Reklama

Cenový sprint světových akcií letos přejde v poklus, shodují se analytici

Burza, ilustrační foto
iStock
 ČTK

Ceny akcií ve světě letos opět porostou, ale nižším tempem než loni, kdy stoupaly o desítky procent. Shodli se na tom analytici oslovení ČTK. Uklidnění pandemické situace by podle nich mělo prospět firmám z maloobchodu či restauračním řetězcům, růst úrokových sazeb pomůže bankám. Posilující dolar negativně ovlivní akcie na rozvíjejících se trzích, odhadují.

Reklama

„Za rok 2021 vzrostl americký index S&P 500 o 27 procent, panevropský index STOXX Europe 600 o 22 procent. Lze čekat, že by americké i evropské akcie mohly na růst navázat, avšak takových zisků jako loni s největší pravděpodobností nedosáhnou,” říká analytik Wood & Company Vojtěch Boháč. „Možná indexy nedosáhnou na vysoké zhodnocení, které jsme viděli v 2021, ale přesto by se měly prezentovat růstem i v roce 2022,” míní analytik Komerční banky Bohumil Trampota .

Z pohledu ocenění se podle Boháče zdají být o něco lákavější investicí evropské akcie, které by mohly začít ty americké dohánět. „Regionálně předpokládáme, že vyspělé trhy překonají ve výkonnosti trhy rozvíjející. Rozvíjejícím trhům totiž příliš nesvědčí silnější dolar a rostoucí sazby v USA. Ty obvykle vedou k odlivu kapitálu z této oblasti,” dodává analytik společnosti Cyrrus Tomáš Pfeiler.

Dařit by se podle něj mělo sektorům, které v uplynulých letech citelně zasáhla koronavirová pandemie. Letos se totiž v těchto odvětvích očekává určitý návrat k normálu s tím, jak je pandemie na ústupu. Růst by tak měly zaznamenat firmy z cestovního ruchu a profitovat z ústupu pandemie by měly i podniky ze spotřebitelských služeb, například restaurační řetězce. Naopak by se nemělo dařit mladým a perspektivním technologickým firmám, jejichž hospodaření je ve ztrátě, dodal Pfeiler.

Burza cenných papírů Praha

Zlatá sázka na pražskou burzu. Vydělává nejvíc z burz vyspělého světa

Na pražské burze letos akcie a výnosy rostou jako nikde jinde v Evropě a v celém vyspělém světě. Parketu pomáhá růst úroků ČNB, poměrně silná koruna i rekordní zdražování energií a povolenek. A během dneška navíc pražský trh vystoupal na nejvyšší hodnotu od roku 2008.

Přečíst článek

Investiční hity? Akcie bank a nemovitostní fondy

V příštím roce bude trhy ovlivňovat zejména inflace, hrozba šíření koronaviru a růst sazeb americké centrální banky Fed, uvedl investiční stratég Jan Sušánka ze společnosti Sušánka & partneři. Dařit se podle něj bude titulům, které profitují z inflace a růstu úrokových sazeb. Porostou akcie bank, které budou těžit z růstu sazeb, dále také nemovitostní akcie či akcie společností, které mají malé zadlužení a jsou ziskové. Velký potenciál a příležitost vidí v akciích menších amerických firem. Z hlediska regionů stále očekává větší příležitost a stabilitu v USA proti Evropě.

Reklama

Analytik Capitalinked.com Radim Dohnal v roce 2022 předpokládá postupné posilování amerického dolaru proti všem měnám, takže hlavním motivem podle něj bude korekce na rozvíjejících se trzích. Hlavně pak těch, které se financují v dolarech, tj. v Jižní Americe, Asii a Africe. Myslí, že i Rusko si projde korekcí značných zisků, a to i v důsledku očekávaného napadení Ukrajiny. V případě konfliktu si projdou korekcí i satelity Ruska, Ukrajina, Kazachstán a menší středoasijské země. Prostředí vyšších sazeb a inflace bude pozitivní pro společnosti z maloobchodu, negativní bude pro velké technologické firmy z USA, uzavírá Dohnal.

nákupy, ilustrační foto

Češi čím dál více řeší cenu potravin

Inflace a koronavirus nutí více Čechů dívat se u potravin na cenovku, vyplývá z průzkumu KPMG. Většina lidí neutratí za jídlo více než čtyři tisíce měsíčně.

Přečíst článek

dort

Bitcoin slaví třináct let. Otec stále neznámý a budoucnost? Ta je pořád nejistá

Dnes je to přesně třináct let od chvíle, kdy kryptograf a programátor vystupující pod pseudonymem Satoshi Nakamoto spustil blockchainovou síť a vytěžil prvních 50 bitcoinů. Ve své době se tak stalo stranou pozornosti široké veřejnosti. Z dnešního pohledu šlo ale o zrod celého odvětví kryptoměn. Jakou cestu už nejznámější kryptoměna ušla a jakou budoucnost jí věští analytici?

Přečíst článek

Návrhářka Janine Řezáčová

První na „lidské burze“ Ikiseq je návrhářka Janine

Platforma na investice do talentů Novotného z Oktagonu, Stýbla a Václavka má první přírůstek: sedmadvacetiletou fashion návrhářku Janine.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Masivní výprodej na Wall Street se přelil i na asijské parkety. Oslabily zejména akcie v Tokiu

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme