Reklama

Povedená rekonstrukce soutěží o prestižní architektonickou cenu

Někdejší sýpka funguje jako penzion.
Česká cena za architekturu/BoysPlayNice
Petra Jansová

Místo bourání se architekti ze studia ORA rozhodli bývalé hospodářské stavení ze 17. století zachránit. Zajímavá realizace zaujala nejenom zahraniční odborná média, dostala se i do užšího výběru České ceny za architekturu.

Reklama

Objekt od samého počátku své existence v 17. století fungoval jako hospodářské stavení. V dobách socialistického zemědělství ho přebudovali na sýpku a cihelná budova utrpěla necitlivými stavebními zásahy. 

„Byli jsme postaveni před znásilněný dům. Ani tak ale neztratil nic ze své velkoleposti. Způsob, jak je situovaný, jak se vzpíná k nebi a jak jeho syrová hmota odolává času, se ukázaly jako největší kvality,“ popisují architektonický koncept architekti v autorské zprávě.

Dům vyčistili zevnitř, zbyla z něj původní cihelná obálka a střecha. Dovnitř navrhli vestavět nový izolovaný dům splňující současné energetické standardy. Dnes funguje jako penzion.

„Projekt je naším manifestem, jak je možné zacházet se starými domy. Není nezbytně nutné přijít o autenticitu stáří, není nezbytně nutné demolovat, ale ani rekonstruovat dogmaticky památkářsky,“ popisují architekti.

Reklama

Architekt Petr Kolář

Architekt miliardářů Kolář: Luxus není zlatý kohoutek, ale dokonalá funkčnost

Petr Kolář patří k nejžádanějším českým architektům současnosti, i miliardáři na něj stojí frontu. Staví hotelové resorty, vesnice, olympijské parky i rodinné domy. Označení „architekt miliardářů” se ale brání. „Kvalitní architektura jde dělat i s útlým rozpočtem, stavíme projekty i za milion,” říká Kolář v rozhovoru pro newstream.cz.

Přečíst článek

Jak bude vypadat okolí jezera Milada na Mostecku

Nové pláže, vyhlídky i pikniková místa. Švédi promění okolí jezera Milada

Zatopený Důl Chabařovice změní projekt švédského studia Mandaworks. V okolí jezera Milada vznikne řada drobných objektů určených k rekreaci i aktivnímu odpočinku.

Přečíst článek

Reklama

Související

Rekonstrukce někdejších Elektrických podniků v pražských Holešovicích.

Funkcionalistická perla Holešovic má nový kabát. A uchází se o prestižní architektonickou cenu

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme