Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde

Praha zmizela z mapy cestovatelů. A Češi dobývají exotiku

Letiště Václava Havla
poskytnuto Čedok
Petra Jansová

Turistický ruch má za sebou další slabý rok. V tom letošním ale tuzemské cestovky hlásí razantní nárůst zájmu Čechů o zahraniční dovolené, je dokonce vyšší než před pandemií.

Reklama

Už v lednu zaznamenaly tuzemské cestovní kanceláře výjimečně vysoké prodeje. Například tradiční česká cestovka Čedok prodala o 50 procent zájezdů víc než v roce 2019. Větší míra proočkovanosti a uvolňování restrikcí států po celém světě způsobil zájem odcestovat ještě během zimy, a roste i zájem o předprodeje na letní sezónu.

„Češi mají chuť cestovat a určitě si také vynahrazují poslední dva roky, kdy bylo cestování částečně omezené. Určitá pravidla pro cestování platí pořád, ale díky očkování i postupnému zjednodušování pravidel v jednotlivých destinací cestují stále častěji,“ dodává mluvčí Čedoku Kateřina Pavlíková. A trendu zvyšující se poptávce po cestování v létě podle ní nahrává i zkušenost s tím, že během letních měsíců je epidemiologická situace velmi dobrá a platí minimum opatření.

Propad liry odpálil zájem turistů o Turecko. Zamíří jich tam víc než před pandemií

Svět se ocitá v horečce zájmu o nákup letních zájezdů, pro Čechy je hitem Turecko. Nahrává jim k tomu i silná koruna. Největší světová cestovka TUI hlásí mimořádný růst sháňky, jenž i o 20 procent předčí zájem z doby před pandemií.

Přečíst článek

„Zájem cestovat určitě bude silnější, než bylo v sezóně minulé. Stále to ale nebude bez problémů, ale chuť cestovat je od klientů cítit a chuť poskytovat služby je cítit ze všech populárních destinací,“ míní Jan Papež z Asociace cestovních kanceláří.

Češi dávají přednost luxusu

Podle Pavlíkové navíc Češi stále častěji dávají přednost kvalitnějším a dražším hotelům s dalšími službami. „Češi tak utrácí za dovolené v průměru o 25 procent více než dříve,“ říká. Otevírají se tak vzdálenější destinace a vrací se i poptávka po poznávacích zájezdech. „U leteckých zájezdů se průměrná cena zájezdu do Středomoří a Severní Afriky pohybuje kolem 13-15 tisíc korun, u exotiky kolem 35-50 tisíc,“ přibližuje Papež.

Dovolená s rouškami? Letos nejspíš ještě stále obličejové masky nesundáme.

Delta udeřila. Akcie evropských cestovek padají

Vytoužený nárůst turismu se ani toto léto nejspíš neodehraje, míní investoři. Daří se outdooru.

Přečíst článek

Ani s rostoucím zájmem zatím ale cestovky nemají v plánu zdražovat. S tím, že ale vybrané služby může inflace v destinacích ovlivnit, stejně tak ale mohou klienti těžit z posilující české koruny, která nákupy v zahraničí zlevňuje. „Zatím není důvod ke zdražování, i když ceny energiií a pohonných hmot se nakonec mohou projevit. Zatím tomu tak není,“ uzavírá Papež.

Silná koruna a extrémně slabá turecká lira podle analytika Trinity Bank Lukáše Kovandy ovlivňuje například to, že Turecko je mezi Čechy nynějším hitem v objednávkách zájezdů na léto.

Česko zizelo z mapy zahraničních turistů

A Češi tvořili i hlavní podíl cestovního ruchu v tuzemsku. Zahraniční návštěvnost dosáhla pouze na úroveň 24 procent objemu před pandemií. „Česká republika byla v podstatě vymazána z map pro cizince z jiných než evropských zemí,“ uzavírá hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Hotel Andaz

O pražské hotely by se investoři servali. Nestaví se jich ale dost, tvrdí studie

O nákup hotelů v Praze mají zahraniční investoři stále eminentní zájem. Loni ale trh příliš transakcí nezaznamenal. Není to ale kvůli nejistotě z budoucnosti hotelnictví, důvodem je nedostatek hotelů.

Přečíst článek

Nejvíce ubytovaných cizinců pocházelo v loňském roce z Německa. Na druhém místě následovali s velkým odstupem Slováci a třetí v pořadí skončili Poláci. V první desítce nejčastěji ubytovaných cizinců najdeme kromě Evropanů již jen pouze hosty pocházející ze Spojených států a Izraele.

Ekologické tenisky od značky Valentino

Zelený luxus. Ikonické módní značky se vrhly na ekologickou výrobu tenisek

Módní značky Chloé, Prada nebo Valentino debutují na trhu s ekologicky šetrnými teniskami. Boty, které se dají pořídit od 10 tisíc korun, se šijí z biomateriálů v provedení odpovídajících kvalitě haute couture, upozorňuje prestižní americky magazín Wall Paper Magazin.

Přečíst článek

ilustrační foto

Trendy v jídle pro rok 2022. Co nám bude chutnat, jak, kde a co se bude vařit

Jsme zase o rok starší, zkušenější a nejspíš i o rok tlustší. Gastronomie a jídlo obecně patří mezi oblasti, na nichž se takřka dvouletá pandemie podepsala nejcitelněji. Změnili jsme svoje stravovací návyky i způsob nakupování. Více vaříme, častěji jíme doma, více o jídle přemýšlíme. Co nám to v příštím roce přinese? Na co bude zaměřená pozornost a o čem se mluví nejen mezi šéfkuchaři? Nechte se inspirovat deseti trendy pro letošní rok.

Přečíst článek
          

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Cestovní kancelář Čedok loni meziročně více než zdvojnásobila tržby na přibližně pět miliard korun.

Čedok hlásí nejúspěšnější rok své existence. S pěti miliardami tržeb za 2022 má našlápnuto na ještě více

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme