Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde

Americká banka JPMorgan zvýšila zisk o 67 procent, vyšší zisk má i Wells Fargo

JP Morgan
ČTK
 ČTK

Americká investiční banka JPMorgan Chase & Co zvýšila ve druhém čtvrtletí čistý zisk o 67 procent na 14,47 miliardy dolarů (zhruba 307 miliard korun). Vydělala více na úrocích z úvěrů a těžila z převzetí banky First Republic. Největší americká banka to uvedla ve svém sdělení. Vyšší zisk má díky příjmům z úroků i konkurenční banka Wells Fargo, zatímco zisk banky Citigroup kvůli slabší obchodní činnosti klesl. Hospodářské výsledky největších amerických bank zahajují výsledkovou sezonu pro druhý kvartál.

Reklama

Výnosy se zvýšily o více než třetinu

Banka JPMorgan Chase odkoupila většinu aktiv zkrachovalé First Republic Bank díky květnové dohodě podporované vládou. Posílilo to její čistý úrokový výnos, což je rozdíl mezi tím, co banky vydělávají na úvěrech a co vyplácejí na úrocích u vkladů. Tento výnos vzrostl o 21,9 miliardy dolarů, což je o 44 procent, respektive o 38 procent bez započtení podílu First Republic. JPMorgan uvedla, že letos očekává čistý úrokový výnos kolem 87 miliard dolarů.

Výnosy se zvýšily o více než třetinu na 41,3 miliardy dolarů, což byl rychlejší růst než na začátku roku. Zisk i výnosy překonaly odhady analytiků v anketě agentury Reuters. Wells Fargo pak v období od dubna do června zvýšila zisk o 57 procent na 4,94 miliardy dolarů. Čtvrtá největší americká banka zvýšila prognózu čistého úrokového výnosu na letošní rok, její akcie na výsledky hospodaření zareagovaly růstem téměř o čtyři procenta.

Wells Fargo si vyčlenila ve druhém čtvrtletí do rezervy na úvěrové ztráty 1,71 miliardy dolarů. Loni touto dobou to bylo 580 milionů dolarů.

Bance Citigroup ve druhém čtvrtletí klesl zisk o 36 procent na 4,6 miliardy dolarů. Dařilo se sice osobnímu bankovnictví a správě majetku, ale slabší byly příjmy z obchodní činnosti. Výnosy činily 19,44 miliardy dolarů a spolu se ziskem překonaly odhady analytiků. Akcie Citigroup díky tomu zpevnily.

Americké banky hromadí finanční prostředky, aby se připravily na to, že spotřebitelé nebudou splácet úvěry v důsledku zhoršení stavu hospodářství. Obavy o zdraví ekonomiky zesílily začátkem tohoto roku, protože kolaps tří regionálních bank způsobil turbulence v bankovním odvětví a volání po přísnější regulaci.

Magazín Newstream CLUB

Je nový byznysově - lifestylový čtvrtletník o tom, jak žít bohatý a smysluplný život. Přináší inspiraci, osobnosti, miliardáře, rozhovory, life-hacky. Nedílnou součástí je fashion, design, travel, styl, food, filantropie a taky budoucnost.

Za hlavní téma PRVNÍHO čísla magazínu Newstream CLUB s titulkem Work is Life jsme zvolili radikální změnu, která se odehrává na poli práce. Ostatně i tento magazín je výrazem této změny. Ještě před několika lety by takový časopis zaměstnal velkou redakci na několik týdnů. Díky současným technologiím jej dokáže připravit mnohem menší tým. Pokud je dost efektivní a 100procentně oddaný pro věc.

Aktuální číslo magazínu Newstream CLUB představuje na titulní straně manažerku a podnikatelku Michaelu Bakala, která prozrazuje, že zvažuje novou kariéru. Vydala se proto studovat psychologii do Kalifornie.

Headhunter Jan Bubeník v prvním čísle mluví o tom, jak se v poslední době změnily nároky na šéfy. „Dnešní šéf je kapitán na rozbouřeném moři,“ říká.

Miliardáři a investoři Libor Winkler, Ondřej Fryc, Andrea Ferancová Bartoňová či Radim Jančura sdílejí své tipy, jak nakládat s penězi a investicemi.

V magazínu je sekce věnovaná filantropii – představují se top české nadace včetně Cibulky manželů Vlčkových a nadace rodiny Kellnerových. Objevují se v něm také články z prestižního Harvard Business Review, které redakce na základě licence jako jediná přináší českému publiku. 

K dostání je v síti trafik Lagardère. K dostání je také online i jako předplatné přes SEND.

Objednávejte zde.

Další číslo magazínu Newstream Club vyjde v prosinci 2023.

Související témata

Reklama

Související

Agentura Fitch varuje před snížením ratingu desítek bank včetně JP Morgan

Další turbulence pro americký trh? Agentura Fitch varuje před snížením ratingu desítek bank, včetně těch největších

Přečíst článek
Credit Suisse, druhá největší švýcarská banka

Švýcarští regulátoři si přejí, aby se Credit Suisse spojila s UBS. Ve hře jsou však další zájemci

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme