Reklama

Česko bez plynu tvrdě narazí. Bank of America vyhlíží katastrofu

Nord Stream 1
ČTK
Lukáš Kovanda

Českou republiku případný výpadek nebo trvalejší citelné snížení dodávek ruského plynu do EU zasáhne ze zemí regionu střední a východní Evropy vůbec nejtíživěji, varuje přední americká banka Bank of America. Klíčové závěry její příslušné analýzy zveřejnila agentura Bloomberg.

Analytici druhé největší americké banky prognózují, že Česko v příštím roce poroste pouze tempem 1,5 procenta. To je citelně méně, než kolik v konsensu předpokládají mezinárodní analytici v pravidelném šetření České národní banky. Ti pro příští rok vyhlíží růst 2,3 procenta. Bank of America zjevně přepokládá, že na českou ekonomiku letos a v příštím roce dolehne probíhající evropská plynová krize závažněji, než se dosud obecně mínilo.

Stejně jako Česko i Maďarsko má podle Bank of America v příštím roce vykázat růst jen 1,5 procenta. Polská ekonomika ale přidá 2,7 procenta, a rumunská dokonce rovná tří procenta, předpovídá americká banka.

Podle ní je Česko z celého regionu střední a východní Evropy vůbec nejhůře připraveno na možný závažnější výpadek v dodávkách ruského plynu. To proto, že je na ruském plynu vysoce závislé. A také proto, že alternativní dodávky plynu lze zajistit přes území států, které samy mohou čelit závažným výpadkům, jako je v prvé řadě Německo.

Uniper

Bloomberg: Německo má jen málo času odvrátit nedostatek energie na zimu. Přijde krize a příděly

Německo má tři měsíce na to, aby se zachránilo před zimní plynovou krizí. Vláda Olafa Scholze reagovala pomalu, když Rusko omezilo dodávky plynu. Nyní města omezují osvětlení a teplou vodu ve snaze odvrátit katastrofu. A to je jen začátek krize, která zachvátí celou Evropu, napsala agentura Bloomberg. Zejména Česko je na německé ekonomice bytostně závislé.

Přečíst článek

Bank of America nepředpokládá, že by Česká národní banka zvýšila svoji základní úrokovou sazbu nad stávající úroveň sedmi procent. Důvodem zjevně budou právě i dopady evropské plynové krize.

Maďarsko, Polsko i Rumunsko jsou podle Bank of America v lepší pozici než Česko. Maďarsko je sice také vysoce závislé na ruském plynu, avšak s Kremlem už přímo jedná o zajištění alternativních dodávek přes Srbsko. I proto bude maďarská centrální banka moci ještě navýšit svoji základní úrokovou sazbu, a to ze stávající hodnoty 10,75 procenta na 11,75 procenta, míní Bank of America.

Polská ekonomika není podle analytiků americké banky na plynu nijak obzvláště závislá. Navíc už léta se snaží snižovat svoji závislost na ruském plynu. Také polská centrální banka ještě zvýší svoji klíčovou úrokovou sazbu, a to na svém nejbližším měnověpolitickém zasedání – z 6,5 na rovných sedm procent.

Rumunsko podle Bank of America pokryje většinu potřeb plynu ze své vlastní produkce. Tamní centrální banka podle americké banky zvýší základní úrokovou sazbu ze 4,75 procenta nakonec na rovných devět procent.   

ilustrační foto

Které země letos zvýšily základní sazby? Podívejte se na přehled

Česká národní banka v posledních měsících zvýšila základní úrokovou sazbu, naposledy v červnu o 125 bazických bodů na sedm procent, což je nejvíce od roku 1999. Podobný způsob boje s rapidní inflací ve světě letos zvolilo více než osm desítek zemí. Maďarsko od konce června zvýšilo sazbu čtyřikrát na nejvyšší úroveň v EU, vyplývá z údajů centrálních bank. Některé země, jako například Turecko či Rusko, jdou ale opačným směrem.

Přečíst článek

Škoda Auto, ilustrační foto

Česká ekonomika se plácá na hraně stagnace. A bude hůř

Tuzemská ekonomika podle předběžného odhadu Českého statistického úřadu ve druhém čtvrtletí oproti tomu předchozímu vykázala mírný růst. Je to pozitivní výsledek, i když zatím jen předběžný. V každém případě české hospodářství výrazně zpomaluje. Ještě na začátku roku překvapilo mezikvartálním tempem 0,9 procenta, které se nyní přiblížilo nule (0,2 procenta).

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Nord Stream 2

Lukáš Kovanda: Na německý průmysl se řítí zkáza. Spusťte Nord Stream 2, sílí hlasy

Přečíst článek
Ceny benzinu - ilustrační foto

Lukáš Kovanda: Vládní fiasko. Benzin atakuje rekordní ceny i přes snížení daní

Přečíst článek
Petr Fiala, premiér republiky

Lukáš Kovanda: Buďte v klidu, rating vám nezhoršíme, vzkázala Moody's Fialovi

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme