Reklama

Zelená střecha a výhled na hrad. Dům ve Znojmě boduje v prestižní soutěži

Dům s výhledem na Dyji a Znojemský hrad navrhlo studio Kuba & Pilař architekti.
BoysPlayNice
Petra Jansová

Architekti z brněnského studia Kuba & Pilař navrhli dům do svažitého a úzkého pozemku u Dyje. Teď bojuje o Českou cenu za architekturu.

Reklama

Třípodlažní dům má půdorys úzkého obdélníku, ten vzešel z velmi složitého tvaru pozemku, na němž stavba stojí. Pozemek navíc nevyniká ani velikostí, má rozlohu jen 439 metrů čtverečních.

„Forma navrženého rodinného domu je nejvíce determinována tvarem, profilem a orientací pozemku. Jeho minimální šířka, velká strmost svahu a orientace na sever udávají základní tvarové parametry objektu,” popisují architekti v autorské zprávě k projektu.

Architekti se rovněž museli popasovat s okolní zástavbou rodinných domů s dvěma patry. Proto je severní část domu, která je orientovaná do nábřeží, zkosená a tvoří šikmou střechu navazující na střechy sousedních domů. Tato část domu je v celé ploše zelená, opticky tak přechází do terasovité zahrady. 

S exteriérem ale mohou „komunikovat” i obyvatelé domu skrze proskléné plochy, které například ve druhém podlaží, kde je umístěn hlavní obytný prostor, nabízí výhled na skalnatou stěnu se Znojemským hradem.

Reklama

Novou restauraci v barokním areálu broumovského kláštera navrhli architekti ADR.

Klášterní hostinec v Broumově láká na barokní klenby i původní podlahu

Barokní komplex broumovského kláštera se postupně mění a revitalizuje. Naposledy přibyla do jižního křídla kláštera restaurace U Tří růží, kterou navrhlo studio ADR.

Přečíst článek

Rodinný dům ve Zlíně navrhl architekt Petr Janda.

Jako skleněný šrapnel. Dům ve Zlíně bojuje o Českou cenu za architekturu

Rodinný dům ve Zlíně, který navrhl architekt Petr Janda, je jedním ze 30 projektů nominovaných do užšího finále České ceny za architekturu.

Přečíst článek

Reklama

Související

Rodinný dům ve Zlíně navrhl architekt Petr Janda.

Jako skleněný šrapnel. Dům ve Zlíně bojuje o Českou cenu za architekturu

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme