Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Symbol monarchie končí v depu. Královský vlak neustál boj s kalkulačkou

Symbol monarchie končí v depu. Královský vlak neustál boj s kalkulačkou
Profimedia
 ČTK

Britská královská rodina v roce 2027 ukončí provoz královské vlakové soupravy, která vozí členy panovnického rodu od dob královny Viktorie ve druhé polovině 19. století. Důvod? Pokus seškrtat výdaje královské rodiny, které by se měly v příštích letech růst kvůli opravám Buckinghamského paláce, píše web stanice BBC.

Devítivagonovou soupravu britská vládnoucí dynastie využívá zejména při cestách po Británii, její provoz však monarchie vyhodnotila jako příliš drahý. Například dvoudenní únorová cesta vlaku mezi Londýnem a hrabstvími Gloucestershire a Staffordshire stála 44 tisíc liber (téměř 1,3 milionu korun).

Vlak byl oblíbeným dopravním prostředkem v dobách královny Alžběty II., při jejíchž oslavách zlatého a diamantového výročí byl intenzivně využíván. To ale bylo naposledy v 80. letech minulého století, píše BBC. Za loňský a letošní rok zatím vyrazil podle záznamů královské rodiny pouze dvakrát, což vyvolává otázky, zda se náklady na údržbu a provoz vlaku vyplatí.

Symbol, který dojezdil

„Když jdeme kupředu, nemůžeme být svázáni minulostí,“ uvedl James Chalmers, který je zodpovědný za finanční záležitosti královské rodiny. Vlak je sice podle něj neopakovatelným symbolem milovaným lidmi a loučení s ním bude těžké, avšak čísla hovoří jasně.

Náklady na další cesty monarchů rostou, jen za 55 let od loňského roku zaplatila Británie téměř 600 tisíc liber. Celkové cestovní výdaje pak převyšují minulé období mnohonásobně.

Britská královská rodina má podstatnou část příjmů ze státní dotace, která je určena na financování královniných oficiálních povinností, platy zaměstnanců a na údržbu paláců. Zatímco v období 2024-2025 dotace činila 86,3 milionu liber, v období 2025 až 2026 se má zvýšit na 132,1 milionu liber, píše BBC. Důvodem jsou hlavně náklady na opravu hlavního královského sídla, Buckinghamského paláce. Část veřejnosti se přitom k rostoucím nákladům na fungování monarchie staví kriticky.

Londýn si připomněl 80 let od konce druhé světové války

OBRAZEM: Veteráni, královská rodina i davy lidí. V Londýně si připomněli 80 let od konce druhé světové války

Britská královská rodina se připojila k veteránům a davům lidí, kteří sledovali velkolepou vojenskou přehlídku při oslavách 80. výročí konce druhé světové války v Londýně, píší agentury Reuters a AFP.

Přečíst článek

zámek Balmoral

Karel III. otvírá královská sídla. V létě zpřístupní části Balmoralu i Buckinghamského paláce

Britská královská rodina poprvé pustí návštěvníky do svých prostor ve skotském sídle Balmoral a také skoro až na balkon Buckinghamského paláce. Přestože vstupenky nebyly úplně levné, brzy se po nich zaprášilo.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Britský princ Andrew

Další skandál kolem prince Andrewa. Čínského špiona dovedl až do Buckinghamského paláce

Přečíst článek
Doporučujeme