Ceny potravin dál porostou, varují analytici
Vývoj výrobních cen v zemědělství naznačuje, že zdražování potravin v příštích měsících zrychlí, shodli se oslovení analytici. S ohledem na vývoj výrobních cen v ostatních sektorech ale neočekávají, že by se vrátila plošná vysoká inflace z minulých let. Údaje o vývoji cen výrobců zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ), předznamenávají budoucí vývoj spotřebitelských cen.
Ceny zemědělských výrobců v říjnu meziročně vzrostly o 2,4 procenta, růst ve srovnání s předchozím rokem zaznamenaly poprvé po 17 měsících. „V zemědělství prozatím skončila doba zlevňování, což už dříve potvrzoval vývoj cen masa, a nyní dochází k zastavení trendu poklesu i u rostlinných produktů. V návaznosti začaly růst i ceny potravinářských výrobců a následně i ceny v obchodech,“ uvedl hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek.
Na očekávané zdražení potravin upozornil i hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč. „Vývoj cen v potravinářském průmyslu podporuje očekávání, že bude pokračovat meziroční nárůst cen potravin pro konečné spotřebitele, jenž se v závěru letošního roku může mírně zrychlit. Obecně by se měly naplnit předpoklady, že ceny potravin budou v závěru letošního roku jedním z tahounů celkové inflace v české ekonomice,“ řekl.
Hlavní ekonom Cyrrusu Vít Hradil upozornil vedle rostoucích cen zemědělských výrobců také na zdražování služeb pro podniky. „Podobně jako ve spotřebitelském sektoru pak i v tom firemním zůstávají problematické služby, kde se inflace pohybuje nad třemi procenty a nevykazuje výraznější tendenci k uklidňování. Roste tedy pravděpodobnost, že se i na začátku roku 2025 bude tuzemská spotřebitelská inflace pohybovat v horní polovině tolerančního pásma České národní banky,“ uvedl. Toleranční pásmo je nastavené jeden procentní bod nad a pod dvouprocentní inflační cíl ČNB.
Růst průmyslových cen zůstává podle analytiků slabý, dramaticky se nezvyšují ani ceny ve stavebnictví. „Ceny ve stavebnictví rostou pomalejším tempem než celková inflace. Spotřebitelské ceny vzrostly v říjnu meziročně o 2,8 procenta, zatímco ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví pouze o 0,8 procenta a ceny stavebních prací o 2,3 procenta. Pomalejší a stabilní růst cen ve stavebnictví vítáme, protože podporuje zvýšený zájem o rekonstrukce, které vedou ke snížení výdajů domácností za energie,“ řekl předseda představenstva Stavební spořitelny České spořitelny Libor Vošický.
Údaje o vývoji výrobních cen podle analytiků neukazují, že by měla výrazně růst celková inflace a přiblížit se hodnotám z minulých dvou let, kdy přesahovala deset procent. „Nejde o žádnou inflační vlnu, i když ceny některých konkrétních výrobků mohou spotřebitele šokovat,“ uzavřel Dufek.
Za máslo si lidé v říjnových slevách meziročně připlatili 43 procent. Kilogram stál průměrně 207,60 koruny, což v přepočtu na běžnou kostku o 250 gramech činilo zhruba 52 korun. Vyplývá to z analýzy akčních letáků sedmi největších obchodních řetězců v ČR od společnosti Česká distribuční. Cena se podle ní výrazněji zvedla také za balení deseti vajec, a to ve srovnání s loňskem o 14 procent na v průměru 30,23 koruny.Nejen máslo. Čechům zdražilo také lahvové pivo
Money
Už přibližně pětadvacet společností ve světě se snaží dosáhnout stavu, kdy budou vyrábět potraviny ze vzduchu, ovšem „propasírovaného“ přes bakterie.Karbanátek ze vzduchu. Investory zaujali výrobci jídla z mikrobů
Enjoy
Český on-line obchod Rohlík.cz bude v Německu rozvážet potraviny pro e-shop Amazon Prime. Na jeho webu, který používá víc než 20 milionů Němců, bude Rohlík potraviny nabízet pod svým německým jménem Knuspr.de, uvedl server Seznam Zprávy. Zakladatel Rohlíku Tomáš Čupr serveru řekl, že partnerství firmy dojednávaly v posledních čtyřech měsících. Podle Čupra tak Amazon nemusí ztrácet čas rozvojem vlastní rozvážkové služby na potraviny, ale svěří ji specialistovi, který už v Německu funguje.Rohlík.cz jde do Německa. Bude rozvážet potraviny pro Amazon
Zprávy z firem
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.