Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Po Dorseym a Adanim si Hindenburg vyšlápl na Icahna. Kultovní investor přišel o miliardy

Po Dorseym a Adanim si Hindenburg vyšlápl na Carla Icahna. Kultovní investor přišel o miliardy.
profimedia.cz

Hodnota majetku amerického investora Carla Icahna se propadla o více než deset miliard dolarů (přes 213 miliard korun). Důvodem je zpráva investiční společnosti Hindenburg Research, která uvádí, že Icahnova investiční firma Icahn Enterprises má strukturu podobnou Ponziho schématu, tedy že funguje jako pyramidová hra. Hindenburg patří k firmám, které spekulují na pokles cen, z propadu akcií tedy profituje.

Reklama

Carl Icahn po propadu kurzu akcií svého podniku klesl v žebříčku nejbohatších lidí světa sestavovaného agenturou Bloomberg na 119. místo z dosavadní 58. příčky.

Akcie klesly o dvacet procent

Icahn Enterprises je veřejně obchodovanou firmou uspořádanou jako komanditní společnost a funguje jako holding. Akcie společnosti v úterý klesly o rekordních 20 procent, tržní kapitalizace firmy se tak snížila o 3,1 miliardy dolarů. Hindenburg také podrobně popsal systém zajištění úvěru, který podle agentury Bloomberg snižuje hodnotu výpočtu čistého jmění firmy o dalších 7,3 miliardy dolarů. Celkově se tak hodnota Icahnova majetku propadla o 41 procent na 16,4 miliardy dolarů.

Indický miliardář Gautam Adani.

Nejbohatší muž Asie za dva dny přišel o bilion korun. Bude se soudit se spekulanty?

Nejbohatší člověk v Asii, indický podnikatel Gautam Adani, od úterý odráží útok spekulantů a zvažuje soudní bitvu. Kvůli zprávě analytiků americké společnosti Hindenburg Research hodnota Adaniho impéria za dva dny klesla o více než 50 miliard dolarů (1,1 bilionu korun), informovala agentura Bloomberg. Analytici tvrdí, že Adaniho obchodní skupina manipuluje s cenami akcií a dopouští se účetních podvodů, , což Adani odmítl. Propad akcií jeho firem ale způsobil, že Adani klesl v žebříčku nejbohatších lidí světa.

Přečíst článek

Sedmaosmdesátiletý Icahn je tak dalším miliardářem, na kterého se letos Hindenburg zaměřil. Předtím se investiční společnost pustila do indického podnikatele Gautama Adáního, který se loni v srpnu jako první Asiat dostal do Top 3 nejbohatších obyvatel planety, a firmy Block zakladatele Twitteru Jacka Dorseye.

Reklama

Icahn obviněni odmítá 

Hindenburg uvádí, že společnost, která investuje do fondů spravovaných Icahnem a která má kontrolní podíly v podnicích v odvětví energetiky, automobilového průmyslu, potravinářství a dalších sektorech, je nadměrně zadlužená a obchoduje se s extrémní přirážkou k čisté hodnotě aktiv. Zpochybnil i způsob, jak firma ohodnocuje některé své investice.

Bývalý generální ředitel Twitteru Jack Dorsey (na snímku) otevřeně kritizoval Elona Muska, který společnost převzal loni na podzim.

Všechno špatně. Bývalý generální ředitel Twitteru Dorsey otevřeně kritizoval Muska

Bývalý generální ředitel Twitteru Jack Dorsey otevřeně kritizoval Elona Muska, který společnost převzal loni na podzim. Dorsey se do Muska opřel na nové sociální síti Bluesky, která se prezentuje jako alternativa k Twitteru, píše CNBC.

Přečíst článek

Icahn označil zprávu za vypočítavou a určenou výhradně k dosažení zisku firmy Hindenburg.

Spekulace, kterých využívá Hindenburg, nejsou zakázané. Pokud si ale spekulanti ve snaze dosáhnout poklesu ceny pomáhají zveřejňováním kompromitujících informací, musejí svá tvrzení v případě soudních sporů doložit. Pokud to nedokážou a nevyvrátí podezření, že pokles ceny akcií vyvolali záměrně a za pomoci nepravdivých tvrzení, zpravidla je to pak stojí spousty peněz a riskují i vězení.

Přichází čas hodnotových akcií

Tereza Jalůvková z J&T: Buffett i Icahn zpozorněli. Přichází čas hodnotových akcií

Hotovost portfolio manažerů se drží blízko maxim. Trh je na prahu změny. Kam se zadrženou hotovostí? Doba hraje do karet hodnotovým akciím. Zájem o ně stoupá, píše ve svém komentáři analytička Tereza Jalůvková z J&T.

Přečíst článek

Magazín newstream CLUB

Hlavním tématem letního čísla magazínu Newstream CLUB je Česko-Slovensko, s podtitulem Dvě země, jeden trh. 

V rozhovoru se představuje Karel Vágner, marketér a podnikatel v řadě úspěšných projektů, známý také spoluprací s manželkou a úspěšnou modelkou Simonou Krainovou.

Další osobnosti jako Igor Rattaj se zamýšlejí nad rozdíly mezi podnikáním v Česku a na Slovensku. O umělé inteligenci hovoří česko-slovenská investorka Andrea Ferancová Bartoňová, o veřejnosti a kultuře slovenský bestsellerista Jozef Karika. Uznávaný chef Marcel Ihnačák prozrazuje, která z obou kuchyní je „lepší“. Marketér Milan Šemelák s klientem Williamem Rudolfem Lobkowiczem mluví o tom, jak přetvořit odkaz šlechtického rodu do moderní doby.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí. 

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Dimon z JPMorgan: Ekonomický výhled je spíše příznivý, zůstáváme ale ostražití

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme