Proletěly se ve vesmíru. Teď aukce primek Tycho Brahe Kosmos pomůže opravě hvězdárny

Grafika na hodinkách zobrazuje polohu hvězd v roce 1949, kdy byla založena československá hodinářská tradice.
První české hodinky, které se prostřednictvím stratosférického balonu dostaly do vesmíru, se draží. Výtěžek použije majitel na opravu zchátralé hvězdárny v Krušných horách nedaleko Ústí nad Labem. Grafika na hodinkách zobrazuje polohu hvězd v roce 1949, kdy byla založena československá hodinářská tradice, uvedl majitel hvězdárny Vít Musílek.
Hodinky PRIM Tycho Brahe KOSMOS 01 byly umístěny v dolní části nákladové části balónu, který vystoupal do výšky 31 000 metrů a letěl rychlostí 276 kilometrů v hodině. Hodinky odolaly extrémním podmínkám, včetně teplot až minus 70 stupňů Celsia a vysoké radiaci. Nabízí je v Praze aukční síň KODL, informace najdou zájemci na webu www.primdovesmiru.cz.
Hvězdárna v Liboňově na Ústecku je nyní v ruinách. „Její přínos pro vědu a bádání byl významný a v historii nese otisk i samotného Alberta Einsteina. Během let vlivem mnoha zásahů téměř zmizela z povrchu zemského,“ uvedl Musílek. Jeho cílem je hvězdárnu obnovit do podoby z roku 1929, kdy byla postavena.
Hvězdárna podle Musílka používala přístroje z Grónského moře z roku 1882 a její astronomický teleskop dodnes používá Astronomický ústav ČR. V květnu 1945 byla hvězdárna označena jako "ústav nepřátelský českému národu" a byla zrušena, veškerý majetek připadl Univerzitě Karlově a byl odvezen koňským povozem skrytým pod slámou.
Aktuálně nejzajímavější novinku v produkci firmy Elton hodinářská představuje model Prim Opus inspirovaný letošním rokem hudby. „Uplynulo dvě stě let od narození Bedřicha Smetany, který je neodmyslitelně spjatý s Novým Městem nad Metují, stejně jako výroba hodinek Prim. Smetana v Novém Městě žil a hodinky Prim Opus prokreslují jeho příběh. Číselník je inspirovaný ciferníkem stolních hodin ze zámku, kde skladatel složil známou Louisinu polku. Strojek s ručním nátahem je ručně rytý a obsahuje začátek partitury uvedené skladby,“ popisuje novinku mezi společenskými hodinkami Renata Červenák Nývltová, ředitelka Elton hodinářská.
Šéfka primek Renata Červenák Nývltová: Finišujeme nové strojky. V hodinkách budou příští rok
Leaders
Historie hodinek se v Novém Městě nad Metují píše od roku 1949 a v roce 1954 se podařilo vyrobit první prototyp mechanických náramkových hodinek, nazvaných Spartak. Název Prim se na hodinkách objevil až v roce 1957.
Opus za půl milionu. Výrobce hodinek Prim přichází s novou limitovanou edicí
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.