Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde

Čeští turisté při chuti. Do března za dovolenou v zahraničí utratili více než před covidem

Čeští turisté při chuti. Do března v zahraničí utratili více než před covidem
Stanislav Šulc / Newstream
 ČTK

Zahraniční turisté v Česku utratili za první čtvrtletí více peněz, než ve stejném období loni, ale méně než v posledním předcovidovém roce 2019. Naopak čeští turisté si spravili chuť a od ledna do března utratili více jak loni, tak před covidem, vyplývá z údajů státní agentury CzechTourism.

Reklama

Příjmy České republiky z cestovního ruchu za první čtvrtletí letošního roku dosáhly částky 35,2 miliardy korun, což je zhruba o 14 miliard korun více než loni za stejné období. Ke stejným číslům jako v roce 2019 však letos stále chybělo zhruba 4,5 miliardy korun, uvedl CzechTourism.

Nejvíce v Česku utráceli Němci a Ukrajinci

Výdaje za turismus byly u Čechů v zahraničí asi 34,7 miliardy korun, což je o 12,5 miliardy korun více než loni a o zhruba dvě miliardy více než v roce 2019. Nejvíce v Česku utratili za první kvartál Němci, Ukrajinci, Poláci a Slováci.

Chorvaté čekají nával turistů. Ceny už adekvátně zvýšili

Chorvaté před létem zdražili, co mohli. Přesto se tam Češi hrnou

Letošní sezona může být pro Chorvatsko historicky nejúspěšnější, uvedl ředitel Chorvatského turistického sdružení v Česku a na Slovensku Miodrag Mlačić. Navzdory tomu, že se dovolená v Chorvatsku prodraží, Češi vykupují zájezdy a některé oblasti už teď hlásí rekordní návštěvnost, vyplývá z ankety mezi cestovními kancelářemi (CK) v ČR.

Přečíst článek

Do příjmů z mezinárodního cestovního ruchu se zahrnují náklady na cestu zahraničních turistů a výletníků. Největší částku tvoří ubytování, stravování a doprava. Do výdajů z turismu se zahrnují útraty za dovolenou Čechů v zahraničí.

Jihokorejce přilákalo přímé letecké spojení

"Největší příjmy z cestovního ruchu mělo v letošním prvním čtvrtletí Česko díky hostům z Německa, Ukrajiny, Polska, Slovenska a Británie. Mezi prvními 15 zeměmi se umístila také Jižní Korea," řekl ředitel CzechTourismu Jan Herget.

V Chorvatsku i Maďarsku e krásně. Ale dovolená tam Čechům zdražila nejvíce ve světě

V Chorvatsku i Maďarsku je krásně. Ale dovolená tam Čechům zdražila nejvíce v Evropě

Inflace zdražila obyvatelům Česka i dovolené. Nejvíce v Maďarsku, v tuzemsku, Polsku a Chorvatsku. Chce-li český turista ušetřit, vydat by se měl do Irska, Švédska či na Maltu, vyplývá z analýzy společnosti Cyrrus.

Přečíst článek

Podle něj návrat zahraničních turistů souvisí také s leteckým spojením. Naráží na zahájení provozu přímé linky mezi Prahou a Soulem. Jihokorejci v Česku utratili za první kvartál asi 370 milionů korun.

Nejvíce v ČR za první tři měsíce roku utratili Němci, a to zhruba 6,5 miliardy korun, Ukrajinci asi 4,9 miliardy, Poláci 4,4 miliardy, Slováci asi 4,1 miliardy a Britové zhruba 1,6 miliardy korun.

Erdoganovo vítězství zlevní Čechům letní dovolenou

Erdoganův volební triumf zlevní Čechům letní dovolenou

Erdoganův triumf ve volbách může Čechům výrazně zlevnit dovolenou v Turecku. Turecké měně hrozí, že vůči koruně do konce letoška oslabí o 31 procent. Plyne to z prognózy americké banky Morgan Stanley.

Přečíst článek

Herget dodal, že cestovatelé z ciziny jsou důležití pro všechny regiony Česka, utrácejí v Česku totiž víc peněz. "Letos v prvním čtvrtletí to bylo 2282 korun za osobu na den, zatímco útrata cestujících rezidentů byla 936 korun," uvedl.

Bilance příjmů a výdajů za první čtvrtletí roku byla po dvou záporných letech opět v plusových číslech, a to 463 milionů korun. Loni výdaje na turismus převýšily příjmy asi o dvě miliardy korun. Před covidem v roce 2019 byla bilance historicky nejlepší, a to zhruba o 6,8 miliardy korun vyšší příjmy než výdaje.

Restaurace v dobách covidu musely řešit holé přežití

Účet za covid. Pandemii nejvíc odnesl cestovní ruch v Praze a na Karlovarsku

Proticovidová omezení v letech 2019 až 2021 tvrdě dopadla na cestovní ruch v celé republice. Nejvíc ovšem zasáhla Prahu a Karlovarský kraj. Podle údajů, které nyní zveřejnil Český statistický úřad, poklesla hrubá přidaná hodnota cestovního ruchu v hlavním městě během dvou let o více než polovinu na hodnotu 25,1 miliardy korun, zatímco v roce 2019 dosahovala 53,2 miliardy korun.

Přečíst článek

Magazín Newstream CLUB

Je nový byznysově - lifestylový čtvrtletník o tom, jak žít bohatý a smysluplný život. Přináší inspiraci, osobnosti, miliardáře, rozhovory, life-hacky. Nedílnou součástí je fashion, design, travel, styl, food, filantropie a taky budoucnost.

Za hlavní téma PRVNÍHO čísla magazínu Newstream CLUB s titulkem Work is Life jsme zvolili radikální změnu, která se odehrává na poli práce. Ostatně i tento magazín je výrazem této změny. Ještě před několika lety by takový časopis zaměstnal velkou redakci na několik týdnů. Díky současným technologiím jej dokáže připravit mnohem menší tým. Pokud je dost efektivní a 100procentně oddaný pro věc.

Aktuální číslo magazínu Newstream CLUB představuje na titulní straně manažerku a podnikatelku Michaelu Bakala, která prozrazuje, že zvažuje novou kariéru. Vydala se proto studovat psychologii do Kalifornie.

Headhunter Jan Bubeník v prvním čísle mluví o tom, jak se v poslední době změnily nároky na šéfy. „Dnešní šéf je kapitán na rozbouřeném moři,“ říká.

Miliardáři a investoři Libor Winkler, Ondřej Fryc, Andrea Ferancová Bartoňová či Radim Jančura sdílejí své tipy, jak nakládat s penězi a investicemi.

V magazínu je sekce věnovaná filantropii – představují se top české nadace včetně Cibulky manželů Vlčkových a nadace rodiny Kellnerových. Objevují se v něm také články z prestižního Harvard Business Review, které redakce na základě licence jako jediná přináší českému publiku. 

K dostání je v síti trafik Lagardère. K dostání je také online i jako předplatné přes SEND.

Objednávejte zde.

Další číslo magazínu Newstream Club vyjde v prosinci 2023.

Související témata

Reklama

Související

Mzdy Čechů v soukromém sektoru stoupají. Příjmům v Rakousku a Německu jsou ale stále na hony vzdáleny

Mzdy Čechů v soukromém sektoru stoupají. Příjmům v Rakousku a Německu jsou ale stále na hony vzdáleny

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme