Reklama

Vilu v Dobřichovicích obýval F. X. Šalda. Po rekonstrukci zde našly domov technologie

Vila v Dobřichovicích po rekonstrukci
Se svolením Petra Poláka
Petra Jansová
pej

Jak přetvořit vilu z počátku 19. století na moderní bydlení s prvky chytré domácnosti tak, aby se dochovaly původní historické detaily? Výsledek práce příbramského studia sami zhodnoťte v naší galerii.

Reklama

„Hlavním cílem všech našich zásahů bylo jasně odlišit nové od původního,“ přibližují architekti z příbramského studia Karnet. Kteří se chopili projektu přestavby měšťanské vily z roku 1908 v Dobřichovicích.

První přestavbou prošel dům ve vsi u Berounky nedaleko Prahy v roce 1939. Architekt Karel Štastný k ní tehdy přidal věž se stanovou střechou nebo výtvarně řešenou vstupní bránu. Michodem vilu v minulosti obýval i známý český spisovatel F. X. Šalda.

Jak vypadá vila z počátku 19. století po rekonstrukci se můžete podívat do následující galerie.

„A proto, že dnes se žije jinak než na počátku minulého století, bylo potřeba přizpůsobit bydlení novým požadavkům,“ dodávají architekti. Projekt se na jejich stůl dostal v roce 2018.

Reklama

Vila prošla zásadní proměnou dispozic

Zásadním krokem pro změnu fungování domu bylo přesunutí původního hlavního vstupu do přízemí. V původní dispozici se vcházelo na schodišťovou podestu, to do značné míry limitovalo úložné prostory. Kuchyň umístili do prvního patra, přibylo v ní nové okno s výhledem na hlavní vstupní bránu. Dětské pokoje a hlavní koupelna jsou v patře druhém, ve třetím pak ložnice. 

Šampaňské Cristal Medallion

Zlaté šampaňské? I tak může vypadat investiční aktivum

Láhev zlatého šampaňského za 274 tisíc korun? Domů by si to asi koupil málokdo, takže zbývají institucionální investoři.

Přečíst článek

Přesně pod vrcholem věže se nachází původní dřevěné pódium, kde je postel. Kleštiny a sloupy nechali architekti záměrně přiznané. 

„Snažili jsme se zachovat maximum původního tvarosloví. Navrhli jsme repliky špaletových dřevěných oken u otvorů, které zůstaly v původní podobě. Sloupky zábradlí se nechávaly odlévat do formy vytvořené podle dochovaného vzoru,“ dodávají architekti s tím, že se podařilo splnit i hobby majitele domu – vytvořit chytrou domácnost.

Projekt Lastavice v Srbsku

Češi na Bělehrad. Miliardový projekt v srbské metropoli dostal zelenou

Téměř 500 bytů, 40 obchodů a 650 parkovacích míst co nevidět postaví český developer v srbské metropoli. Výstavba dvoumiliardového projektu Lastavice v centru Bělehradu začne v březnu.

Přečíst článek

Čtveřice zakladatelů

Český software „odemyká“ i newyorské mrakodrapy. J&T mu pomůže s další expanzí

Vyšší desítky milionů korun investuje fond J&T Ventures do českého start-upu Sharry. Jeho řešení pro správu budov a mobilní přístup do kanceláří využívají newyorské mrakodrapy i další office projekty od Prahy, přes ​​​​​​​Bukurešť až po Johannesburg. Peníze firma využije k další expanzi.

Přečíst článek

Reklama

Související

Více než 100 let v něm prodávali nábytek. Po zdařilé rekonstrukci v olomouckém domě sídlí rozhlas

Přečíst článek
Aparthotel Svatý Vavřinec v Peci pod Sněžkou

Místo obchoďáku stylový Aparthotel. Jak vypadá nejlepší architektura v Krkonoších?

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme