Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde

Jurský park měl premiéru před 30 lety. Spielberg jím změnil filmovou zábavu

Stanislav Šulc

Rok 1993 byl jednoznačně rokem amerického filmaře Stevena Spielberga. Ten rok totiž uvedl na plátna kin hned dva snímky, díky nimž se stal nesmrtelným. Větších poct se mu dostalo za Schindlerův seznam, za nějž později sklidil sedm Oscarů. Přitom snímek, který navždy změnil možnosti kinematografie byl až ten druhý. Jurský park. Od jeho premiéry dnes uplynulo třicet let. A tady je pár důvodů, proč jde o jeden z nejlépe zrežírovaných filmů všech dob. Kde jej můžete dnes vidět zdarma?

Reklama

Filmová zábava po premiéře Jurského parku už nikdy nebyla taková jako do 9. června roku 1993. Premiéra slavného blockbusteru Stevena Spielberga ukázala, že film dokáže velmi realisticky vyprávět téměř jakýkoli příběh. A technika už v tom nekladla žádné překážky. Digitální triky v tomto filmu dosáhly úrovně naprosté realističnosti. A tak mohli diváci fascinovaně sledovat příběh několika hrdinů, kteří se snaží přežít průchod ostrovem, kde nefungují žádná bezpečnostní opatření a kde vedle sebe žije Tyranosaurus Rex, Velociraptor a další pravěká havěť, která jde po krku všemu, co se jen pohne.

Vedle triků to však byla hlavně obratná Spielbergova režie. Kdo snímek viděl, nikdy již nezapomene na ikonické scény, v nichž například T-Rex zafuní okénko terénního vozu, fantastická je hororová scéna v kuchyni, kde velociraptoři nahánějí děti, nepočitatelněkrát byl citován už samotný přílet na ostrov Isla Nublar.

Henry THOMAS dětský herec USA role natáčení E.T. Mimozemšťan

Model mimozemšťana E.T. se prodal za těžko uvěřitelnou částku

Model postavičky E. T. ze slavného sci-fi filmu režiséra Stevena Spielberga E.T. - Mimozemšťan se v aukci v Beverly Hills prodal za 2,56 milionu dolarů (skoro 58,4 milionu korun). Podle agentury DPA o tom v noci na dnešek informoval aukční dům Julien´s Auctions.

Přečíst článek

Šest miliard dolarů

Jurský park, založený na stejnojmenném románu Michaela Crichtona, se stal ohromným fenoménem, který změnil průmysl filmové zábavy a zanechal trvalý otisk v popkultuře. Příběh o bohatém průmyslníkovi Johnu Hammondovi, který vytvořil tematický park plný živých dinosaurů, upoutal diváky po celém světě.

Snímek k dnešnímu dni v kinech utržil téměř miliardu dolarů, ačkoli jeho rozpočet byl z dnešního pohledu směšných 63 milionů dolarů. Co však je důležitější, Spielbergovi se podařilo vytvořit klasický popkulturní fenomén, který se dočkal několika pokračování a samozřejmě díky němu existují nejrůznější dinoparky po celém světě.

V roce 2015 se Jurský park vrátil na plátna kin s filmem Jurský svět, který přinesl nové postavy a ještě vzrušující dobrodružství. Tato série filmů pokračuje a fanoušci se mohou těšit na další epizody, které rozšíří jeho bohatý svět.

Celkové kino tržby celé filmové série překročily hranici šesti miliard dolarů, což Jurský park řadí mezi nejúspěšnější filmové ságy všech dob.

Pokračování Avatara v Česku viděl milion diváků.

Avatar pořád táhne, měsíc od premiéry ho v Česku viděl milion diváků

Nejvíce diváků přišlo do tuzemských kin o uplynulém víkendu opět na pokračování filmu Avatar režiséra James Camerona s podtitulem The Way of Water. Více než tříhodinový snímek o víkendu vidělo dalších přibližně 132 tisíc diváků, kteří za vstupenky zaplatili 27,2 milionu korun. Na druhém místě s velkým odstupem stejně jako před týdnem skončil snímek Kocour v botách: Poslední přání.

Přečíst článek

Zdarma na Netflixu a SkyShowtime

V současnosti najdete Jurský park včetně některých pokračování hned na několika streamovacích platformách. K vidění je na Netflixu, ale také na SkyShowtime, která nabízí většinu filmů z dílny studia Universal.

Amazon Prime

Netflix, Disney+ a teď už i Amazon Prime sází na levnější předplatné s reklamami

Americká společnost Amazon plánuje nabízet svou streamovací službu Prime Video také ve verzi s reklamami. Chce dále budovat reklamní podnikání a generovat více příjmů ze zábavy. Píše o tom s odkazem na své zdroje deník The Wall Street Journal (WSJ).

Přečíst článek

ilustrační foto

Srovnání streamovacích služeb. Co nabízí Netflix, Disney+, HBO Max, Apple a Amazon

Čeští diváci mají od poloviny června k dispozici téměř všechny hlavní streamovací služby světa. Co mohou na jednotlivých videotékách zhlédnout? A jak se jednotlivé služby profilují? Zde je stručný přehled v Česku dostupných videoték, jejich profilace, ceny a hlavní lákadla. Letos by pak měla přibýt ještě SkyShowtime, která nabídne zároveň obsah několika služeb včetně Paramount+ a Peacock.

Přečíst článek

Magazín Newstream CLUB

Je nový byznysově - lifestylový čtvrtletník o tom, jak žít bohatý a smysluplný život. Přináší inspiraci, osobnosti, miliardáře, rozhovory, life-hacky. Nedílnou součástí je fashion, design, travel, styl, food, filantropie a taky budoucnost.

Za hlavní téma PRVNÍHO čísla magazínu Newstream CLUB s titulkem Work is Life jsme zvolili radikální změnu, která se odehrává na poli práce. Ostatně i tento magazín je výrazem této změny. Ještě před několika lety by takový časopis zaměstnal velkou redakci na několik týdnů. Díky současným technologiím jej dokáže připravit mnohem menší tým. Pokud je dost efektivní a 100procentně oddaný pro věc.

Aktuální číslo magazínu Newstream CLUB představuje na titulní straně manažerku a podnikatelku Michaelu Bakala, která prozrazuje, že zvažuje novou kariéru. Vydala se proto studovat psychologii do Kalifornie.

Headhunter Jan Bubeník v prvním čísle mluví o tom, jak se v poslední době změnily nároky na šéfy. „Dnešní šéf je kapitán na rozbouřeném moři,“ říká.

Miliardáři a investoři Libor Winkler, Ondřej Fryc, Andrea Ferancová Bartoňová či Radim Jančura sdílejí své tipy, jak nakládat s penězi a investicemi.

V magazínu je sekce věnovaná filantropii – představují se top české nadace včetně Cibulky manželů Vlčkových a nadace rodiny Kellnerových. Objevují se v něm také články z prestižního Harvard Business Review, které redakce na základě licence jako jediná přináší českému publiku. 

K dostání je v síti trafik Lagardère. K dostání je také online i jako předplatné přes SEND.

Objednávejte zde.

Další číslo magazínu Newstream Club vyjde v prosinci 2023.

Související témata

Miliardáři

Filantropie

Leadership

Biohacking

Fashion

Design

Umělá inteligence

Work-life balance 

Reklama

Související

Kandidát na tchajwanského prezidenta a zakladatel Foxconnu Terry Kou si pro případnou pozici viceprezidentky vybral herečku Tammy Lai známou ze seriálu Netflixu o prezidentských volbách Wave Makers.

Když to vyšlo Zelenskému, zkusí to i na Tchaj-wanu. Seriálová kandidátka zasáhne i do reálných prezidentských voleb

Přečíst článek
Dům v Los Angeles ve španělském koloniálním stylu, který před svou předčasnou smrtí obýval herecký idol Marilyn Monroe.

Bitva o poslední domov Marilyn Monroe. Los Angeles jej zachránilo před demolicí, ale jen dočasně

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme