Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Ortegovo módní impérium skomírá. Vydělat chce na investicích do realit a energetiky

Španělský miliardář Amancio Ortega
ČTK
Štěpán Kult

Investiční společnost Pontegadea španělského dolarového miliardáře Amancia Ortegy posílila investice do realit a energetických podniků. Činí tak v čase, kdy se Ortegovu oděvnímu impériu Inditex, pod které spadá například módní řetězec Zara, přestává dařit. Akcie podniku za posledních pět let ztratily téměř pětinu své hodnoty, píše agentura Bloomberg.

Reklama

Ortegova investiční společnost Pontegadea, která je poháněná z výtěžků jeho módního impéria, se tak pustila do odvětví, která nevykazují žádné známky poklesu. Loni Pontegadea nakoupila podíly v energetických podnicích, které přesahují hodnotu jedné miliardy dolarů (24 bilionu korun). Dále pak v globálním měřítku Ortega utratil téměř dvojnásobnou částku za nemovitosti.

Ortega investuje do kancelářských a maloobchodních prostor ve velkých městech, které pronajímá velkým korporacím, včetně největšího e-shopu na světě Amazonu. Aktuálně jedná také o koupi mrakodrapu ve finančním distriktu v jižní části newyorského Manhattanu. Za 64poschoďovou nemovitost má podle realitního webu The Real Deal zaplatit 500 milionů dolarů (12,2 miliardy korun).

Ortega zvyšuje své energetické sázky

Vedle realit se Ortega soustředí na další skrze výnosný byznys. Energetiku. V roce 2019 jeho Ortegova family office Pontegadea získala podíl ve společnosti Enagas, která ve Španělsku provozuje přepravu plynu. A minulý měsíc jejím prostřednictvím investovala do obnovitelných zdrojů energie, výše investice však zůstala tajná. Zároveň však koupila podíl v solární elektrárně společnosti Repsol. Cena? 27 milionů eur (680 milionu korun).

Španělský miliardář Amancio Ortega

Miliardář Ortega kupuje mrakodrap na Manhattanu za půl miliardy dolarů

Amancio Ortego patří k nejbohatším mužům planety díky své firmě Inditex. Pod tu spadají slavné řetězce s rychlou módou, jako je Zara, Bershka nebo Stradivarius. V posledních letech se Ortega zaměřuje na investice do reality a nyní kupuje luxusní mrakodrap v srdci New Yorku.

Přečíst článek

Podle indexu agentury Bloomberg, která monitoruje přehled financí 500 nejbohatších lidí světa, většina Ortegova majetku je vložená v akciích Inditex v hodnotě 48 miliard dolarů. Jeho osobní majetek pak je 53,8 miliard dolarů. Kvůli poklesu akcií Inditex letos přišel o 14 miliard dolarů.

Superjachta Dilbar

Kde kotví miliardáři? Letošním hitem je Itálie

V srpnu kotvilo nejvíc takzvaných superjachet u pobřeží Itálie. Naopak v USA jejich počty výrazně propadají.

Přečíst článek

George Soros

Soros těží z růstu akcií. Zvýšil svůj podíl v Amazonu. Portfolio rozšiřuje o Teslu

Miliardář a filantrop George Soros zvýšil přes svůj fond Soros Fond Managment podíl akcií ve velkých technologických firmách. Stalo se tak před sérií růstů akcií těchto firem v uplynulých čtyřech týdnech. Zvýšil podíl v největším e-shopu na světě Amazonu, softwarové společnosti Salesforce a konglomerátu Alphabet, informuje agentura Bloomberg.

Přečíst článek

Magazín newstream CLUB

Jak vytvářet odkaz pro příští generace? Odpovědi z byznysového světa, ale i od výrazných osobností společenského života nabízí třetí číslo magazínu newstream CLUB, který právě vychází.

Na obálce byznysově - lifestylového čtvrtletníku je František Kinský, legendární šlechtic, který vypráví, jak se v jejich rodě dědí nikoli majetek, ale zodpovědnost a služba. 

Hvězdami jarního čísla jsou dále mimo jiné Silke Horáková (Albatros), Luděk Sekyra (Sekyra Group), Zbyněk Frolík (Linet) nebo architekt Václav Aulický či umělec Milan Knížák.

Magazín se věnuje tématům dlouhodobých investic, předávání majetku v rámci rodinných klanů, tradičním českým značkám či tomu, jak developeři společně s architekty mění tvář měst na dlouhá staletí.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí. 

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Hodnota indického akciového trhu může za 20 let stoupnout i desetkrát

Indie pádí směle vpřed. Hodnota akciového trhu země může stoupnout i desetinásobně

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme