Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Nový inkubátor dává prostor digitálnímu umění i virtuální realitě

H40 Art&Digital Lab
H40 archiv
Eliška Zemanová

Mobilní aplikace pro cestovaní ruch, vizualizace architektonických projektů či využití virtuální reality pro duševní terapii. To vše dosud podpořil kreativní inkubátor H40 za rok a půl fungování. Domov našel v pražské Holešovické tržnici v prostoru bývalé chladírny, který prošel důkladnou rekonstrukcí za nižší desítky milionů korun.

Reklama

Na začátku byla nezisková organizace zabývající se podporou vzdělávání. „Po nějaké době fungování přirozeně vznikla potřeba kamenného prostoru. A tak začal vznikat projekt H40. Cílem nebylo vybudovat sídlo pro začínající společnosti, ale i místo pro veřejnost. Pro sdílení, propojování a veřejný dialog,“ říká ředitel projektu Samuel Kašpar. Proto je vedle digitální pracovny také komunitní prostor, kam lze zajít například na keramický workshop.

Do startupu Edhance investovali celkem 4,5 milionu andělští investoři Michal Dědek a Karel Janeček.

Dědek a Janeček dají miliony do českého vzdělávacího startupu Edhance

Šéf investiční skupiny SFG a takzvaný andělský investor Michal Dědek a miliardář Karel Janeček podpoří český vzdělávací startup Edhance. Firma vyvíjí vzdělávací platformu pro školy, ve které učitelé mohou organizovat virtuální nebo běžnou výuku a mohou žákům zadávat testy a cvičení. Dědek poskytl 1,3 milionu korun, Janeček 3,2 milionu.

Přečíst článek

Zakladatelé si vzali inspiraci hlavně z Velké Británie, kde jsou podobné projekty časté. V České republice ale obdoba podle Kašpara neexistovala, a tak skupina zakladatelů začala psát koncept. Ten představili pražským zastupitelům a požádali o dlouhodobý pronájem prostoru tomuto účelu vyhovujícímu. Komisi koncept zaujal a rozhodla se uvolnit dotaci ve výši 34 milionů korun na rekonstrukci haly 40 v prostorách Holešovické tržnice. Na celý projekt přispěly i fondy EU.

Rekonstrukce byla doplněna pořízením technologické infrastruktury. Noví podnikatelé v oblasti art & digital tak mohou využít například 3D tiskárnu, technologie audiovizuální laboratoře, virtuální realitu a další.

Pracovnu pro virtuální realitu se v čase covidu rozhodly využít například čtyři studentky FAMU z katedry fotografie a centra audiovizuálních studií. V holešovické hale vytvořily prostor, který měl v návštěvnících vyvolat pocit uvolnění, blízkosti a sounáležitosti.

„Inspirovala nás současná situace, kdy v době pandemie zůstáváme buď izolovaní nebo využíváme online formy komunikace, které redukují náš pocit blízkosti s druhými lidmi,” uvedly studentky. Díky podpoře H40 vytvořily audiovizuální istalaci, „safe space“ (bezpečný prostor) a formu terapie, jež se skrze virtuální realitu a dotekovou terapii snaží účastníky zbavit pocitů deprivace.

A jak to vypadalo v praxi? Zklidňující atmosféru návštěvníkům navozovaly pohodlné sedací vaky, dostatek „cuddle objektů” - převážně polštářů různých tvarů, barev i materiálů i VR brýle s programem levitujících objektů. Kombinace audiovizuální a hmatové terapie měla účastníky zpomalit, zpřítomnit a zklidnit. Do budoucna by takové místnosti mohly mít využití například ve velkých open spacech.

Deloitte, ilustrační foto

České rychle rostoucí technologické firmy vládnou střední Evropě

České společnosti opět dominovaly žebříčku padesátky nejrychleji rostoucích technologických firem ve střední Evropě. Do dvaadvacátého ročníku soutěže Deloitte Technology Fast 50 CE se dostalo 19 českých technologických firem, o dvě méně než loni. První místo obsadil český fintechový startup FTMO, druhá je litevská společnost Kilo grupé, UAB (Kilo.health) a třetí příčku obsadila rovněž česká společnost Driveto, která nabízí flexibilní pronájem automobilů.

Přečíst článek

Zázemí a oporu ze strany H40 našla také online platforma TourStories, která nabízí interaktivní prohlídky muzeí, galerií, hradů, zámků, a měst. Jejímu rozvoji navíc nahrála covidová pandemie a s ní související omezení cestovního ruchu. „Přihlásili jsme se, protože jsme chtěli využít šance mluvit se špičkami v oboru a zároveň potřebovali pomoct usměrnit byznysový plán,“ uvedli autoři projektu, jehož výsledkem je dnes funkční a veřejně přístupná aplikace. Tým TourStories nyní (už samostatně) pracuje na jejích dalších rozšířeních. Podobně jako studio monolot, které se zabývá vizualizací architektury a i díky H40 je z něj už startup působící na mezinárodní úrovni. 

Několik dalších podobných inkubátorů jako je H40 existuje i jinde po Evropě. S pěti z nich, které jsou také podporovány programem Kreativní Evropa, pražští provozovatelé spolupracují. Společně se snaží vytvořit mezinárodní síť odborníků, kteří budou posouvat inkubované projekty do fáze, kdy jsou připraveny na vstup investora.

miniSUPR vizuál

Jaký je český fintech? Ukazuje nový report

Autoři známého Start-up reportu přicházejí s dílčí zprávou o stavu české fintechové scény.

Přečíst článek

Magazín newstream CLUB

Jak vytvářet odkaz pro příští generace? Odpovědi z byznysového světa, ale i od výrazných osobností společenského života nabízí třetí číslo magazínu newstream CLUB, který právě vychází.

Na obálce byznysově - lifestylového čtvrtletníku je František Kinský, legendární šlechtic, který vypráví, jak se v jejich rodě dědí nikoli majetek, ale zodpovědnost a služba. 

Hvězdami jarního čísla jsou dále mimo jiné Silke Horáková (Albatros), Luděk Sekyra (Sekyra Group), Zbyněk Frolík (Linet) nebo architekt Václav Aulický či umělec Milan Knížák.

Magazín se věnuje tématům dlouhodobých investic, předávání majetku v rámci rodinných klanů, tradičním českým značkám či tomu, jak developeři společně s architekty mění tvář měst na dlouhá staletí.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Jan Bejšovec

Jan Bejšovec: Doby, kdy jsem na aukcích soutěžil s Vladimírem Železným, jsou pryč

Přečíst článek
Socha Boy od Matouše Háši se představuje v londýnské aukční síni Phillips

Ohromný úspěch. Mladý český sochař Matouš Háša vystavuje v Londýně po boku Mariny Abramović a dalších legend

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme