Reklama

Plechový dům vzbuzuje rozporuplné reakce. A bojuje o prestižní cenu

Plechový dům vzbuzuje rozporuplné reakce. A bojuje o prestižní cenu
Česká cena za architekturu/Martin Grobař
Petra Jansová
pej

Rodinný dům v Radvanicích na Ostravsku na první pohled zaujme nejenom svým tvarem, ale i fasádou z plechu. Objekt navržený ateliérem ti2 architekti je dalším, který se uchází o prestižní ocenění Česká cena za architekturu.

Rodinný dům se nachází na úzkém a velmi svažitém pozemku, jehož terén ovlivnil i koncept architektů Tomáše Kozla a Kamila Měrky (ti2 architekti). 

„Úzká a dlouhá figura domu přirozeně kopíruje stávající terén. Částečně podsklepený přízemní objekt má tři výškové úrovně podlahy,” přibližují architekti v autorské zprávě. Projekt se dostal do užšího výběru odborné poroty letošního ročníku České ceny za architekturu, kterou již pošesté vypsala Česká komora architektů.

Pozemek se svažuje k severu, kde má křivolakou hranici. Na jihu jsou pozůstatky někdejšího ovocného sadu. Rostlé stromy na zahradně, kde do budoucna bude stát i garáž a přístřešek, zůstaly. 

„Sousední domek reprezentuje současný český standard,“ popisuje autorská zpráva. A možná i právě proto novostavba, kterou si pro sebe nechal v energetickém standardu postavit doktorský pár, vzbuzuje rozporuplné reakce. 

Reklama

Fasáda cihlové domu je z trapézového plechu v bílé barvě. Podle architektů jde o odolný materiál s estetickou hodnotou, jehož barva je navíc vhodným nástrojem proti přehřívání interiéru. Ve výsledku má dům industriální charakter, který podtrhuje už samotný tvar kvádru. Střecha je téměř plochá s minimálním sklonem.

>>>>>>Zajímáte se o architekturu? Novinky i trendy sledujte zde<<<<<<

Andrej Babiš, předseda hnutí ANO

Babiš nebývale zchudl. Klesl v žebříčku miliardářů

Premiér Andrej Babiš během svých premiérských přišel o 43 miliard korun. V žebříčku miliardářů sestavovaným týdeníkem Euro se propadl až na 6. místo.

Přečíst článek

Svatý Václav, dvacetikoruna, česká koruna, Praha

Kvůli cenám energií může být inflace dlouhodobý jev, říká bankéř Růžička

Repo sazba České národní banky by podle očekávání trhů měla vystoupat z aktuálních 0,75 procenta na 2,5 procenta. „Dostat bychom se tam mohli zhruba za osm měsíců, tedy koncem května,” uvádí šéf Treasury Trinity Bank Karel Růžička.

Přečíst článek

Reklama
Doporučujeme