Celní válka. USA a Čína se chystají prodloužit lhůtu jednání

Čína a Spojené státy se pravděpodobně příští týden dohodnou na prodloužení lhůty pro uvalení vyšších cel, která je nyní stanovena na 12. srpna. Podle agentury Reuters to americký ministr financí Scott Bessent řekl v rozhovoru s televizní stanicí Fox Business. Dodal, že obchod s Čínou je podle něj nyní na velmi dobré úrovni.
Bessent se má příští týden v pondělí a v úterý setkat ve Stockholmu se svým čínským protějškem. Setkání potvrdil také švédský premiér Ulf Kristersson na síti X. Ministr míní, že se jednání s Čínou posunula na novou úroveň a jsou nyní velmi konstruktivní. Obchod se podle něj nyní ustálil na velmi dobré úrovni.
Předchozí celní příměří bylo zaměřeno na obnovení toku kovů vzácných zemin z Číny a polovodičového softwaru a materiálu z USA. Ve Stockholmu budou podle Bessenta představitelé vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa jednat o dalších otázkách, včetně toho, aby Čína snížila svoji přehnanou závislost na výrobě a vývozu a zaměřila se na budování spotřebitelské ekonomiky.
Americký prezident Donald Trump rozhodl, že Spojené státy vystoupí z Organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu (UNESCO). S odvoláním na zástupkyni mluvčí Bílého domu Annu Kellyovou o tom informuje list New York Post. Představitelé Trumpovy administrativy mají výhrady k opatřením UNESCO v oblasti rozmanitosti, rovnosti a začleňování a k jeho propalestinské a pročínské zaujatosti, sdělila listu Kellyová.
Amerika opouští UNESCO. Už zase. Podle Trumpa je moc „woke“
Politika
USA chtějí také Čínu varovat před pokračováním nákupu sankcionované ruské a íránské ropy a před snahou pomáhat Rusku ve jeho agresi proti Ukrajině. Bessent dodal, že v Senátu USA existuje oboustranná podpora pro zákon, jehož cílem je uvalit clo 100 procent na zboží ze zemí, které nadále nakupují ruskou ropu, konkrétně na Čínu a Indii.
Podle Bessenta jsou také Spojené státy připravené oznámit řadu obchodních dohod s dalšími zeměmi. Navzdory nedávnému volebnímu neúspěchu japonské vládnoucí strany a obtížným jednáním by mezi nimi mohlo být i Japonsko. Nicméně pro většinu zemí se podle něj cla "vrátí jako bumerang" ze současných deseti procent na úroveň z 2. dubna. Jednání o obchodních dohodách ale mohou pokračovat.
Trump v dubnu zvýšil cla na čínské zboží na 145 procent. Čína odpověděla zavedením cel na dovoz z USA 125 procent. Po úvodním kole jednání v květnu ve Švýcarsku se obě strany dohodly na snížení svých celních sazeb o 115 procentních bodů.
Americký prezident Donald Trump se chce žalobou kvůli článku o jeho vazbách na sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina v deníku The Wall Street Journal (WSJ) domoci odškodného v objemu nejméně deseti miliard dolarů (přes 211 miliard korun) za nactiutrhání. Informovaly o tom v noci na dnešek tiskové agentury. Vydavatel listu ve svém pátečním prohlášení uvedl, že se bude „energicky bránit“.
Trump žene Murdochovo impérium k soudu kvůli článku o „oplzlém“ vzkazu Epsteinovi
Politika