Petr Pavel pro Die Welt: Až opravdu tvrdé sankce přinutí Putina jednat o míru

Na ruskou hybridní válku by Evropa měla reagovat přímým a upřímným jednáním s Ruskem o bezpečnosti v Evropě. V rozhovoru, který ve středu zveřejnil deník Die Welt, to řekl český prezident Petr Pavel. Západ má podle něj nástroje, jak přinutit Rusko k jednání o míru na Ukrajině, musí ale pokračovat ve vojenské podpoře Kyjeva a přitvrdit v ekonomických sankcích vůči Moskvě. V rozhovoru prezident Pavel, který je dnes na jednodenní návštěvě Německa, kritizoval také kontroly na vnitřních hranicích EU.
„Myslím, že způsobem, jak se dostat z této situace, jsou přímá a upřímná jednání s Ruskem - nejen o Ukrajině, ale o bezpečnosti v Evropě obecně,“ uvedl český prezident v odpovědi na dotaz, jak by měla Evropa reagovat na ruskou hybridní válku, kybernetické útoky, sabotáže, špionáž a dezinformační kampaň. Součástí takových jednání by podle Pavla měla být i témata jako rozmístění vojsk u hranic, velikost a počet cvičení, inspekce či situace v Severním ledovém oceánu a Černém moři. Jednání s Ruskem by se neměla soustředit jen na Ukrajinu a její snahu vstoupit do NATO. „To by mimochodem nemělo Rusko zpochybňovat,“ dodal.
Vítězství vypadá jinak, řekl o vývoji ruské invaze na Ukrajinu prezident Petr Pavel ve zveřejněném rozhovoru s ukrajinskou službou stanice BBC. Moskva podle české hlavy státu sice dosáhla několika taktických úspěchů a dobyla některé části ukrajinského území, ale za cenu velkých obětí a ztrát. Pavel tak reagoval na dotaz týkající se hodnocení vývoje bojů a přesvědčení Ruska, že nyní na bojišti vítězí.
Pavel pro BBC zhodnotil postup Ruska na Ukrajině
Leaders
Teď je čas přitlačit na Rusko. Skrze sankce
Podle Pavla má Západ „prostředky a karty“ na to, aby Rusko donutil jednat o míru na Ukrajině. „Musíme zachovat vojenskou a finanční pomoc Ukrajině,“ zdůraznil. Veškerá vojenská pomoc ale podle něj nepovede k porážce Ruska na Ukrajině, jejím cílem je „posílit ukrajinské pozice tak, aby neztratila další území“. Usednout k jednacímu stolu podle Pavla Moskvu donutí jen tvrdé hospodářské sankce. Podpořil proto připravovaný 18. sankční balík EU i možné americké sankce, které připravuje republikánský senátor Lindsey Graham. „Opravdu tvrdé sankce třeba na dva měsíce by Rusko přiměly k ústupkům,“ řekl.
Pavel v rozhovoru ocenil také závazek červnového summitu NATO vydávat na obranu pět procent hrubého domácího produktu. Zároveň vyzval, aby Evropané přijali větší zodpovědnost za vlastní obranu. Proces posilování evropské obranyschopnosti, který je spojený s oslabováním americké zodpovědnosti za Evropu, musí být ale postupný a nesmí při něm vznikat mezery. „To by bylo nebezpečné pro Evropu i USA,“ řekl prezident.
Čínu Pavel v rozhovoru označil za „systematického rivala našich demokracií“, a to i vojenského. „Hovoříme o vojenském nebezpečí, které vychází z Ruska, ale když se podíváme, jak rychle zbrojí Čína, musíme mít obavy,“ uvedl. „Musíme brát Čínu vážně - i proto, že Peking nemá zájem, aby Rusko ve válce na Ukrajině oslabilo nebo z této války vzešlo oslabené,“ dodal.
Musíme být připraveni bránit se sami
Evropa kvůli slábnoucímu zájmu Spojených států o ni musí podle Pavla prohloubit vlastní integraci a potřebuje také silnějšího lídra, kterým by mohlo být Německo. „Středně velké země jako Česká republika jsou připravené to podpořit,“ dodal. Zároveň kritizoval německé kontroly na hranicích. Podle prezidenta musí být jasné, že opatření na vnitřních hranicích jsou jen dočasná. „Je důležitější posílit vnější hranice EU,“ řekl. Evropa podle něj v zásadě potřebuje „tvrdší politiku vůči nelegální migraci“. Migranti, kteří nechtějí žít podle pravidel hostitelské země, se musejí vrátit do vlasti. „To není nelidské nebo rasistické, to odpovídá zdravému rozumu, že každá země chrání svůj systém a způsob života,“ dodal prezident Pavel v rozhovoru pro německý list.
Následující vláda bude muset stanovit čtyři až pět priorit, do kterých bude směrovat peníze. Ostatní oblasti budou možná i stagnovat. V diskusním pořadu Partie Terezie Tománkové v televizi CNN Prima News to řekl prezident Petr Pavel. Zdůvodnil to tím, že Česko má mnoho priorit, a tím pádem vlastně nemá žádné a nemůže investovat do skutečných cílů. O prioritách hovořil v souvislosti se závazkem členských států z nedávného summitu NATO v Haagu zvýšit během deseti let výdaje na obranu na pět procent hrubého domácího produktu.
Prezident Pavel: Příští vláda by měla stanovit čtyři až pět priorit a na ně dávat peníze
Politika
Lidé za nejlepšího porevolučního prezidenta Česka vnímají stále Václava Havla. Jako druhý nejlepší vychází v průměru Václav Klaus, třetí příčku obsadil současný prezident Petr Pavel a čtvrtou pak jeho předchůdce Miloš Zeman, uvedl průzkum agentury STEM/MARK. Současného prezidenta lidé pozitivně hodnotí za způsob vystupování na veřejnosti či reprezentaci a obhajobu českých zájmů v zahraničí. Prostor pro zlepšení je stále u řešení sporů na tuzemské politické scéně, uvedli autoři průzkumu.
Klaus porazil Pavla v anketě o nejlepšího prezidenta České republiky
Leaders