Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Akcie technologických gigantů jako Apple nebo Microsoft čeká velký rok

Apple
iStock
Petra Jansová
pej

Sázka na tradiční technologické giganty jako je Apple, IBM, Micorsoft, Cisco nebo Oracle, se podle burzovního guru a tváře pořadu Mad Money Jima Cramera vyplatí. Akcie těchto firem budou podle něj vykazovat úctyhodné výnosy i navzdory zpřísnění měnové politiky Fedu.

Reklama

„Zatímco většina akcií cloudových firem vykazuje dramatické ztráty, existuje spousta technologických firem, které produkují skutečné věci a generují skutečné zisky,“ říká Cramer.

Tak například Apple. „Během loňska akcie této firmy vystoupaly až o 34 procent. A pokud se naskytne příležitost jako na začátku tohoto týdne, kdy cena spadne o deset dolarů, neváhejte kupovat,“ radí Cramer. Podle něj bude Apple těžit po vyřešení problémů dodavatelských řetězců z obrovské poptávky zákazníků. 

stavba dálnice ilustrační foto

Dalibor Martínek: Reforma penzí nebude, Dukovany možná. Hlavně ať je Fiala slušný

Čtyři velká D. Pod tento kód lze shrnout program Fialovy vlády, která získala důvěru sněmovny. Co znamenají ona D? Pojďme na jedno po druhém.

Přečíst článek

Akcie Microsoftu se vyplatí

Vhodnou příležitostí k nákupu je podle Cramera i nynější 10procentní pokles akcií Microsoftu. „To se obvykle nestává,“ dodává Cramer. A přesně investice do Microsoftu je podle něj sázkou na jistotu i v okamžiku, kdy Fed „začne šlapat na brzdu“.

Potenciál jisté investice spatřuje Cramer i v cenných papírech Oraclu, a ač v roce 2021 prolomily rekordy, jsou podle něj stále ještě levné. Akcie propadem reagovaly na negativní reakci z Wall Street kvůli plánů společnosti o koupi firmy Cerner. Podle Cramera tedy ideální společnost k jejich nákupu.

Zlaté slitky

Česko loni rozšířilo svůj zlatý poklad o více než tunu zlata

Česká národní banka v posledním půldruhém roce navýšila své zlaté rezervy nejvíce od 90. let. Zlato je obecně považováno za pojistku proti inflaci. V loňském roce se však toto příliš nepotvrdilo, když kov dokonce zlevnil, navzdory celosvětově rapidně zrychlujícímu růstu cen.

Přečíst článek

„Cenné papíry IBM doporučuji ze dvou velmi jasných důvodů. Jsou levné, poměr ceny k zisku je jen dvanáctinásobný, a i po oddělení společnosti Kindryl vynesla dividenda před rozpadem akcionářům téměř pětiprocentní zisk,“ dodává Cramer.

A jako vhodnou považuje Cramer i investici do cenných papírů společnosti Cisco, která navzdory problémům s dodavatelskými řetězci a nárůstu výdajů do podnikové technologie, vykázala slušné výsledky. 

Tim Cook, šéf Applu

Šéf Applu Tim Cook si loni vydělal 98,73 milionu dolarů, hlavně na akciích

Generální ředitel americké společnosti Apple Tim Cook si v loňském fiskálním roce přišel na 98,73 milionu dolarů (2,1 miliardy korun). Částka zahrnuje mzdu, odměny a kompenzace, včetně akcií. Výraznou většinu příjmu tvořily právě akcie technologického giganta, které Cook dostal poprvé od svého nástupu do čela firmy před jedenácti lety. Důvodem odměn je mimo jiné to, Apple ve fiskálním roce do září 2021 zvýšil tržby o 33 procent na více než 365 miliard dolarů. Cook už v roce 2015 uvedl, že plánuje věnovat svůj majetek na charitu.

Přečíst článek

Architekta Eva Le Peutrec

V Číně se prostavěli do kvality, tvrdí architektka mrakodrapů Eva Le Peutrec

Navrhla desítky mrakodrapů, velké multifunkční komplexy i město pro milion lidí. Ke všem svým projektům ale architektka Eva Le Peutrec přistupuje stejně. „Na většině zakázek platí, že už dnes je pozdě,“ popisuje stavění v Číně, kde chvíli žila, aby mohla projektovat mrakodrapy.

Přečíst článek

Magazín newstream CLUB

Jak vytvářet odkaz pro příští generace? Odpovědi z byznysového světa, ale i od výrazných osobností společenského života nabízí třetí číslo magazínu newstream CLUB, který právě vychází.

Na obálce byznysově - lifestylového čtvrtletníku je František Kinský, legendární šlechtic, který vypráví, jak se v jejich rodě dědí nikoli majetek, ale zodpovědnost a služba. 

Hvězdami jarního čísla jsou dále mimo jiné Silke Horáková (Albatros), Luděk Sekyra (Sekyra Group), Zbyněk Frolík (Linet) nebo architekt Václav Aulický či umělec Milan Knížák.

Magazín se věnuje tématům dlouhodobých investic, předávání majetku v rámci rodinných klanů, tradičním českým značkám či tomu, jak developeři společně s architekty mění tvář měst na dlouhá staletí.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Microsoft má v USA doplatit na daních za roky 2004 až 2013 téměř 29 miliard dolarů

Ve stopách Applu. Microsoft už je taky firma s tržní hodnotou tři biliony dolarů

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme