Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde

Chorvaté před létem zdražili, co mohli. Přesto se tam Češi hrnou

Chorvaté čekají nával turistů. Ceny už adekvátně zvýšili
iStock

Letošní sezona může být pro Chorvatsko historicky nejúspěšnější, uvedl ředitel Chorvatského turistického sdružení v Česku a na Slovensku Miodrag Mlačić. Navzdory tomu, že se dovolená v Chorvatsku prodraží, Češi vykupují zájezdy a některé oblasti už teď hlásí rekordní návštěvnost, vyplývá z ankety mezi cestovními kancelářemi (CK) v ČR.

Reklama

Češi byli loni v Chorvatsku pátou nejčastější turistickou skupinou, strávili tam dohromady šest milionů nocí. Proti předcovidovému roku 2019 to byl nárůst o 11,6 procenta, uvedl Mlačić. Ani letos tomu nebude jinak, a to navzdory tomu, že se Čechům dovolená u Jaderského moře letos prodraží. Více o cenách zájezdů a místní inflaci jsme psali zde. 

V CK Travel Family tvoří zájezdy do Chorvatska přibližně tři čtvrtiny všech prodejů na léto, klienti preferují střední Dalmácii nebo Istrijský poloostrov. Většina jich volí dopravu autem. Cesta v Chorvatsku by měla být letos bez omezení, před začátkem hlavní sezony se tam stihly dokončit opravy dálnic, uvedla oblastní manažerka Lenka Laus. „Hlavní výhodou je zrušení hraničních kontrol vstupem Chorvatska do schengenskeho prostoru, nebudou se tedy již tvořit kolony,“ dodala.

Poplatky za dálnice zdražily na Slovensku a v Rakousku, od poloviny června pak zdraží také ve Slovinsku. Mýtné v Chorvatsku na léto také zdražuje.

Poplatky za dálnice cestou do Chorvatska zdraží. Podívejte se, jak

Vedle dovolených zdraží i cestování autem. Při jízdě do zahraničí musí řidiči počítat s mírným zdražením dálničních poplatků, například na Slovensku a v Rakousku, od poloviny června pak zdraží také ve Slovinsku. V jiných evropských zemích, kde fungují dálniční známky, řidiči zaplatí stejně jako loni. Vyplývá to ze stránek oficiálních prodejů vinět jednotlivých evropských zemí. V dalších zemích Evropy řidiči musí platit mýtné, které například v Chorvatsku na léto zdražuje.

Přečíst článek

Zájezdy se plní

Kapacity zájezdů do Chorvatska se plní také CK Nev-Dama, řekl mluvčí Jan Bezděk. Dovolená v oblíbené destinaci meziročně podražila o 12 až 14 procent, například Dalmácie ale navýšila ceny méně než Istrie, dodal. Cestou autem si podle něj mnoho klientů dopřeje výlet v Rakousku či ve Slovinsku.

Zatímco před pár lety u klientů v Chorvatsku vedly jednodušší hotely či apartmány a stravu si zajišťovali sami, dnes roste poptávka po kvalitnějším ubytování i plné penzi, řekl mluvčí CK Alexandria Petr Šatný. Češi však letos zájezdy do Chorvatska autem nebo autobusem více porovnávají s levnějšími leteckými nabídkami, a mnohdy proto přemýšlí o tom, že by vyrazili spíše do Bulharska či jiných destinací, dodal.

Dubrovník

Lukáš Kovanda: Do Chorvatska autem? To se vyplatí jen početné rodině

Pohonné hmoty přestávají zlevňovat. Do Chorvatska se letos cestování autem vyplatí hlavně rodině s dětmi, jinak může být lepší vlak či autobus.

Přečíst článek

Do Chorvatska letos klienti CK České kormidlo pojedou především v první polovině července. Obsazenost je tam aktuálně 83 procent, uvedl mluvčí Aleš Kotek. Například Istrie je podle něj vyprodaná již několik týdnů. Týdenní dovolená s polopenzí a vlastní dopravou může čtyřčlennou rodinu letos vyjít do 30 tisíc korun, doplnil. „Aktuálně natankujete na dálnici v Chorvatsku v přepočtu za méně než 30 korun za litr a v obchodech nakoupíte potraviny levněji než v ČR,“ řekl.

Kapacity do Chorvatska jsou podle cestovní agentury Invia plné průměrně ze 60 procent. Některé oblíbené hotely ale letos kvůli rekonstrukci neotevřou, jedná se například o lokalitu Gradac, uvedla mluvčí Jiřina Ekrt Jirušková. Část CK podle ní rozšiřuje nabídku do Chorvatska letecky. Dovolenou u Jadranu podle mluvčí CK Čedok Kateřiny Pavlíkové čím dál tím více vyhledávají také turisté ze západní Evropy a USA, hotely se proto mohou velmi brzy zaplnit, dodala. V Chorvatsku jich Čedok nabízí asi 150, řekla.

Česko v letošní letní sezoně kvůli pomoci turistům zřídí konzulární jednatelství v chorvatských městech Rijeka a Split, oznámil ve čtvrtek ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti). Češi tam budou moci řešit ztrátu cestovních dokladů či peněz. Čeští policisté se podle něj budou také účastnit společných hlídek v Chorvatsku v okolí měst Omiš, Šibenik a Vodice.

Ostrov Murter ve střední Dalmácii.

Chorvati využili eura a razantně zdražili. Týdenní ubytování ve Splitu vyjde i na 55 tisíc korun

Chorvatsko tradičně patří mezi nejoblíbenější dovolenkové destinace českých turistů. Loni jich na jadranskou riviéru zavítalo 850 tisíc. A podobně tomu bude pravděpodobně i letos, navzdory tomu, že dovolená se tam Čechům prodraží.

Přečíst článek

Magazín Newstream CLUB

Je nový byznysově - lifestylový čtvrtletník o tom, jak žít bohatý a smysluplný život. Přináší inspiraci, osobnosti, miliardáře, rozhovory, life-hacky. Nedílnou součástí je fashion, design, travel, styl, food, filantropie a taky budoucnost.

Za hlavní téma PRVNÍHO čísla magazínu Newstream CLUB s titulkem Work is Life jsme zvolili radikální změnu, která se odehrává na poli práce. Ostatně i tento magazín je výrazem této změny. Ještě před několika lety by takový časopis zaměstnal velkou redakci na několik týdnů. Díky současným technologiím jej dokáže připravit mnohem menší tým. Pokud je dost efektivní a 100procentně oddaný pro věc.

Aktuální číslo magazínu Newstream CLUB představuje na titulní straně manažerku a podnikatelku Michaelu Bakala, která prozrazuje, že zvažuje novou kariéru. Vydala se proto studovat psychologii do Kalifornie.

Headhunter Jan Bubeník v prvním čísle mluví o tom, jak se v poslední době změnily nároky na šéfy. „Dnešní šéf je kapitán na rozbouřeném moři,“ říká.

Miliardáři a investoři Libor Winkler, Ondřej Fryc, Andrea Ferancová Bartoňová či Radim Jančura sdílejí své tipy, jak nakládat s penězi a investicemi.

V magazínu je sekce věnovaná filantropii – představují se top české nadace včetně Cibulky manželů Vlčkových a nadace rodiny Kellnerových. Objevují se v něm také články z prestižního Harvard Business Review, které redakce na základě licence jako jediná přináší českému publiku. 

K dostání je v síti trafik Lagardère. K dostání je také online i jako předplatné přes SEND.

Objednávejte zde.

Další číslo magazínu Newstream Club vyjde v prosinci 2023.

Související témata

Reklama

Související

Už i Chorvaté utíkají z jadranského pobřeží do Egypta. I pro ně je doma draho

Už i Chorvaté utíkají z jadranského pobřeží do zahraničí. I pro ně je doma draho

Přečíst článek
Lukáš Kovanda: Do Chorvatska se letos vydá rekordní milion Čechů. Tamní vyfabulované cenové přirážky jim zjevně nevadí

Lukáš Kovanda: Do Chorvatska míří rekordní milion Čechů. Tamní vyfabulované cenové přirážky jim nevadí

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme