Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde

Bitva připomínající MMA. Miliardář Ackman jde po Icahnovi

Bitva připomínající MMA. Miliardář Ackman jde po Icahnovi
Petr Svoboda / Newstream
Zdeněk Pečený

Miliardáři Bill Ackman a Carl Icahn jsou zpět na scéně. V minulosti Ackman ve sporech s o třicet let starším Icahnem prodělával miliardy. Tentokrát je na koni Ackman a zpochybňuje ocenění Icahnovy firmy. Její akcie za poslední měsíc spadly o více než polovinu.

Reklama

Bill Ackman a Carl Icahn jsou oba legendární investoři a hned při několika investičních soubojích v průběhu minulých dekád si šli nevybíravě po krku.

Nyní jsou Ackman a Icahn zpět v centru pozornosti. Oba ostřílení investoři, Ackman a Icahn, se nejvíce proslavili během Ackmanovy památné aktivistické kampaně proti multi-level marketingové společnosti Herbalife. Ackman sázel na pokles akcií.

Icahn to vzal z druhé strany a akcie Herbalife nakupoval. Vrcholem jejich kočkování byla památná debata na televizní stanici CNBC v roce 2013, kdy si především Icahn nebral servítky a svého soka urážel. Na sporu o Herbalife nakonec vydělal Icahn a Ackmanův hedgeový fond Pershing Square Capital přišel zhruba o miliardu dolarů, v přepočtu 22 miliard korun, když své sázky na pokles po pěti letech ukončil. Když se miliardáři střetli ohledně farmaceutické společnosti Valeant, přišel Ackman o čtyři miliardy dolarů.

Po Dorseym a Adanim si Hindenburg vyšlápl na Carla Icahna. Kultovní investor přišel o miliardy.

Po Dorseym a Adanim si Hindenburg vyšlápl na Icahna. Kultovní investor přišel o miliardy

Hodnota majetku amerického investora Carla Icahna se propadla o více než deset miliard dolarů (přes 213 miliard korun). Důvodem je zpráva investiční společnosti Hindenburg Research, která uvádí, že Icahnova investiční firma Icahn Enterprises má strukturu podobnou Ponziho schématu, tedy že funguje jako pyramidová hra. Hindenburg patří k firmám, které spekulují na pokles cen, z propadu akcií tedy profituje.

Přečíst článek

Útok spekulantů

Nyní, o deset let později, to vypadá, že se mezi nimi schyluje k další bitvě. Icahnův konglomerát Icahn Enterprises se během května dostal pod útok spekulantů a akcie ztratily 57 procent své hodnoty. Nedávno Ackman přidal na Twitter několik komentářů o Icahn Enterprises, které, jak se zdá, přilily olej do ohně.

Začátkem května vydala investiční výzkumná firma Hindenburg Research, která se zaměřuje na aktivistické investory, krátkou zprávu o Icahn Enterprises, konglomerátu, který investuje do široké škály sektorů, včetně energetiky, automobilového průmyslu, obalů potravin, kovů a nemovitostí. a domácí móda. Icahn vlastní 85 procent společnosti.

Hindenburgova krátká zpráva přinesla několik zajímavých tvrzení. Icahn Enterprises se obchodovala až s prémií 218 procent vůči účetní hodnotě svého majetku, to je zdaleka nejvyšší ohodnocení ve srovnání s podobnými firmami. Za nafouknutou valuaci mohou především nelikvidní aktiva konglomerátu, tedy taková, která by Icahn nemohl rychle zpeněžit. Podle Hindenburgu je také dividenda vyplácená Icahnovým konglomerátem neudržitelná. Dva dolary vyplácené každé čtvrtletí totiž představovaly roční dividendový výnos na úrovni 16 procent před pádem akcií. Při současné ceně to představuje výnos 36 procent ročně.

Přichází čas hodnotových akcií

Tereza Jalůvková z J&T: Buffett i Icahn zpozorněli. Přichází čas hodnotových akcií

Hotovost portfolio manažerů se drží blízko maxim. Trh je na prahu změny. Kam se zadrženou hotovostí? Doba hraje do karet hodnotovým akciím. Zájem o ně stoupá, píše ve svém komentáři analytička Tereza Jalůvková z J&T.

Přečíst článek

Jedině psa

I když se údajně vztahy mezi Ackmanem a Icahnen měly od své veřejné debaty na CNBC zlepšit, nezabránilo to Ackmanovi, aby se veřejně připojil k tezi proti Icahn Enterprises a označil situaci mezi Hindenburgem a Icahnem za „fascinující“.

I když Ackman nemusí sázet na růst či pokles akcií Icahnovy společnosti, jeho komentáře rozhodně nepůsobí přátelsky. Na konci svého dlouhého tweetu o zprávě Hindenburgu Ackman napsal: „Icahnovo oblíbené rčení z Wall Street: Pokud chceš přítele, pořiď si psa. Za svou kariéru si Icahn udělal mnoho nepřátel. Nevím o tom, že by měl nějaké skutečné přátele. Teď by se mu jeden hodil.“

Vzhledem k tomu, že Icahn se zdá být připravený bojovat proti sázkám na pád jeho akcií, bude zajímavé sledovat, jak se situace vyvine a zda se Ackman rozhodně to nechat plavat nebo využít příležitosti získat odplatu za své minulé prohry s Icahnem.

Americký miliardář a filantrop Warren Buffett odchází z rady Nadace Gatesových.

Špatné investice se nevyhýbají ani miliardářům

Multimilionáři a miliardáři musejí mít čich na dobré investice. Ani jim se ale nevyhýbají přehmaty, občas dokonce naletí podvodníkům.

Přečíst článek

Magazín Newstream CLUB

Je nový byznysově - lifestylový čtvrtletník o tom, jak žít bohatý a smysluplný život. Přináší inspiraci, osobnosti, miliardáře, rozhovory, life-hacky. Nedílnou součástí je fashion, design, travel, styl, food, filantropie a taky budoucnost.

Za hlavní téma PRVNÍHO čísla magazínu Newstream CLUB s titulkem Work is Life jsme zvolili radikální změnu, která se odehrává na poli práce. Ostatně i tento magazín je výrazem této změny. Ještě před několika lety by takový časopis zaměstnal velkou redakci na několik týdnů. Díky současným technologiím jej dokáže připravit mnohem menší tým. Pokud je dost efektivní a 100procentně oddaný pro věc.

Aktuální číslo magazínu Newstream CLUB představuje na titulní straně manažerku a podnikatelku Michaelu Bakala, která prozrazuje, že zvažuje novou kariéru. Vydala se proto studovat psychologii do Kalifornie.

Headhunter Jan Bubeník v prvním čísle mluví o tom, jak se v poslední době změnily nároky na šéfy. „Dnešní šéf je kapitán na rozbouřeném moři,“ říká.

Miliardáři a investoři Libor Winkler, Ondřej Fryc, Andrea Ferancová Bartoňová či Radim Jančura sdílejí své tipy, jak nakládat s penězi a investicemi.

V magazínu je sekce věnovaná filantropii – představují se top české nadace včetně Cibulky manželů Vlčkových a nadace rodiny Kellnerových. Objevují se v něm také články z prestižního Harvard Business Review, které redakce na základě licence jako jediná přináší českému publiku. 

K dostání je v síti trafik Lagardère. K dostání je také online i jako předplatné přes SEND.

Objednávejte zde.

Další číslo magazínu Newstream Club vyjde v prosinci 2023.

Související témata

Reklama

Související

Po Dorseym a Adanim si Hindenburg vyšlápl na Carla Icahna. Kultovní investor přišel o miliardy.

Po Dorseym a Adanim si Hindenburg vyšlápl na Icahna. Kultovní investor přišel o miliardy

Přečíst článek
Megajachta Alfa Nero, o níž se předpokládá, že ji vlastní Andrej Grigorjevič Gurjev, ruský fosfátový magnát, na nějž USA uvalily sankce za spojení s prezidentem Vladimirem Putinem.

Západ s pompou zabavil jachty ruských oligarchů. A se zatnutými zuby platí miliony za údržbu

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme