Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde

Američané zachraňují jaderné elektrárny. Na jejich pomoc vyčlenili rekordní částku

Jaderná elektrárna
Pixabay
 ČTK

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena hodlá investovat šest miliard dolarů (136 miliard korun) na záchranu jaderných elektráren, kterým hrozí zavření. Americké vedení zdůvodňuje rozhodnutí potřebou nadále využívat jadernou energii jako bezuhlíkový zdroj energie v zájmu boje proti klimatickým změnám.

Reklama

V úterý se otevřel program půjček, který má pomoci majitelům a provozovatelům jaderných reaktorů s vyřešením finančních potíží, sdělilo americké ministerstvo energetiky. Podle agentury AP jde zatím o největší federální investici do záchrany jaderných reaktorů.

„Americké jaderné elektrárny produkují přes polovinu naší bezuhlíkové elektřiny a prezident Biden je odhodlán udržet tyto elektrárny v chodu, aby bylo dosaženo našich cílů na poli čistých energií,“ uvedla v prohlášení americká ministryně energetiky Jennifer Granholmová.

Obžalovaným v kauze „zmizelé nafty“ ze skladu Viktoriagruppe hrozí až deset let vězení

V kauze chybějící české nafty v bavorském skladu společnosti Viktoriagruppe žádá státní zástupce pro všechny čtyři obžalované manažery tresty vězení v rozmezí od 7,5 do deseti let. Dále pro ně chce desetimilionové peněžité tresty a také maximální, tedy desetileté zákazy činnosti. Uvedl to u soudu v dnešní závěrečné řeči. Muži podle obžaloby podvodně připravili českou Správu státních hmotných rezerv (SSHR) o 108 milionů korun.

Přečíst článek

V USA je 55 komerčních jaderných elektráren s 93 reaktory. Ty nyní zajišťují přibližně 20 procent elektrické energie v zemi, a podílí se na výrobě asi poloviny bezuhlíkové energie. Asi dvě třetiny států USA zastávají pozici, že jaderná energie může pomoci nahradit fosilní paliva. Většina z amerických elektráren byla ale postavena od 70. do 90. let minulého století a jejich provoz je stále nákladnější.

V uplynulých deseti letech bylo uzavřeno před vypršením licence asi 10 jaderných reaktorů. V ohrožení je čtvrtina, či dokonce více dalších jaderných zařízení, tvrdí ministerstvo energetiky. Plány na vyřazení do roku 2025 již oznámili vlastníci sedmi činných reaktorů.

První ucelená část čtvrti Nová Zbrojovka v Brně, která vzniká na území někdejší továrny, se začne stavět příští rok, hotová má být v roce 2026.

Brno dotahuje Prahu v cenách bytů. Metr čtvereční tam stojí přes 100 tisíc, ukazuje analýza

Byty ve velkých českých městech v letošním prvním čtvrtletí dále zdražily. Souvisí to s jejich nedostatkem i rostoucí inflací. Například v Brně stouply ceny bytů meziročně o pětinu na více než 100.000 korun za metr čtvereční. Dohání tak Prahu, kde se ceny zvyšují pomaleji než v krajských městech. Vyplývá to z aktuální analýzy společnosti FérMakléři.cz, která spolupracuje s více než stovkou realitních makléřů.

Přečíst článek

Pečivo podraží

Válka na Ukrajině zdražila Čechům pečivo o třetinu. Kilo mouky už stojí přes 20 korun, o osm korun víc než loni

Ceny potravin v Česku stouply v meziročním srovnání o desítky procent. V polovině dubna si lidé nejvíce připlatili za pšeničnou mouku, která zdražila zhruba o 60 procent. Zhruba o třetinu pak byly oproti loňskému dubnu dražší chléb a bílé pečivo a asi o čtvrtinu víc stojí nyní máslo nebo brambory. Vyplývá to z dat na webu Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Temelín

Krutá pravda. Svět potřebuje dvakrát víc jaderné energie, než kolik umí vyrobit

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme