Reklama

V Mnichově odstartuje svátek piva Oktoberfest. Tuplák vyjde na 369 korun

V Mnichově začíná tradiční festival piva Oktoberfest
iStock
 ČTK

V sobotu přesně v poledne na Tereziánské louce v Mnichově narazí primátor bavorské metropole Dieter Reiter sud piva, čímž zahájí vyhlášený pivní festival Oktoberfest. Akce, která letos potrvá do 3. října a která je svého druhu jednou z největších na světě, každoročně přiláká miliony návštěvníků. Ty neodrazuje ani vysoká cena za tuplák piva, která se letos přiblíží k 15 eurům, tedy 369 korun. S vysokými výdaji musí hosté počítat i za ubytování, v některých mnichovských hotelech se cena za pokoj a noc dostává až k 500 eur, zhruba 12 300 korun.

Zřejmě nejsledovanější osobou v Bavorsku se o sobotním poledni stane mnichovský primátor Reiter. Podle tradice narazí v obřím festivalovém stanu rodiny Schottenhamelů první sud festivalového piva. Akt bude živě přenášet bavorská televize BR. Loni, kdy se Oktoberfest konal poprvé po pandemické přestávce, se Reiterovi podařilo narazit pípu dřevěnou palicí na tři údery, v roce 2019 mu stačily jen dvě rány.

FOTOGALERIE: Podívejte se do dějiště slavného festivalu

Jakmile se primátorovi úkon podaří, zvolá „O’zapft is!“, což znamená, že je naraženo a že Oktoberfest oficiálně začal. Do té doby na Tereziánské louce, kde se svátek piva koná, hostinští nenalejí nikomu ani kapku piva. První pivo z naraženého sudu náleží premiérovi Markusu Söderovi, který si pak s Reiterem společně připije na šťastný a klidný průběh festivalu.

Srpnové ceny v gastronomii byly oproti roku 2019 vyšší o 36 procent

Gastro za pár let zdražilo o desítky procent. Lidé si připlatí za guláš i burger

Srpnové ceny v české gastronomii byly oproti roku 2019 vyšší o 36 procent. Vyplývá to z takzvaného gastroindexu společnosti Dotykačka, který analyzuje data z pokladních systémů. Index obsahuje 50 položek včetně jídel a nápojů z různých typů provozoven. Oproti minulému roku byly ceny podle indexu o osm procent vyšší.

Přečíst článek

Loni Oktoberfest navštívilo 5,7 milionu lidí, což bylo o 600 tisíc méně než v roce 2019. Hosté vypili na 5,6 milionu tupláků piva. Zatímco v loňském roce stál litr piva od 12,6 do 13,8 eura (až 339 korun), letos se cenovka dostala na 14,9 eura. Zdražování hostinští vysvětlují vysokou inflací, vyššími výdaji na mzdy a služby a všeobecným růstem nákladů. Ani jiné pití není na Oktoberfestu levnou záležitostí, litr vody ve stanu přijde na deset eur (246 korun) a limonáda na více než 11 eur (270 korun). Novinkou jsou ale pítka s bezplatnou vodou, která jsou rozmístěna v areálu.

Na Tereziánské louce si návštěvníci mohou zakoupit suvenýry a svézt se na kolotočích, největší atrakcí jsou ale obří pivní stany. Ty největší mají vnitřní kapacitu okolo 6000 hostů a s jejich stavbou začali dělníci na počátku léta. Hostinští k letošnímu ročníku uvádějí, že pro večerní hodiny jsou takřka všechny dostupné stoly zamluveny. Čtvrtina míst ve stanech je nicméně z rezervace vyjmuta, místa tedy připadnou těm, kdo přijdou jako první.

Festival nebude omezen jen na Tereziánskou louku. Z doby pandemie se zachovala tradice menších oktoberfestů, které pořádají pivnice po celém Mnichově. V hospodách nebudou chybět festivalové pochutiny v podobě pečených kuřat a volů, živá hudba a samozřejmě pivo. To bude výrazně levnější než na louce, stát bude okolo 11 až 12 eur (295 korun).

Čepované pivo v Praze za 70 korun? Po zvýšení DPH realita, tvrdí asociace firem.

Pivo bude stát 70 korun. Smiřte se s tím

Lidé v Praze letos platí v průměru za jedno čepované dvanáctistupňové pivo přes 64 korun, o devět procent více než loni. V celém Česku dosáhla průměrná cena 54 korun. A s aktuálním rozhodnutím vlády a sněmovny o zvýšení DPH u piva se cena v hlavním městě dostane přes psychologickou hranici 70 korun, varuje Asociace malých a středních podniků.

Přečíst článek

Tereziánská louka po dobu festivalu připomíná tak trochu město ve městě. Nechybí zde ani zdravotnické středisko, ve kterém mají lékaři stejně jako v loňském roce počítačový tomograf. V areálu je také policejní stanice s celami pro výtržníky a zloděje. Bojovat s kapsáři, které pivní svátek láká, pravidelně pomáhají německým policistům také jejich kolegové ze zahraničí včetně Čechů. Letos úřady uvedly, že na bezpečnost bude dohlížet každý den okolo 800 policistů.

Ekonomický přínos Oktoberfestu pro Mnichov a Bavorsko je mimořádný, jeho hospodářskou hodnotu Mnichov udává na více než miliardu eur (přes 24,5 miliardy korun). Letošní ročník je v pořadí 188. Počátek festivalu spadá do října 1810, kdy po svatbě uspořádali bavorský korunní princ Ludvík a jeho manželka Tereza Sasko-Hildburghausenská pro obyvatele království na louce za Mnichovem slavnost s koňským dostihem. Akce měla úspěch a začala se konat pravidelně jako říjnová slavnost (Oktoberfest). Svůj název si udržela i poté, co kvůli teplejšímu počasí její začátek organizátoři posunuli na září.

Magazín Newstream CLUB

Je nový byznysově - lifestylový čtvrtletník o tom, jak žít bohatý a smysluplný život. Přináší inspiraci, osobnosti, miliardáře, rozhovory, life-hacky. Nedílnou součástí je fashion, design, travel, styl, food, filantropie a taky budoucnost.

Za hlavní téma PRVNÍHO čísla magazínu Newstream CLUB s titulkem Work is Life jsme zvolili radikální změnu, která se odehrává na poli práce. Ostatně i tento magazín je výrazem této změny. Ještě před několika lety by takový časopis zaměstnal velkou redakci na několik týdnů. Díky současným technologiím jej dokáže připravit mnohem menší tým. Pokud je dost efektivní a 100procentně oddaný pro věc.

Aktuální číslo magazínu Newstream CLUB představuje na titulní straně manažerku a podnikatelku Michaelu Bakala, která prozrazuje, že zvažuje novou kariéru. Vydala se proto studovat psychologii do Kalifornie.

Headhunter Jan Bubeník v prvním čísle mluví o tom, jak se v poslední době změnily nároky na šéfy. „Dnešní šéf je kapitán na rozbouřeném moři,“ říká.

Miliardáři a investoři Libor Winkler, Ondřej Fryc, Andrea Ferancová Bartoňová či Radim Jančura sdílejí své tipy, jak nakládat s penězi a investicemi.

V magazínu je sekce věnovaná filantropii – představují se top české nadace včetně Cibulky manželů Vlčkových a nadace rodiny Kellnerových. Objevují se v něm také články z prestižního Harvard Business Review, které redakce na základě licence jako jediná přináší českému publiku. 

K dostání je v síti trafik Lagardère. K dostání je také online i jako předplatné přes SEND.

Objednávejte zde.

Další číslo magazínu Newstream Club vyjde v prosinci 2023.

Související témata

Miliardáři

Filantropie

Leadership

Biohacking

Fashion

Design

Umělá inteligence

Work-life balance 

Reklama

Související

Začíná pivní slavnost Oktoberfest

FOTOGALERIE: Tuplákem na Oktoberfestu za 369 korun to jen začíná. Za talíř ředkviček už dáte tisíce

Přečíst článek
Tradiční Oktoberfest čelí kulturní válce. Ne kvůli pivu, ale biokuřatům

Tradiční Oktoberfest čelí kulturní válce. Ne kvůli pivu, ale biokuřatům a udržitelnosti

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme