Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Méně akcií pro šéfa Applu. Na celoroční odměně si pohorší o 40 procent

Tim Cook, šéf Applu
ČTK
 ČTK

Šéfovi americké společnosti Apple Timu Cookovi klesne v nynějším finančním roce celoroční odměna o více 40 procent. Podnik mu totiž přidělí méně firemních akcií, jak uvedl už loni v březnu v podkladech pro valnou hromadu a jak vyplynulo ze čtvrteční zprávy pro americké úřady. Děje se tak po kritice akcionářů a na Cookovo vlastní doporučení, uvedla BBC.

Reklama

Akcie Applu loni prudce klesly

Akcie výrobce chytrých telefonů iPhone loni prudce klesly, odepsaly 22,5 procenta. Společnost čelila problémům v dodavatelských řetězcích a zpomalení růstu globální ekonomiky.

Za finanční rok 2022, který skončil v září, obdržel Cook odměnou 99,4 milionu dolarů (2,2 miliardy korun). Převážnou část – téměř 83 milionů dolarů – tvořil podílový balík. K základní mzdě firma přidala ještě bonusové platby ve výši 12 milionů dolarů, stejně jako zhruba 1,4 milionu dolarů, které Apple utratil za bezpečnostní opatření a za Cookovy lety soukromým tryskáčem.

Odměna za aktuální finanční rok má být 49 milionů dolarů, z čehož 40 milionů dolarů bude ve formě akcií. Zatímco dříve přidělení poloviny akcií záviselo na výsledcích podnikání, nyní už to budou tři čtvrtiny akcií, jak požadovali někteří velcí akcionáři. Základní mzda šéfa Applu - tři miliony dolarů - zůstane stejná.

Apple pracuje na dotykových displejích pro počítače Mac.

Revoluce v Apple, firma chystá dotykové displeje pro Mac

Apple pracuje na dotykových displejích pro počítače Mac, uvádí Bloomberg. Což je krok, který by se vzepřel odkazu spoluzakladatele Steva Jobse, jenž dotykové dispelej kdysi nazval „ergonomicky hroznými“.

Přečíst článek

Cook převzal vedení Applu od jeho spoluzakladatele a technologického vizionáře Steva Jobse krátce před jeho smrtí v roce 2011. Firma za jeho veení dosáhla rekordních výsledků a prošla i koronavirovou pandemií. Apple se však loni o Vánocích musel vypořádat s výpadkem výroby kvůli koronavirovým opatřením v Číně, který způsobil delší čekací doby na model iPhone 14 Pro.

Sázka Applu na Indii vychází. Vývoz iPhonů raketově stoupl, Indie si mne ruce

Sázka Applu na Indii vychází. Vývoz iPhonů raketově stoupl, Indie si mne ruce

Proticovidová hysterie Pekingu přiměla jednu z největších technologických firem světa Apple poohlédnout se po jiné zemi, v níž by mohla vyrábět kultovní iPhony a další zařízení. A sázka na Indii firmě z kalifornského Cupertina zdá se vychází – výsledkem mobilizované aktivity firmy a jejích dodavatelů je dvojnásobný nárůst produkce a vývozu iPhonů z Indie v posledních měsících, píše agentura Bloomberg.

Přečíst článek

obchodní centrum Battersea, dřívější elektrárna

Slavná elektrárna se proměnila. Stala se domovem luxusních značek a Applu, není už ale pro každého

Slavná „artrocková“ elektrárna od svého odstavení v roce 1983 chátrala dlouhá desetiletí. Po téměř čtyřech dekách se dočkala vzkříšení. Nyní nabízí obchodní centrum, byty a kanceláře, většinu si pronajal americký Apple.

Přečíst článek

Magazín newstream CLUB

Jak vytvářet odkaz pro příští generace? Odpovědi z byznysového světa, ale i od výrazných osobností společenského života nabízí třetí číslo magazínu newstream CLUB, který právě vychází.

Na obálce byznysově - lifestylového čtvrtletníku je František Kinský, legendární šlechtic, který vypráví, jak se v jejich rodě dědí nikoli majetek, ale zodpovědnost a služba. 

Hvězdami jarního čísla jsou dále mimo jiné Silke Horáková (Albatros), Luděk Sekyra (Sekyra Group), Zbyněk Frolík (Linet) nebo architekt Václav Aulický či umělec Milan Knížák.

Magazín se věnuje tématům dlouhodobých investic, předávání majetku v rámci rodinných klanů, tradičním českým značkám či tomu, jak developeři společně s architekty mění tvář měst na dlouhá staletí.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí. 

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme