Reklama

Blíží se krize? Ve světě to poznají podle mrakodrapů, v Česku podle chlebíčků na rautech

Moskva, mrakodrapy
ČTK
Stanislav Šulc
sta

V Česku se používá ohňostrojový nebo chlebíčkový model hospodářské kondice státu. Američané, jejichž burza funguje nepřetržitě již staletí, mají ještě sofistikovanější modely. Prosperitu odvozují i podle spodního prádla mužů nebo podle délky sukní zaměstnaných žen, připomíná CNBC.

Reklama

Úvaha to je vlastně na první pohled jednoduchá: čím více se ekonomice daří, tím více společnost utrácí za „přebytečné“ statky, tím více se baví a podle jedné zvlášť odvážné a dobově sexistické teorie se také tím spíš ženy touží provdat a lákají potenciální partnery odvážnějším oblečením - kratší sukní.

Stanice CNBC přišla s vyčerpávajícím výčtem těchto „alternativních“ ukazatelů nastupující ekonomické krize. Jednak se podívala na to, co o současnosti vypovídají a zda tedy jsou ve vztahu s tradičními finančními ukazateli, které blížící se krizi naznačují. Zároveň ale většinu těchto modelů kriticky autoři článku poměřili s vědeckými studiemi, které většinou zmíněné mýtické teorie vyvracejí. 

Brašnářství Tlustý

Místo luxusních pásků nyní Brašnářství Tlustý šije neprůstřelné vesty

Legendární pražské brašnářství zaměstnává Ukrajinky, které uprchly z války, šije vesty pro Post Bellum a pořádá sbírku na pomoc válkou zasažené země. „Jsme malá firma, od nápadu k uskutečnění myšlenky uběhl týden,“ prozradil jednatel brašnářství Ivan Petrův.

Přečíst článek

Mrakodrapový index 

Nejvyšší budovy světa vznikají v předvečer ekonomických krizí. S touto hypotézou přišel v roce 1999 britský ekonom Andrew Lawrence. Připomíná budování Empire State Building a Chrysler Building těsně před propuknutím velké hospodářské krize na přelomu dvacátých a třicátých let minulého století. Je dobré připomenout, že druhá nejvyšší budova světa, Merdeka 118 byla v Malajsii dokončena na konci loňského roku. 

Index spodního prádla

S touto na první pohled divokou, na druhý pohled velmi sofistikovanou teorií přišel bývalý šéf Fedu Alan Greenspan. Podle něj muži nakupují spodní prádlo až na poslední chvíli. Pokud tedy propadnou prodeje mužského spodního prádla, znamená to, že muži odsouvají tento jinak povinný nákup kvůli nedostatku peněz. Krize je tudíž za rohem. 

Index délky sukní

Velmi dobová teorie vycházející zejména z příkladů konjunktur z 20. a 60. let minulého století, kdy se výrazně zkracovaly délky sukní. Interpretace tohoto fenoménu byly velmi divoké a ignorovaly dobovou podmíněnost post-válečné reality v USA v prvním případě stejně jako sexuální revoluce v případě druhém. Ostatně tato teorie se stala předmětem vědeckého bádání a došlo k jejímu vyvrácení. Výsledek: trend délky sukní se mění zhruba co tři roky. 

VinFast

Americká burza přivítá dalšího vyzyvatele Tesly. Je z Vietnamu

Tesla se dnes chystá oficiálně otevřít svoji texaskou továrnu, která je druhým závodem automobilky ve Spojených státech. Její menší rival, vietnamská VinFast, si pro svou první fabriku v USA vybrala Severní Karolínu. Ale ještě než začne stavět, chystá vstup na americkou burzu.

Přečíst článek

Rtěnkový index 

Po splasknutí dotkom bubliny přišel výkonný šéf Estee Lauder Leonar Lauder s rtěnkovým indexem. Ženy podle této teorie během krizí omezují velké nákupy, ale dělají si malé radosti v podobě právě třeba rtěnek. Tuto teorii potvrdily například obchodnice z Pařížské ulice v začátcích pandemie covidu, kdy si po prvních rozvolněních zákaznice sice nakupovaly levnější zboží (parfémy, kosmetiku), ale častěji. 

České specifikum: Chlebíčkový index 

Rauty nejsou specifikem české společnosti. Ale navázání jejich opulentnosti na fázi ekonomického cyklu je cosi příznačného. Na západ od našich hranic bývají rauty střídmé pořád, na východ jsou zase opulentní bez ohledu na cokoli. Tak si toho všimněte, až vyrazíte na nějakou společenskou událost. Tak poznáte, jestli se blíží krize, nebo jsme již z nejhoršího venku. 

Moskva, rubl, ukrajinská krize

Devadesátky. Nezaměstnanost v Rusku bude katastrofální jako po pádu SSSR

Ruskou ekonomiku čeká v nejbližší době další rána v podobě rekordní nezaměstnanosti. Ta podle prognóz agentury Bloomberg poprvé za deset let překročí devítiprocentní hranici. 

Přečíst článek

Temelín

Až se vyřeší plyn, musí se Evropa zbavit závislosti na ruském uranu. Česku by to trvalo roky

Ruské jaderné palivo bude dalším zásadním problémem pro evropskou energetiku, upozorňuje agentura Bloomberg. Podle oslovených expertů bude náhrada za ruský uran trvat tři až pět let, ale realističtější odhad je plných deset let. V tuto chvíli je přitom na Ruskem dodávaném palivu závislých 100 milionů Evropanů, včetně Čechů a Slováků.

Přečíst článek

Magazín Newstream CLUB

Tématem druhého čísla byznysově - lifestylového čtvrtletníku je návod, jak globálně uspět, jak dobýt svět a užít si ho.

Na titulní straně představujeme neurologa Martina Tolara. Jeho společnost Alzheon je nejblíž ze všech farmaceutických firem světa k dosažení schválení léku na Alzheimerovu nemoc. Co všechno musel obětovat a jak těžké bylo prosadit se v USA?

„Amerika je kouzelná v tom, že když máte chuť něco dělat, máte výdrž a nadšení, tak vám pomůže. Ona je to země plná lidí, kteří tam přišli s jedním kufrem a vybudovali si tam z ničeho, jen ze svých snů, celý život,“ říká Tolar v hlavním rozhovoru magazínu.

A magazín dále přináší řadu příběhů osobností, kterým se ve světě podařilo uspět. Eduard Kučera například vypráví, jak těžké bylo hledat vhodného správce majetku a vysvětluje, proč se nakonec rozhodl většinu investic mít v USA.

Architekt Petr Štefek pracoval v Londýně u Normana Fostera a popisuje rozdíly mezi globální londýnskou scénou a Prahou.

Legendární investor Gabriel Eichler pak popisuje svou cestu z USA zpět do Československa a jak tu jeho know-how pomáhalo budovat svobodnou ekonomiku.

Jak dostat dítě na Oxford?

Připravit svým potomkům ty nejlepší startovní podmínky pro život, kariéru a úspěch ve světě je snem každého rodiče. Stojí to však peníze a čas. A také je k tomu potřeba učinit celou řadu správných rozhodnutí od volby střední školy přes kroužky a další mimoškolní aktivity. Odměnou ale může být studium na některé z nejprestižnějších univerzit světa na obou březích Atlantiku i Pacifiku. Jak ta správná rozhodnutí skutečně učinit poradí nejpovolanější odborníci ve druhém čísle magazínu Newstream CLUB, který právě vychází.  K dostání je v síti trafik Lagardère i online

Příští číslo magazínu Newstream CLUB vyjde již v březnu. 

Související témata

Miliardáři

Vzdělávání

Biohacking

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme