Náš člověk na Trumpově inauguraci: I demokraté věří, že by Trump mohl ukončit válku na Ukrajině

Ve Washingtonu vyvrcholilo předání moci. Donald Trump složil přísahu a po čtyřech letech se vrátil do čela USA. Jeho inaugurace se účastní také český podnikatel a zakladatel Startup Disrupt Patrik Juránek, který se se čtenáři Newstreamu podělí o postřehy přímo z místa dění. Článek budeme průběžně aktualizovat.
Trumpovu inauguraci provázejí přísná bezpečnostní opatření. Tradičně nově zvolený prezident USA skládá přísahu před budovou Kapitolu. Minulý pátek ale bylo kvůli předpovídaným mrazům rozhodnuto, že ceremonie proběhne ve vnitřních prostorách Kapitolu. V business komunitě se ale proslýchá, že to nebylo ani tak kvůli mrazům, jako kvůli bezpečnostním rizikům. Slavnostní přísahy se tak zúčastní pouze kongresmani, administrativa a sponzoři.
Zbytek účastníků byl nasměřován do Capital One Arena, zastřešeného stadionu, kam Trump přijede místo slavnostního průvodu, který tradičně vede po Pensylvánské třídě. Lístky na něj mělo podle odhadů médií na 250 tisíc lidí, stadion má však kapacitu pouze 20 tisíc míst.

Při přímém přenosu z Kapitolu nebyli úplně dobře vnímáni Barack Obama, Joe Biden či Bill Clinton, ale to může být čistě preferencemi. Jsou tu hlavně zástupci republikánů. Zároveň mi i jeden demokrat zmínil, že pozitivní stránka Trumpa je, že mu věří, že by mohl přispět k ukončení války na Ukrajině. Což Biden by neudělal.
Potlesk a pozitivní ohlas si vyžádaly záběry na členy Trumpovy rodiny i podnikatele Marka Zuckerberga, Jeffa Bezose, Elona Muska a další.
Donald Trump je 47. americkým prezidentem. Jeho program začal ráno návštěvou kostela. Poté již v budově Kapitolu složil Trump prezidentskou přísahu a završil tak nevídaný politický comeback.
Trumpův politický „comeback“. Přichází vzrušující nová éra národních úspěchů, uvedl v projevu
Leaders
Všechny velké události a osobnosti v dějinách se objevují dvakrát; poprvé jako tragédie a podruhé jako fraška. Trump 2.0 je příležitost ověřit platnost této teze. Trump chápe politiku a vyjednávání velmi transakčně, obchodně, byznysově, něco za něco, což mnohdy může dobře fungovat. Vše kolem pak je a bude nepřetržitý cirkus, blbiny na sociálních sítích a série nečekaných kroků, ale nakonec se v politice počítají hlavně výsledky. Česko by mělo pragmaticky hájit své dílčí zájmy, jako třeba znovuzařazení do první kategorie zemi pro dovoz čipů pro AI, jinak nám těžce ujede vlak.
David Ondráčka: Trump 2.0. Bude to tragédie, fraška nebo snad mediální show?
Názory
Všichni hledí směr Washington, jaké budou první hodiny úřadování staronového amerického prezidenta Donalda Trumpa. Očekává se smršť nových prezidentských dekretů, které „narovnají“ vše, co pokřivil Joe Biden. V dalších týdnech se pak očekává celá řada opatření související s geopolitickými otázkami. Zajímavější ale bude sledovat to, jak se Donald Trump popasuje s něčím úplně jiným – soubojem dvou kohoutů, kteří na Trumpově kolbišti bojují o jeho přízeň. Tedy jak se Trump zachová v boji mezi Elonem Muskem a Stevem Bannonem. Právě výsledek tohoto boje přitom může do velké míry ukázat, jak bude vypadat reálný trumpismus v dalších čtyřech letech. A vlastně i potom.
Stanislav Šulc: Jak bude vypadat reálný trumpismus? Odpoví boj mezi Muskem a Bannonem
Názory
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.