Reklama

Dům za jedno euro? Nakonec se dražily za tisíce

Sambuca di Sicilia
iStock
Petra Jansová
pej

Sen nebo realita? Tak řada lidí mohla vnímat v roce 2019 akci sicilského městečka, které se rozhodlo prodat desítku domů za pouhé jedno euro. Zájem předčil očekávání a v druhé vlně se jednotlivé nemovitosti dražily i za tisíce eur. Nyní mají objekty nové majitele, a to převážně ze Severní Ameriky, upozorňuje server CNN.

Reklama

Akce „nabízíme dům za jedno euro“, jejímž cílem bylo oživení opuštěných sicilských vesnic, skončila úspěchem. Přesněji, všechny domy, často v dezolátním stavu, se podařilo prodat, a navíc za mnohem víc než jedno euro.

Jednou z prvních obcí, které se snažily díky této akci přitáhnout do vyprázdněných ulic nové obyvatele, byla sicilská Sambuca di Sicilia. První nabídku na prodej domů podalo vedení města v roce 2019. Podařilo se mu tehdy udat 16 domů za jednou euro, jejichž noví majitelé se museli zavázat, že do dvou let provedou rozsáhlou rekonstrukci objektů. O dva roky později pak město nabídlo dalších deset domů, a to už za dvě eura.

Vzhledem k vysokému zájmu nakonec město přistoupilo k aukci, nemovitost získal ten, kdo podal nejvyšší nabídku. Ty se pohybovaly v rozmezí od 500 do 7000 eur.

historické centrum městečka Ragusa Ibla na Sicílii

Domy za jedno euro. Víme, kde všude je nabízí

S možností pořídit si dům za jedno euro přišlo před několika lety pár městeček na Sicílii. V současné době se k projektu připojilo přes 40 italských obcí a zdá se, že levné nemovitosti si nachází své kupce. Která města dům za euro nabízí a jak tento koncept vůbec funguje?

Přečíst článek

Sicílii zaplňují hlavně Američané

„Téměř 80 procent zájemců pochází ze Spojených států,“ uvedl starosta obce s tím, že zájem ze strany amerických investorů je nadále vysoký.

Reklama

„Překvapením pro nás bylo, že zdaleka ne všichni zájemci naši akci vnímali jako možnost pořídit levně prázdninový dům, hodně z nich skutečně hodlá v městě žít,“ dodává starosta.

Například David Waters, obchodník z Idaha, je velkým milovníkem italských nemovitostí, plánuje domy renovovat pomocí crowdfundingu. Z jednotlivých přispěvatelů posléze vzejde budoucí majitel nemovitosti, kterého vylosuje počítač. Obě sicilské nemovitosti, které stojí v nejklidnější části města Sambuca, Waters koupil za tisíc eur.

Marco Veneruso kompletně přemění menu restaurace CottoCrudo, a to podle chutí svého dětství, které trávil nedaleko Neapole.

Itálie je mnohem víc než jen carpaccio a gnocchi, říká nový michelinský šéfkuchař v Praze

V Praze začne vařit další kuchařské eso oceněné michelinskou hvězdou. Marco Veneruso kompletně přemění menu restaurace CottoCrudo, a to podle chutí svého dětství, které trávil nedaleko Neapole.

Přečíst článek

Na Sicílii nově zakotvil i šéfkuchař Daniel Patino z Arizony, který v USA spoluzaložil úspěšný řetězec s čerstvými potravinami. Patino v Sambuce koupil třípodlažní dům za 2500 eur, bez toho, aniž by ho fyzicky viděl, což mu znemožnila pandemie covidu. Jak s ním naloží, kromě rekonstrukce, zatím netuší. Každopádně si ale touto koupí splnil svůj životní sen.

„Itálii jsem si zamiloval už dávno, když jsem na svých profesních kuchařských cestách objevil místní gastronomii, kulturu a historii,“ uvedl pro CNN.

Nabídky online podala i francouzsko-kanadská právnička a zakladatelka organizace na ochranu lidských práv Brigitte Dufour. Jeden z domů, ten menší, pořídila za 1000 eur, větší pak za 5 850 eur. Na rozdíl od Daniela Patina má ale jasnou vizi. Zrekonstruované domy chce nabízet jako útočiště pro umělce z celého světa a obohatit tak komunitní život v Sambuce.

Zámek Luka nad Jihlavou

Zájem o koupi zámků v Česku roste. I když stojí desítky až stovky milionů

Rostoucí inflace v posledních měsících přeje i prodeji zámků a historických objektů v Česku jako možnost dobré investice proti znehodnocování úspor, a to i když cena často památkově chráněných objektů činí až desítky milionů korun před nákladnou rekonstrukcí. A v Česku jich je stále ke koupi i opravě hned několik desítek, vyplývá z nabídek tuzemských realitních kanceláří.

Přečíst článek

Dubrovník

Čeští chataři přesídlili k moři. Je to levnější než na Šumavě

Kvůli razantnímu nárůstu cen tuzemských nemovitostí a snaze vyhnout se znehodnocení peněz vinou inflace stále více Čechů dává přednost investici do realit v zahraničí. Byt u moře už není jen výsadou milionářů, říká tajemník Asociace českých stavebních spořitelen Jiří Šedivý.

Přečíst článek

Reklama

Související

Casino dell’Aurora,

Vila v Římě bude nejdráž prodanou rezidenční nemovitostí. Petice tlačí na premiéra, aby prodej zarazil

Přečíst článek
Město Maenza se nachází 70 kilometrů jihovýchodně od Říma.

Italské město u Říma prodává domy. Za jedno euro mají i výhled na moře

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme