Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde

Češi už mají jednocifernou inflaci, Slováci i přes pokles stále čekají

Češi se dočkali jednociferné inflace, Slováci i přes pokles stále čekají. (na snímku Národná banka Slovenska)
Jan Starec / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
 ČTK

Meziroční míra inflace na Slovensku v červnu zpomalila na 10,8 procenta z květnových 11,9 procenta, byla tak nejnižší od loňského března. Informoval o tom slovenský statistický úřad. Tempo růstu spotřebitelských cen zvolnilo čtvrtý měsíc v řadě, ještě v únoru inflace činila 15,4 procenta. V České republice už se inflace dostala na jednocifernou hodnotu.

Reklama

Ke zvolnění inflace na Slovensku podle statistiků přispěly hlavně levnější pohonné hmoty, jakož i pomalejší zvyšování cen potravin a bydlení s energiemi, které mají dohromady největší podíl na výdajích slovenských domácností.

Ceny potravin narostly o pětinu 

Ceny potravin, které v zemi rostou nepřetržitě v posledních třech letech, v červnu stouply meziročně o 19 procent, což je nejpomaleji za poslední rok. Spotřebitelé si připlatili hlavně za chléb, mléko, sýry, vejce, zeleninu, cukr a cukrovinky, které byly proti loňsku dražší shodně minimálně o pětinu.

Jaká je inflace v Evropě či USA? Padají rekordy staré desítky let

Jaká je inflace ve světě? Padaly rekordy staré desítky let

S vysokou inflací nebojuje jen Česko, ale i desítky zemí ve světě, a v řadě zemí hlásili v posledním roce dvouciferné nárůsty a nejvyšší hodnoty za desítky let. Centrální banky proto zvedaly či stále zvedají základní úrokové sazby, což však často znamená snížení hospodářského růstu. Podívejte se na přehled míry inflace ve světě.

Přečíst článek

Tempo meziročního zvýšení cen v kategorii bydlení a energie v červnu činilo 9,7 procenta, poprvé od konce roku 2021 dosáhlo jednociferné hodnoty.

Slovenská centrální banka (NBS) ve své červnové prognóze mírně zvýšila výhled letošní inflace podle národní metodiky, a to na 10,8 procenta. Loni spotřebitelské ceny v zemi stouply o 12,8 procenta, nejvíce od roku 1993.

V Česku meziroční růst spotřebitelských cen v červnu zpomalil na 9,7 procenta z květnových 11,1 procenta. Nižší byla inflace naposledy v prosinci 2021.

Na bublinky ještě není čas. Inflace pod deset procent značí přetrvávající hluboké problémy

Stanislav Šulc: Na bublinky ještě není čas. Inflace pod deset procent značí přetrvávající hluboké problémy

Data o červnové inflaci ukazují, že růst cen meziročně zpomalil na jednocifernou úroveň 9,7 procenta. Tedy po dlouhých měsících statistici přicházejí s číslem pod 10 procent. U mnohých to působí úlevu, možná i radost. Nic takového však není na místě. Inflace je totiž stále téměř na pětinásobku dlouhodobého cíle. A to navzdory tomu, že lidé výrazně šetří. Hluboké problémy v české ekonomice zkrátka přetrvávají.

Přečíst článek

Ivan Šramko, bývalý guvernér Slovenské národní banky a člen dozorčí rady Trinity Bank

Exguvernér slovenské centrální banky Šramko: Představa, že by nějaká země EU zbankrotovala, je již nereálná

V Evropské unii (EU) platí rozpočtová pravidla i krizové mechanismy, které mají zabránit katastrofickým scénářům ve vývoji veřejných financí členských zemí. Proto představa, že by nějaká země EU mohla zbankrotovat, je již nereálná, říká v rozhovoru pro Newstream exguvernér slovenské centrální banky Ivan Šramko, který působí i jako člen dozorčí rady Trinity Bank.

Přečíst článek


 

Magazín Newstream CLUB

Je nový byznysově - lifestylový čtvrtletník o tom, jak žít bohatý a smysluplný život. Přináší inspiraci, osobnosti, miliardáře, rozhovory, life-hacky. Nedílnou součástí je fashion, design, travel, styl, food, filantropie a taky budoucnost.

Za hlavní téma PRVNÍHO čísla magazínu Newstream CLUB s titulkem Work is Life jsme zvolili radikální změnu, která se odehrává na poli práce. Ostatně i tento magazín je výrazem této změny. Ještě před několika lety by takový časopis zaměstnal velkou redakci na několik týdnů. Díky současným technologiím jej dokáže připravit mnohem menší tým. Pokud je dost efektivní a 100procentně oddaný pro věc.

Aktuální číslo magazínu Newstream CLUB představuje na titulní straně manažerku a podnikatelku Michaelu Bakala, která prozrazuje, že zvažuje novou kariéru. Vydala se proto studovat psychologii do Kalifornie.

Headhunter Jan Bubeník v prvním čísle mluví o tom, jak se v poslední době změnily nároky na šéfy. „Dnešní šéf je kapitán na rozbouřeném moři,“ říká.

Miliardáři a investoři Libor Winkler, Ondřej Fryc, Andrea Ferancová Bartoňová či Radim Jančura sdílejí své tipy, jak nakládat s penězi a investicemi.

V magazínu je sekce věnovaná filantropii – představují se top české nadace včetně Cibulky manželů Vlčkových a nadace rodiny Kellnerových. Objevují se v něm také články z prestižního Harvard Business Review, které redakce na základě licence jako jediná přináší českému publiku. 

K dostání je v síti trafik Lagardère. K dostání je také online i jako předplatné přes SEND.

Objednávejte zde.

Další číslo magazínu Newstream Club vyjde v prosinci 2023.

Související témata

Reklama

Související

Benzín stojí opět přes čtyřicet za litr. Je nejdražší od konce roku

AKTUALIZOVÁNO: Benzín stojí opět přes čtyřicet za litr. Je nejdražší od konce roku

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme