Reklama

Zelená střecha a výhled na hrad. Dům ve Znojmě boduje v prestižní soutěži

Zelená střecha a výhled na hrad. Dům ve Znojmě boduje v prestižní soutěži
BoysPlayNice
Petra Jansová

Architekti z brněnského studia Kuba & Pilař navrhli dům do svažitého a úzkého pozemku u Dyje. Teď bojuje o Českou cenu za architekturu.

Třípodlažní dům má půdorys úzkého obdélníku, ten vzešel z velmi složitého tvaru pozemku, na němž stavba stojí. Pozemek navíc nevyniká ani velikostí, má rozlohu jen 439 metrů čtverečních.

„Forma navrženého rodinného domu je nejvíce determinována tvarem, profilem a orientací pozemku. Jeho minimální šířka, velká strmost svahu a orientace na sever udávají základní tvarové parametry objektu,” popisují architekti v autorské zprávě k projektu.

Architekti se rovněž museli popasovat s okolní zástavbou rodinných domů s dvěma patry. Proto je severní část domu, která je orientovaná do nábřeží, zkosená a tvoří šikmou střechu navazující na střechy sousedních domů. Tato část domu je v celé ploše zelená, opticky tak přechází do terasovité zahrady. 

S exteriérem ale mohou „komunikovat” i obyvatelé domu skrze proskléné plochy, které například ve druhém podlaží, kde je umístěn hlavní obytný prostor, nabízí výhled na skalnatou stěnu se Znojemským hradem.

Reklama

Novou restauraci v barokním areálu broumovského kláštera navrhli architekti ADR.

Klášterní hostinec v Broumově láká na barokní klenby i původní podlahu

Barokní komplex broumovského kláštera se postupně mění a revitalizuje. Naposledy přibyla do jižního křídla kláštera restaurace U Tří růží, kterou navrhlo studio ADR.

Přečíst článek

Rodinný dům ve Zlíně navrhl architekt Petr Janda.

Jako skleněný šrapnel. Dům ve Zlíně bojuje o Českou cenu za architekturu

Rodinný dům ve Zlíně, který navrhl architekt Petr Janda, je jedním ze 30 projektů nominovaných do užšího finále České ceny za architekturu.

Přečíst článek

Reklama
Doporučujeme