Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Bitcoin oslaví 15 let. Češi drží přes tři tisíce "mincí"

Bitcoin, ilustrační foto
ČTK
 ČTK

Češi za 15 let nashromáždili okolo 3000 bitcoinů v hodnotě 2,3 miliardy korun. Bitcoin je na tuzemském trhu, stejně jako ve světě, dominantní kryptoměna s tržním podílem okolo 53 procent. Celková hodnota trhu se všemi kryptoměnami se v současnosti pohybuje okolo 1,25 bilionu dolarů. Vyplývá to z vyjádření obchodníka Bit.plus. V úterý uplyne 15 let od spuštění technologie blockchainu, na které je bitcoin založený.

Reklama

Česko je podle ředitele Bit.plus Martina Stránského průkopníkem ve světě bitcoinů a ve srovnání s ostatními zeměmi Evropy v držení a užívání této kryptoměny na špičce. "V Česku se vynalezla například hardwarová peněženka Trezor a pořádají se zde celosvětové konference na téma kryptoměn. Bitcoin se neustále vyvíjí a další důležitý vývoj odhadujeme v rámci Lightning Network, což je určitá druhá vrstva nad bitcoinem, která umožňuje rychlé a levné transakce. Masová adopce Lightning Network, který umožní například platit za kávu bez nutnosti platit vyšší poplatky či čekat, než se transakce potvrdí, bude důležitý milník," dodal Stránský.

Zatímco v roce 2010 stál bitcoin necelý dolar, od začátku letošního roku se jeho cena zvýšila na dvojnásobných 33 500 dolarů. Na začátku týdne přitom překonala hranici 35 tisíc dolarů. Zatím nejvyšší hodnotu měl na podzim roku 2021, kdy atakoval úroveň 67 tisíc dolarů. "V příštím roce čekáme prolomení hranice 100 tisíc dolarů za jeden bitcoin,“ dodal Stránský.

Nikola Hagleitnerová z vedení pošty a spolkový ministr financí Christian Lindner se zobrazením digitální verze známky

Deutsche Post vydala svou první kryptoznámku. Braniborskou bránu pro ni vytvořila AI

Německá pošta Deutsche Post DHL vydává svou první kryptoznámku, která je kombinací fyzické poštovní známky a sběratelského digitálního tokenu NFT (non-fungible token, nezastupitelný token). Motivem prvního kusu zamýšlené série historických staveb je Braniborská brána ztvárněná umělou inteligencí.

Přečíst článek

Účast v ekosystému kryptoměn je podle analytika XTB Tomáše Cverny jednodušší i díky české firmě SatoshiLabs. Právě ta totiž stojí za oblíbenou hardware peněženkou Trezor, jejíž prodeje po pádu burzy FTX výrazně vzrostly. "Celkový objem zobchodovaných kryptoměn loni v tuzemsku činil 3,5 miliardy korun. O rok dříve se u nás zobchodovalo asi pět miliard korun, zatímco v covidovém roce 2020 se zobchodovaly čtyři miliardy. Očekávám, že s růstem možností využívat kryptoměny v běžném životě, porostou i zobchodované objemy. Záviset však ale bude také na vývoji dalších trendů na finančních trzích," uvedl Cverna.

Reklama

Podle analytika Portu Lukáše Rašky i po 15 letech od publikování konceptu bitcoinu kryptoměny stále rozdělují společnost. "Kryptoměny jsou v této chvíli zakázány v asi desítce zemí, přesto (nebo možná právě proto) s nimi má na celém světě nějakou zkušenost přes 420 milionů lidí, tedy asi pět procent populace. Tržní hodnota kryptoměnového trhu za 15 let vzrostla z nuly na současných asi 1,2 bilionu dolarů, zdaleka největšímu zájmu se však stále těší bitcoin," podotkl Raška.

Bitcoin, ilustrační obrázek

Stanislav Šulc: Bitcoin roste. Vyšplhá k milionu dolarů? A proč ne rovnou k miliardě?

Trh s kryptoměnami prožívá mimořádné vzedmutí. V pondělí totiž americký soud posvětil možnost otevřít první ETF navázaný na bitcoin, což ke kryptu otevře dveře největším investičním vehiklům v čele s gigantem BlackRock. Lze očekávat, že masivní příliv peněz do krypta vyžene ceny zejména bitcoinu a etheru do závratných výšin. A tak lze očekávat oblíbené závody v odhadech, kam až cena bitcoinu poroste. Má to však mnoho háčků.

Přečíst článek

Bitcoin je sice nejznámější kryptoměnou, ale byl podle analytika Wood&Company Tomáše Kacerovského pouze první z mnoha. V roce 2011 začaly vznikat první altcoiny (alternativní kryptoměny) a dnes jich existují tisíce, přičemž každý slouží jinému účelu. "Jaký bude vývoj kryptoměn do budoucna zůstává otázkou, ale výhledy jsou optimistické zejména díky posledním souvisejícím událostem, jako jsou žádosti o spotové ETF na bitcoin u Americké komise pro cenné papíry, rozvoj web3 technologií nebo adopce blockchainu světovými značkami," dodal Kacerovský.

Tvůrce bitcoinu vystupující pod pseudonymem Satoshi Nakamoto zůstává i po 15 letech neznámý, jeho měna je podle Kacerovského použitelná kdekoliv na světě, je spravedlivá a transparentní. Založená je na technologii blockchain, což je decentralizovaná účetní kniha, která umožňuje transparentně avšak bezpečně posílat data, nejen kryptoměny. Proto dochází k jeho intenzivnímu rozvoji třeba ve zdravotnictví, vědě, zábavním průmyslu, ale i ve veřejném sektoru, dodal.

Magazín newstream CLUB

Hlavním tématem letního čísla magazínu Newstream CLUB je Česko-Slovensko, s podtitulem Dvě země, jeden trh. 

V rozhovoru se představuje Karel Vágner, marketér a podnikatel v řadě úspěšných projektů, známý také spoluprací s manželkou a úspěšnou modelkou Simonou Krainovou.

Další osobnosti jako Igor Rattaj se zamýšlejí nad rozdíly mezi podnikáním v Česku a na Slovensku. O umělé inteligenci hovoří česko-slovenská investorka Andrea Ferancová Bartoňová, o veřejnosti a kultuře slovenský bestsellerista Jozef Karika. Uznávaný chef Marcel Ihnačák prozrazuje, která z obou kuchyní je „lepší“. Marketér Milan Šemelák s klientem Williamem Rudolfem Lobkowiczem mluví o tom, jak přetvořit odkaz šlechtického rodu do moderní doby.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme