čína už předběhla Evropu i Ameriku ve vývoji a výrobě levných elektromobilů. A teď už zřejmě směřuje k tomu, že bude dominovat také ve výrobě „zeleného“ vodíku, který by měl být významným plynem budoucnosti nejen v dopravě, ale zejména v průmyslu.Čína usiluje o dominanci na světovém trhu se zeleným vodíkem, ale drží si svá tajemství
Zprávy z firem
Magazín newstream CLUB
Hlavním tématem letního čísla magazínu Newstream CLUB je Česko-Slovensko, s podtitulem Dvě země, jeden trh.
V rozhovoru se představuje Karel Vágner, marketér a podnikatel v řadě úspěšných projektů, známý také spoluprací s manželkou a úspěšnou modelkou Simonou Krainovou.
Další osobnosti jako Igor Rattaj se zamýšlejí nad rozdíly mezi podnikáním v Česku a na Slovensku. O umělé inteligenci hovoří česko-slovenská investorka Andrea Ferancová Bartoňová, o veřejnosti a kultuře slovenský bestsellerista Jozef Karika. Uznávaný chef Marcel Ihnačák prozrazuje, která z obou kuchyní je „lepší“. Marketér Milan Šemelák s klientem Williamem Rudolfem Lobkowiczem mluví o tom, jak přetvořit odkaz šlechtického rodu do moderní doby.
Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí.
K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.