Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Kallasová: Mírový plán Trumpa a Putina nemůže fungovat

Kallasová: Mírový plán Trumpa a Putina nemůže fungovat
Profimedia
 ČTK

Nikdo v Evropě nechce, aby válka na Ukrajině pokračovala, uvedla po skončení dnešního jednání ministrů zahraničí EU v Bruselu šéfka unijní diplomacie Kaja Kallasová. Mírová dohoda bez Ukrajiny a bez Evropy podle ní nebude fungovat. Kallasová tak reagovala na nedávné jednání mezi americkými a ruskými představiteli a obavy, že Kyjev i EU budou z mírových rozhovorů vynechány. Evropská unie a Spojené státy měly podle šéfky unijní diplomacie rozdílné názory i v minulosti, vždy je dokázaly vyřešit. Kallasová očekává, že se to podaří i tentokrát.

Právě na dnešek připadá třetí výročí ruské invaze na Ukrajinu. Předmětem dnešní diskuze byla i nová iniciativa šéfky unijní diplomacie, která chce v letošním roce navýšit vojenskou podporu Ukrajině. Diplomaté zatím nehovoří o konkrétní částce, podle serveru Politico by ale nový balíček vojenské pomoci mohl mít hodnotu až 20 miliard eur (501,7 miliard korun) a měl by obsahovat vše od 1,5 milionu dělostřeleckých granátů až po systémy protivzdušné obrany. Cílem je ukázat podporu Ukrajině, zatímco Spojené státy a Rusko plánují zahájit rozhovory o ukončení války a americký prezident Donald Trump stupňuje kritiku ukrajinského vůdce Volodymyra Zelenského.

„Ministři vyjádřili nové iniciativě pro Ukrajinu širokou podporu,“ uvedla na tiskové konferenci Kallasová. O novém balíčku vojenské pomoci by se mělo diskutovat zejména příští čtvrtek na mimořádném summitu EU, který svolal předseda Evropské rady António Costa. Právě z jednání unijních lídrů by měly vyplynout konkrétní finanční částky, očekává Kallasová.

Šéfka unijní diplomacie ocenila, že dnes ministři schválili šestnáctý balíček sankcí proti Rusku, který se zaměřil mimo jiné na lodě z ruské stínové flotily i na omezení vývozu hliníku z Ruska. V současné době podle ní pokračují práce již na sedmnáctém sankčním balíčku. Ten by mohl být podle zdrojů hotový už v březnu.

„Je jasné, že prohlášení přicházející ze Spojených států nás všechny znepokojují,“ reagovala Kallasová na vývoj ve vztazích mezi USA, EU a Ukrajinou. „Měli jsme rozdílné názory již dříve, ale vždy jsme je dokázali vyřešit a očekáváme, že se nám to podaří i tentokrát,“ dodala. Právě kvůli navázání dalších kontaktů s americkou administrativou odjíždí v úterý do USA, kde se má ve středu a ve čtvrtek setkat se šéfem americké diplomacie Markem Rubiem a dalšími americkými představiteli.

Evropa se probouzí

Stanislav Šulc: Tři roky války. Sedm lekcí, které jsme zatím pořád nepochopili

Tři roky války, pardon, „speciální vojenské operace,“ jsou za námi. Tedy přesněji jsou za Ukrajinci, kteří se i díky velké podpoře ze Západu nadále brání ruské agresi.

Přečíst článek

Evropa se probouzí do hořkého rána, Trump s Putinem budou jednat „o ní bez ní“

Zmatené ruské elity. Je Trumpovo sblížení s Putinem realita, nebo nastražená past?

Skoro dvě desetiletí ruský prezident Vladimir Putin a jeho nejbližší spolupracovníci tvrdili, že ruské konflikty byly vyrobeny ve Washingtonu a že evropští vůdci přeťali svazky s Moskvou na americký nátlak. Co si o tom teď myslet.

Přečíst článek

Trumpa po výpadech proti Zelenskému kritizují i někteří mediální spojenci

Nepřehnal to Trump? Výpady proti Zelenskému kritizují i někteří jeho mediální spojenci

Po kritice na adresu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského se vůči americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi vymezují i někteří mediální aktéři, kteří se řadí k jeho spojencům.

Přečíst článek

Karel Pučelík: Je Elon Musk pro republikány guru? Spíš koule na noze

Elon Musk je ústřední postavou administrativy Donalda Trumpa. Voliči oběma tleskají, ale i mezi republikány se začínají ozývat hlasy, že vliv technologického podnikatele sahá až moc daleko. Někteří senátoři mají obavy, že by je Musk v příštích volbách mohl stát jejich křesla. Jakou má tedy jeho angažmá budoucnost?

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Zvláštní zmocněnec amerického prezidenta Donalda Trumpa Steve Witkoff

Trumpův zmocněnec Witkoff: Překážkou pro ukončení války na Ukrajině jsou okupované části a Krym

Přečíst článek
Doporučujeme