Reklama

Od cibuláku k 3D tisku. Proměny českého designu mapuje výstava v Bruselu

Design a transformace. Příběhy českého designu 1990–2020, výstava
ČTK
 ČTK

Ukázat zdařilé české výrobky, ale i historické a společenské pozadí, na kterém vznikaly. Takový je hlavní cíl výstavy o proměnách českého designu, která tento týden začíná v bruselském Design Museum Brussels při příležitosti českého předsednictví v Radě Evropské unie. Návštěvníci na ní uvidí například historický závodní vůz značky Škoda či výrobky ze skla a porcelánu. Vyzkoušet si budou moci také počítačovou hru brněnského studia Amanita Designs.

Reklama

Výstava s názvem „Design a transformace. Příběhy českého designu 1990–2020” se oficiálně otevře veřejnosti ve středu a v prostorách nedaleko slavné stavby Atomium bude k vidění do začátku příštího roku. Za podpory české vlády ji společně s bruselským muzeem pořádají Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze (UMPRUM) a Moravská galerie v Brně.

„Hlavní myšlenkou výstavy bylo ukázat nejenom krásné předměty, ale nějakým způsobem je zakotvit v historickém a politickém kontextu,” uvedla kurátorka expozice Daniela Kramerová. „Vybrali jsme si 14 českých firem od těch největších, jako je Škodovka, po docela malé studentské projekty,” dodala. Svým výběrem chtěli organizátoři zachytit pestrost českého designu a projektů, které jej reprezentují.

Kurátorka a partnerka DSC Gallery Karolína Juřicová

Kurátorka Karolína Juřicová: Až pětina sběratelů začíná nákup umění na sociálních sítích

Jen letos se podílela na mimořádných výstavách Anselma Reyleho či Jiřího Petrboka a zároveň se Karolína Juřicová stala spolumajitelkou vlivné pražské DSC Gallery. Jak umění mění sociální sítě? Co obnáší spolupráce s impulsivními umělci? A jak složité je jednání se sběrateli z řad tuzemských miliardářů? „Je zajímavé, co vám na sebe lidé prozradí při sledování obrazu,“ popisuje Karolína Juřicová v rozhovoru pro newstream.cz , který proběhl v neveřejných prostorách DSC Gallery plných děl těch nejzvučnějších jmen českého i evropského umění.

Přečíst článek

Vedle produktů větších a starších firem, jakou je třeba i výrobce nemocničních lůžek LINET, jsou tak k vidění tenisky relativně nové značky PÁR, skleněná svítidla dodaná firmou Bomma nebo variace na motivy tradičního cibulového porcelánu z dílny studentů UMPRUM. Exponáty doplňuje časová osa přibližující významné momenty českých dějin a také šestice krátkých filmů, které ukazují příběhy vybraných firem.

Některé sekce výstavy jsou interaktivní, například zákoutí, kde si mohou návštěvníci zahrát videohru Samorost 3 od studia Amanita Design. Sedět přitom budou na zahradním nábytku firmy Egoé sídlící v jihomoravských Bílovicích. Představitelem moderních technologií je pak také společnost Prusa Research, která na svých 3D tiskárnách pro výstavu vytvořila prototyp stavebnice.

Ředitel Design Museum Brussels Arnaud Bozzini označil začínající expozici za „jedinečné představení”. „Můžete vidět tu rozmanitost a to, jak je spojená s tradicí a historií designu,” dodal.

Výstava je součástí série kulturních akcí, které doprovází v Bruselu i jinde půlroční předsednictví Česka v Radě EU. Tento týden doprovodný program pokračuje mimo jiné dvěma představeními hry Elegance molekuly v podání Dejvického divadla nebo Koncertem pro Ukrajinu, který se ve čtvrtek uskuteční před budovou Evropského parlamentu.

Rony Plesl
video

Umění je jako každý byznys. Musíte investovat, jinak se neprosadíte, říká Rony Plesl

V dalším z dílů pořadu Victory Club na newstream.cz se představí Rony Plesl. Jedna z nejvýraznějších osobností českého designu se v posledních letech stále více soustředí na volnou tvorbu a chce s ní uspět v globální konkurenci.

Přečíst článek

Kurátorka Nadace Mucha Tomoko Sato

Tomoko Sato: Svět Muchu dlouho obdivoval, ale vůbec jej nechápal. Naše výstava to mění

Komplexní pohled na osobnost a dílo Alfonse Muchy nabízí aktuální výstava Mucha, rodinná sbírka ve Valdštejnské jízdárně. Vedle vnuka Alfonse Muchy Johna a architektky Evy Jiřičné za mimořádnou výstavou stojí kurátorka Nadace Mucha Tomoko Sato. „Mucha je umělcem, kterého musíte číst. Ne se na jeho dílo jen tak koukat a prohlašovat, jak je krásné. Vždy tam najdete spousty symbolů, myšlenek, sdělení,“ vysvětluje kurátorka, která slávu Alfonse Muchy šíří po celém světě.

Přečíst článek

Magazín Newstream CLUB

Tématem druhého čísla byznysově - lifestylového čtvrtletníku je návod, jak globálně uspět, jak dobýt svět a užít si ho.

Na titulní straně představujeme neurologa Martina Tolara. Jeho společnost Alzheon je nejblíž ze všech farmaceutických firem světa k dosažení schválení léku na Alzheimerovu nemoc. Co všechno musel obětovat a jak těžké bylo prosadit se v USA?

„Amerika je kouzelná v tom, že když máte chuť něco dělat, máte výdrž a nadšení, tak vám pomůže. Ona je to země plná lidí, kteří tam přišli s jedním kufrem a vybudovali si tam z ničeho, jen ze svých snů, celý život,“ říká Tolar v hlavním rozhovoru magazínu.

A magazín dále přináší řadu příběhů osobností, kterým se ve světě podařilo uspět. Eduard Kučera například vypráví, jak těžké bylo hledat vhodného správce majetku a vysvětluje, proč se nakonec rozhodl většinu investic mít v USA.

Architekt Petr Štefek pracoval v Londýně u Normana Fostera a popisuje rozdíly mezi globální londýnskou scénou a Prahou.

Legendární investor Gabriel Eichler pak popisuje svou cestu z USA zpět do Československa a jak tu jeho know-how pomáhalo budovat svobodnou ekonomiku.

Jak dostat dítě na Oxford?

Připravit svým potomkům ty nejlepší startovní podmínky pro život, kariéru a úspěch ve světě je snem každého rodiče. Stojí to však peníze a čas. A také je k tomu potřeba učinit celou řadu správných rozhodnutí od volby střední školy přes kroužky a další mimoškolní aktivity. Odměnou ale může být studium na některé z nejprestižnějších univerzit světa na obou březích Atlantiku i Pacifiku. Jak ta správná rozhodnutí skutečně učinit poradí nejpovolanější odborníci ve druhém čísle magazínu Newstream CLUB, který právě vychází.  K dostání je v síti trafik Lagardère i online

Příští číslo magazínu Newstream CLUB vyjde již v březnu. 

Související témata

Miliardáři

Vzdělávání

Biohacking

Reklama

Související

Designové domy v prémiové lokalitě. Bydlení v top‘ rezidenci Pomezí je jedinečné

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme