Reklama

Bude líp. Aerolinky se příští rok vrátí k zisku, zní odhad

Aerolinky se vrátí k zisku, slibuje odhad.
Smartwings
 ČTK

Letecký průmysl bude příští rok díky oživení po omezeních způsobených pandemií poprvé od roku 2019 ziskový. Ve své zprávě to odhaduje Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu.

Reklama

Letecký průmysl bude příští rok díky pokračujícímu oživení po dvouletých omezeních způsobených pandemií poprvé od roku 2019 ziskový. Ve své zprávě to odhaduje Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA). Čistý zisk aerolinek odhaduje na 4,8 miliardy USD (111,1 miliardy korun) po letošní ztrátě 6,9 miliardy USD. Letecké společnosti v příštím roce přepraví podle odhadu více než čtyři miliardy cestujících.

Aerolinky přišly v letech 2020 a 2021 kvůli pandemii o desítky miliard USD. Letecká doprava se ale už částečně zotavila, což způsobilo problémy některým letištím.

Problémy nezmizí

IATA vylepšila svůj výhled na letošní i příští rok. Původně čekala, že aerolinky za letošní rok vykážou ztrátu 9,7 miliardy USD. Uváděla také, že v příštím roce budou aerolinky „na dosah” zisku.

„To je velký úspěch, vzhledem k rozsahu finančních a ekonomických škod způsobených pandemickými omezeními nařízenými vládou,” komentoval předpokládaný návrat k zisku v příštím roce generální ředitel IATA Willie Walsh. Varoval ale, že mnoho leteckých společností bude mít problémy i v příštím roce, mimo jiné kvůli regulacím, vysokým nákladům a nejednotným vládním opatřením.

Lufthansa, ilustrační foto

Levné letenky? Zapomeňte, říkají šéfové Lufthansy i Ryanairu

Ceny letenek se již nikdy nevrátí na úrovně z doby před příchodem pandemie nemoci covid-19. Uvedl to šéf největší německé letecké společnosti Lufthansa Carsten Spohr. Ceny letenek nižší než 20 eur (zhruba 500 korun) označil za nedostatečné a nezodpovědné.

Přečíst článek

Reklama

Letiště, ilustrační foto

Světové aerolinky jsou ve větší ztrátě, než se předpokládalo

Globální letecký průmysl se pomalu zotavuje z dopadů pandemie covidu na cestování. Aktuální analýza Mezinárodní sdružení letecké dopravy IATA ale upozorňuje na to, že ztráty aerolinek budou letos vyšší, než se předpokládalo.

Přečíst článek

IATA upozornila, že její prognóza vychází z předpokladu, že Čína se začne postupně znovu otevírat mezinárodní dopravě a zmírní domácí politiku nulové tolerance covidu-19. Pokud by se tak nestalo, mělo by to vliv na ziskovost společností. Dalším rizikem pro výhled na příští rok je propad některých ekonomik do recese.

IATA podle svých internetových stránek sdružuje zhruba 300 leteckých společností ze 120 zemí, které se na celosvětové letecké přepravě podílejí přibližně 83 procenty. Mezi členy sdružení patří také České aerolinie a Smartwings.

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Fio banka

Moneta Money Bank i Fio banka mají výrazný nárůst zisku. Pomohly vyšší úrokové sazby

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme