Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde

Pobyt u Balatonu už je pro běžné Maďary nedostupný luxus. Řecko i Itálie jsou levnější

Pobyt u Balatonu už je pro běžné Maďary nedostupný luxus. Řecko i Itálie jsou levnější
ČTK
 ČTK

Omezení cestování, nedostatek pohonných hmot a propad maďarského forintu přinesl jezeru Balaton za pandemie nemoci covid-19 zvýšenou popularitu, což tam ale vedlo k obrovskému nárůstu cen. Stále lukrativnější byznys u Balatonu znamenal výstavbu nových hotelů, pláží a jachtařských klubů. Posun směrem k bohatším návštěvníkům a divoká maďarská inflace nyní způsobily, že se plážové občerstvení, nemluvě o ubytování, stává u Balatonu pro průměrného Maďara luxusem, píše Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). Mnozí místní obyvatelé si už podle něj nemohou dovolit tam bydlet.

Reklama

Ceny v okolí jezera vzrostly až o 15 procent. Plážová jídla - jako jsou langoše, na některých místech podražila téměř dvojnásobě. Míra inflace se v Maďarsku od pandemie pohybuje ve dvouciferných číslech, v lednu dosáhla maxima 26 procent a nyní je kolem 20 procent, přibližuje RFE/RL.

Někteří Maďaři si podle něj nemohou dovolit ani návštěvu balatonských pláží. Většina z nich je oplocena, přičemž vstupné se pohybuje od několika stovek až po 10 tisíc forintů (po zhruba 620 korun). Občerstvení se prodává s obrovskými přirážkami. Pro obyvatele s čistým příjmem 240 tisíc forintů (necelých 15 tisíc korun), což je podle údajů z roku 2020 průměr v oblasti, jsou tyto soukromé pláže z velké části nedostupné, upozorňuje rádio.

Balaton už tolik netáhne. Lidi odrazuje drahota

Koupit dům u Balatonu si nyní mohou dovolit pouze bohatí lidé. Ceny nemovitostí ve třináctitisícovém městě Balatonfüredu dohnaly nejoblíbenější turistickou destinaci v zemi - hlavní město Budapešť, říká realitní makléřka Fatime Major Békefiová. „Hodně lidí se odstěhovalo,“ tvrdí Major Békefiová. „Nejen kvůli cenám, ale i kvůli davům (turistů), kteří do Balatonfüredu přijíždějí,“ dodala. A zatímco počet místních obyvatel ve městě od roku 2016 klesá, mnoho bohatých Maďarů si tam pořídilo druhé nebo třetí bydlení.

Vzhledem k nadsazeným cenám nemovitostí a vysokým sazbám hypoték mají mladí obyvatelé města problémy s koupí nemovitosti a většina z nich si musí bydlení pronajímat. Ani to však není snadné, protože nahoru jdou i nájmy a míst k pronájmu není mnoho, říká Major Békefiová. Mnoho z pronajímatelů cílí na turisty a nájmy se mohou pohybovat až kolem 400 tisíc forintů (kolem 25 tisíc korun) za měsíc, uvádí rádio.

Už i Chorvaté utíkají z jadranského pobřeží do Egypta. I pro ně je doma draho

Už i Chorvaté utíkají z jadranského pobřeží do zahraničí. I pro ně je doma draho

Na razantní zdražování na jadranské riviéře si stěžují i chorvatská média. Kvůli přemrštěným cenám v některých letoviscích dochází k rušení rezervací ze strany samotných Chorvatů, kteří dávají přednost levnějším destinacím, než je jejich vlastní země, například Egyptu.

Přečíst článek

Levněji vyjde Řecko i Itálie 

Nárůst cen však podle něj odrazuje také zahraniční turisty nebo kupce nemovitostí. „Dříve sem cizinci jezdili, protože si mysleli, že je tu levno. Ale to už není,“ říká Major Békefiová. Objevují se náznaky, že vysoké ceny začínají turisty odrazovat. Podle maďarských médií se letos v létě turistický ruch v okolí jezera snížil o 40 procent. Pro zahraniční i maďarské turisty je letos řada destinací v Bulharsku, Řecku nebo Itálii levnějších než Balaton, kde se ceny pokojů pohybují v průměru kolem 75 dolarů za noc (přes 1600 korun), píše RFE/RL.

To také připomíná, že v posledních desetiletích komunistické éry v zemi byla dovolená u Balatonu známkou společenského postavení, a domnívá se, že tato výlučnost platí i dnes. Statek v jedné z tamních obcí vlastní zeť premiéra Viktora Orbána a rodina šéfa vlády není sama. Mnoho politiků z vládnoucí strany Fidesz a jejich rodin vlastní nemovitosti u jezera: bývalá ministryně spravedlnosti Judit Vargová tam má tři nemovitosti, stejně jako ministr zahraničí Peter Szijjárto, uvádí RFE/RL. Podle zpráv maďarských médií se lidé blízcí Fideszu podílejí na desítkách nových stavebních projektů v okolí jezera, včetně hotelů, jachetních klubů a pláží.

Jako ukázka změn mezitím může sloužit promenáda v obci Balatonfüred, která byla dříve plná tradičních hospůdek a rodinných restaurací. Nyní nabízí prosklenou organickou vinárnu, několik nočních klubů a kavárnu s vybraným pečivem a sendviči. I když tyto exkluzivnější podniky měly v Balatonfüredu vždy své klienty, stále více vytlačují ty skromnější, uvádí rádio.

I Maďaři se dočkali nižší inflace. Ale stále jsou první v Evropě, dokonce i před Ukrajinou

I Maďaři se dočkali nižší inflace. Ale stále jsou první v Evropě, dokonce i před Ukrajinou

Meziroční míra inflace v Maďarsku se v květnu snížila na 21,5 procenta z dubnových 24 procent. Oznámil to maďarský statistický úřad. Inflace se tak snížila už čtvrtý měsíc za sebou. V lednu se vyšplhala až na 25,7 procenta, což byla nejvyšší úroveň od roku 1996. Maďarsko se v poslední době potýká s nejvyšší inflací v Evropské unii.

Přečíst článek

Magazín Newstream CLUB

Je nový byznysově - lifestylový čtvrtletník o tom, jak žít bohatý a smysluplný život. Přináší inspiraci, osobnosti, miliardáře, rozhovory, life-hacky. Nedílnou součástí je fashion, design, travel, styl, food, filantropie a taky budoucnost.

Za hlavní téma PRVNÍHO čísla magazínu Newstream CLUB s titulkem Work is Life jsme zvolili radikální změnu, která se odehrává na poli práce. Ostatně i tento magazín je výrazem této změny. Ještě před několika lety by takový časopis zaměstnal velkou redakci na několik týdnů. Díky současným technologiím jej dokáže připravit mnohem menší tým. Pokud je dost efektivní a 100procentně oddaný pro věc.

Aktuální číslo magazínu Newstream CLUB představuje na titulní straně manažerku a podnikatelku Michaelu Bakala, která prozrazuje, že zvažuje novou kariéru. Vydala se proto studovat psychologii do Kalifornie.

Headhunter Jan Bubeník v prvním čísle mluví o tom, jak se v poslední době změnily nároky na šéfy. „Dnešní šéf je kapitán na rozbouřeném moři,“ říká.

Miliardáři a investoři Libor Winkler, Ondřej Fryc, Andrea Ferancová Bartoňová či Radim Jančura sdílejí své tipy, jak nakládat s penězi a investicemi.

V magazínu je sekce věnovaná filantropii – představují se top české nadace včetně Cibulky manželů Vlčkových a nadace rodiny Kellnerových. Objevují se v něm také články z prestižního Harvard Business Review, které redakce na základě licence jako jediná přináší českému publiku. 

K dostání je v síti trafik Lagardère. K dostání je také online i jako předplatné přes SEND.

Objednávejte zde.

Další číslo magazínu Newstream Club vyjde v prosinci 2023.

Související témata

Miliardáři

Filantropie

Leadership

Biohacking

Fashion

Design

Umělá inteligence

Work-life balance 

Reklama

Související

V Chorvatsku i Maďarsku e krásně. Ale dovolená tam Čechům zdražila nejvíce ve světě

V Chorvatsku i Maďarsku je krásně. Ale dovolená tam Čechům zdražila nejvíce v Evropě

Přečíst článek
Co nejvíce zaujalo čtenáře Newstreamu v roce 2022? Válku na Ukrajině či energetickou krizi trumfla reportáž z Řecka

Co čtenáře Newstreamu nejvíce zaujalo v roce 2022? Válku na Ukrajině i energetickou krizi trumfla reportáž z Řecka

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme