Reklama

Italské město u Říma prodává domy. Za jedno euro mají i výhled na moře

Město Maenza se nachází 70 kilometrů jihovýchodně od Říma.
WikipediaCommons/Pietro Scerrato
Petra Jansová

Výprodej domů za jedno euro v Itálii pokračuje. Tentokrát se do nabídky dostaly historické nemovitosti poblíž Říma. 

Reklama

Městečko Maenza, nachází se asi 70 kilometrů jihovýchodně od Říma, je první v italském regionu Latinum, které láká nové obyvatele na výhodnou nabídku desítky nemovitostí. Na akci vedení města upozornil zpravodajský server CNN.

„Postupujeme krok za krokem. Potom, co získáme prázdnou nemovitost, ji inzerujeme na našich webových stránkách. Snažíme se vše udělat co nejtransparentněji,“ uvedl starosta Maenzy Claudio Sperduti. Cílem akce je snaha o znovuzrození města, návrat života do ztichlých ulic a obnova rozpadlých objektů.

Jeden z domů v nabídce města Maenza. Vyjde na jedno euro. Maenza

Vedení města doufá, že se tak podaří zrekonstruovat asi stovku zanedbaných domů, některé z nich jsou spíše ruinou a znamenají potenciální nebezpečí pro kolemjdoucí.

První kolo přihlášek se pro zájemce uzavírá 28. srpna s tím, že město bude posléze nabízet i další objekty. 

Za jedno euro výhled na moře

Podmínkou uzavření smlouvy o koupi je závazek ze strany kupujícího o dokončení rekonstrukce do tří let a složení vratné zálohy ve výši pět tisíc eur v přepočtu asi 128 tisíc korun. Zájemce rovněž musí odevzdat podrobný plán, který představí výsledek přestavby. 

Reklama

„Přestěhování do Maenzy povinně nevyžadujeme, ale samozřejmě dáváme přednost těm, kteří se u nás chtějí usadit a začít s rekonstrukcí nejrychleji,“ přibližuje dále Sperduti s tím, že jeho cílem není zastavení úbytku obyvatel jako v případě podobných akcí v Itálii v minulosti, ale bojkot realitních kanceláří a spekulantů s nemovitostmi. 

Pizza má certifikát společnosti Associazione Verace Pizza Napoletana.

Poznávejte chutě světa: Zakousněte se do pravé pizzy z Neapole

Nadýchané, a přitom vypečené okraje, čerstvá rajčatová omáčka a roztékající se mozzarella s čerstvou bazalkou. Tak by měla vypadat pravá nefalšovaná neapolská pizza.  A přesně takovou dělají v pražské Pizza Nuova.

Přečíst článek

„Maenza není umírajícím městem, v historické části stále najdeme dostatek obyvatel, lokalita ale potřebujeme čerstvý vítr,“ dodává Sperduti.

Většina domů v nabídce má přibližně 50 až 70 metrů čtverečních, renovace tedy bude podle Sperdutiho poměrně levná. Ekologicky šetrná rekonstrukce a úpravy domu tak, aby byl odolnější vůči zemětřesení, navíc mohou přinést úsporu nákladů až 100 euro na metr čtvereční. Sperduti odhaduje, že ceny prací by tak mohly začít na pěti tisících eur v přepočtu asi 128 tisíc korunách, což je výše zmiňované zálohy.

Většina domů v aktuální nabídce pochází ze roku 1700 a kromě výhledu na historické náměstí se pyšní i výhledem na moře. Postaveny jsou z velkých šedých kamenů a mají klenutý vstupní portál. Vnitřky domu jsou původní a zastaralé, mnohdy i plné starého nábytku.

Netypická chata v Krušných horách

Hliníková střecha i fasáda. I tak může vypadat chata

Lesnatý pozemek o velikosti zhruba tisíc metrů čtverečních ukrývá netypickou chatu. Má hliníkovou fasádu i střechu a na první pohled připomíná rozhlednu. Díky tmavému plášti dokonale splývá s okolím.

Přečíst článek

Týden tradera, Kryštof Míšek,

Týden Tradera: Funkční burza by měla být prioritou všech politiků

Posledních několik týdnů na burzovních trzích se odehrává ve znamení, které by se dalo jednoduše přeložit, jako: „stačí počkat, když to trochu sletí, přikoupit a svézt se s marketem vesele směrem k novým indexovým maximům.“ Přesto přichází otázka, co by mohlo tuto trajektorii světových burz změnit? 

Přečíst článek

Reklama

Související

Casino dell’Aurora,

Vila v Římě bude nejdráž prodanou rezidenční nemovitostí. Petice tlačí na premiéra, aby prodej zarazil

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme