Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Výdělečný vedlejšák. Farmář z Keni je šampionem v popírání klimatické změny

farmářky v Africe, ilustrační foto
iStock
 ČTK

Skupina lidí popírající klimatickou změnu našla novou hvězdu v keňském farmáři Jusperu Machoguovi. Na sociálních sítích se Machogu proslavil jako propagátor fosilních paliv v Africe, ale jeho kampaň má ještě další rozměr, který zůstává na první dojem skrytý, píše britský server BBC.

Reklama

Na první pohled je devětadvacetiletý Jusper Machogu jen mladým farmářem s talentem pro sociální média. Na platformě X pravidelně zveřejňuje videa, na nichž pleje a obdělává svůj pozemek, sází česnek nebo sklízí avokádo, a nabízí tak divákům vhled do venkovského života v Kisii na jihozápadě Keni.

Zatímco tematika zemědělství mu pomáhá získávat kliky, „lajky“ a sdílení, je to právě Machoguovo popírání toho, že klimatickou změnu způsobuje člověk, které mu pomohlo zvýšit jeho on-line dosah. Od té doby, co začal zveřejňovat už vyvrácené teorie o změně klimatu, obdržel tisíce dolarů v podobě darů. A některé z nich pocházely od osob ze západních zemí spojených se zájmy v oblasti fosilních paliv.

Farmář Machogu trvá na tom, že jeho názory finanční dary nijak neovlivnily a že vyjadřují jeho přesvědčení. Je vědecky prokázáno, že se povrch země ohřívá kvůli skleníkovým plynům, které se uvolňují do atmosféry při spalování fosilních paliv - například ropy, plynu nebo uhlí. Keňský influencer s tím ale nesouhlasí. „Změna klimatu je z větší části přirozená. Teplejší klima je pro život dobré,“ tvrdil Machogu mylně v únoru na platformě X spolu s hashtagem #ClimateScam (což znamená klimatický podvod), který použil nejméně stokrát.

Čokoláda jako luxusní zboží? Její cena se může do konce roku zdvojnásobit

Olivia Lacenová: Čokoláda jako luxusní zboží? Její cena se může do konce roku zdvojnásobit

Pokud patříte mezi milovníky čokolády, měli byste zpozornět, protože cena hlavní složky této pochoutky v podobě kakaa prudce vzrostla a v polovině dubna překročila hranici 12 tis. Klimatické změny, nemoci nebo nedostatečné investice znamenají, že cenovka kakaových výrobků pravděpodobně dále poroste, přičemž možnou záchranou je Latinská Amerika.

Přečíst článek

Reklama

Vedlejšák, který slušně nese

Mezivládní panel pro změnu klimatu (IPCC) tvrdí, že Afrika je „jedním z regionů, které k emisím skleníkových plynů způsobujících změnu klimatu přispívají nejméně“. Je však také „jedním z nejzranitelnějších kontinentů“ vůči změně klimatu a jejím dopadům - včetně intenzivnějších a častějších vln veder, dlouhotrvajících such a ničivých povodní.

Přes tato fakta mladý farmář pokračuje ve svých proklamacích, že „žádná klimatická krize neexistuje“. Na sociálních sítích opakovaně zveřejňuje nepodložená tvrzení, že změna klimatu způsobená člověkem je nejen „podvod“ nebo „mystifikace“, ale také trik západních zemí, jak „udržet Afriku chudou“.

Vladimír Dlouhý: V Evropě budou vítězové a poražení. Bojím se, že Česko bude patřit mezi ty poražené

Vladimír Dlouhý: V Evropě budou vítězové a poražení. Bojím se, že Česko bude patřit mezi ty poražené

Hned po sametové revoluci se stal federálním ministrem hospodářství, od roku 1992 byl pět let ministrem průmyslu ve vládě Václava Klause. Od roku 2014 byl Vladimír Dlouhý devět let prezidentem Hospodářské komory. Až do loňského května, kdy se rozhodl už dál svůj mandát neobhajovat. Z očí české veřejnosti potom tak trochu zmizel. Nicméně, ve skutečnosti povýšil. Stal se prezidentem celoevropské hospodářské komory, Eurochambres, a v Bruselu lobbuje za evropské firmy. Potkává se s klíčovými evropskými politiky, české politice už se nehodlá věnovat. A už moc nechce chodit ani do médií, je jich přesycen. Pro Newstream udělal výjimku.   

Přečíst článek

„Jeho názory rozhodně vycházejí z nedostatku porozumění,“ říká Joyce Kimutaiová, klimatoložka z Keni, která se podílela na zprávách Mezivládního panelu pro změny klimatu (IPCC) při OSN. Kimutaiová také uvádí, že Machoguovy názory nesdílí mnoho Keňanů. „Nejde o náboženství, ani to není jen víra. Jde o analýzu dat a o to, že v datech vidíme prokazatelné změny,“ dodává Kimutaiová.

Machogu začal na platformě X zveřejňovat nepravdivá a zavádějící tvrzení o změně klimatu koncem roku 2021 poté, co provedl „vlastní výzkum“ tohoto tématu. Od té doby zahájil vlastní kampaň, kterou nazval „Fosilní paliva pro Afriku“, a tvrdí, že kontinent by měl využívat své obrovské zásoby ropy, plynu a uhlí. „Fosilní paliva potřebujeme k rozvoji naší Afriky,“ napsal loni na sociální síti X. Zdá se, že tento názor sdílejí i některé africké vlády, které daly zelenou novým projektům těžby ropy a zemního plynu, přestože se zavázaly k ústupu od fosilních paliv.

Klimatičtí aktivisté, jako je čtyřiadvacetiletý Nicholas Omonuk z Ugandy, však upozorňují, že těžba fosilních paliv nebyla ani v Africe vždy synonymem růstu a rozvoje. „V deltě Nigeru (v Nigérii) se těží ropa od roku 1900, ale lidé tam jsou stále chudí a stále trpí zdravotními riziky a znečištěním spojeným s těžbou ropy,“ upozornil Omonuk.

Alexandr Vondra: Příští parlament určitě znovu otevře zákaz spalovacích motorů

Alexandr Vondra: Příští parlament určitě znovu otevře zákaz spalovacích motorů

Patří k nejvýraznějším českým tvářím v Evropském parlamentu a po prvním, jak on sám říká „překvapivým“ zvolení se bude Alexandr Vondra ucházet o české hlasy jako lídr kandidátky vládní koalice Spolu. A jako takový zcela jistě bude patřit k vůdčím postavám příštího parlamentu. „Hlavními tématy voleb bude bezpečnost a pak sociální a ekonomické dopady Green Dealu,“ myslí si místopředseda ODS. Co považuje za své hlavní úspěchy na evropské půdě? A jak může Evropa uspět v sílící globální konkurenci?

Přečíst článek

Přesto Machogu věří, že pro své poselství našel ochotné publikum. Na síti X má více než 25 tisíc sledujících. „Myslím, že Afričané opravdu přijímají skutečnost, kterou tvrdím: 'Fosilní paliva pro Afriku',“ řekl Machogu BBC. Sledováním konverzací zahrnujících Machogův účet na X však BBC Verify zjistila, že většina uživatelů, kteří se zapojují do interakcí s jeho profilem, ve skutečnosti pochází z USA, Británie nebo Kanady. Mnoho z těchto uživatelů také na internetu propaguje konspirační teorie - nejen o změně klimatu, ale také o vakcínách, pandemii covidu-19 nebo válce na Ukrajině.

BBC Verify se podívala na stránky fondu pro získávání finančních prostředků, které Machogu založil, a zjistila, že za poslední dva roky získal na darech více než 9000 dolarů. Farmářský influencer ve svých příspěvcích na internetu zveřejnil, že část těchto prostředků použil na vybavení svého nového domova. Tvrdí ale také, že z darů pomohl desítkám místních rodin vybudováním vrtu na vodu, distribucí plynových lahví na vaření nebo připojením jejich domů k elektrické síti.

Podle BBC byly mezi jeho dárci osoby s vazbami na fosilní průmysl a na skupiny známé propagací popírání změny klimatu.

Větrníky na Karlovarsku

Dalibor Martínek: Větrné elektrárny nám vykrádají peněženky. K ničemu jinému nejsou

Na náhorních planinách Krušných hor přibylo za pár let několik desítek větrných elektráren. Vrcholky hor jsou už poseté větrníky, které, když fouká, otáčejí vrtulemi a vydávají charakteristický, temný a pravidelný zvuk. Takové nízké „vžum“. Stále nové elektrárny staví například Daniel Křetínský, majitel fotbalové Sparty, miliardář. Svůj zájem má v Krušných horách i státní ČEZ, který zase musí plnit kritéria na podíl výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů.

Přečíst článek

Magazín newstream CLUB

Hlavním tématem letního čísla magazínu Newstream CLUB je Česko-Slovensko, s podtitulem Dvě země, jeden trh. 

V rozhovoru se představuje Karel Vágner, marketér a podnikatel v řadě úspěšných projektů, známý také spoluprací s manželkou a úspěšnou modelkou Simonou Krainovou.

Další osobnosti jako Igor Rattaj se zamýšlejí nad rozdíly mezi podnikáním v Česku a na Slovensku. O umělé inteligenci hovoří česko-slovenská investorka Andrea Ferancová Bartoňová, o veřejnosti a kultuře slovenský bestsellerista Jozef Karika. Uznávaný chef Marcel Ihnačák prozrazuje, která z obou kuchyní je „lepší“. Marketér Milan Šemelák s klientem Williamem Rudolfem Lobkowiczem mluví o tom, jak přetvořit odkaz šlechtického rodu do moderní doby.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Rektor České zemědělské univerzity profesor Petr Sklenička

Chytrou krajinu u Lán za 100 milionů obdivuje celý svět, říká rektor ČZU Sklenička

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme