Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Čínský youtuber pobouřil internet receptem na smaženou rýži

Čínský youtuber pobouřil internet receptem na smaženou rýži
Pxhere
 ČTK

Čínského šéfkuchaře Wang Kanga obvinili diváci, že se vysmíval památce syna komunistického vůdce Mao Ce-tunga, když v době výročí jeho smrti zveřejnil výukové video s návodem na přípravu smažené rýže se vejcem. Uvedl to deník The Guardian, podle nějž se Wang, který má na YouTube dva miliony sledujících, za video omluvil.

Reklama

Syn zakladatele komunistické Číny Mao An-jing byl jako důstojník čínské armády zabit 25. listopadu 1950 v korejské válce při americkém bombardování. Podle známé historky, která ovšem bývá často zpochybňována, si Maův syn při náletu vařil smaženou rýži s vejcem, místo aby vyhledal úkryt. Kouř z ohně prý jeho pozici prozradil nepřátelským silám.

„Člověk, který vydělává spoustu peněz na videích o vaření, by mohl mít alespoň respekt ke své zemi a lidem, kteří se pro ni obětovali,“ napsal jeden z přispěvatelů na čínské sociální síti Weibo.

Bílý žralok

Blogerka uvařila a snědla bílého žraloka. Zaplatí mastnou pokutu

Ani v Číně neprojde všechno. Foodblogerka zaplatí pokutu 125 tisíc juanů (asi 400 tisíc korun) za to, že nelegálně koupila, uvařila a snědla maso bílého žraloka. A ještě se u toho samozřejmě natočila a video poslala do světa sociálních sítí.

Přečíst článek

Podle listu The Guardian publikoval Wang podobné video již v letech 2018 a 2020, čímž vždy vyvolal pobouření. Letos se za svůj příspěvek omluvil. „Jako šéfkuchař už nikdy nebudu připravovat smaženou rýži,“ uvedl ve své omluvě tento týden.

Čínská akademie dějin již dříve zdůraznila, že zmíněné tvrzení o smrti Mao An-jinga je „zlá pomluva“, příběh ale zůstává populární a odkazy na smaženou rýži s vejcem jsou v přísně kontrolované čínské společnosti tabu, píše The Guardian.

Urážky „hrdinů a mučedníků“, kteří se obětovali Číně nebo čínské komunistické straně, jsou v zemi od roku 2018 trestné.

Některé hlasy ale Wanga na internetu podpořily. „Na smažené rýži s vejcem není nic špatného. Narodili jsme se ale na špatném místě. Šéfkuchaři mohou zvážit, jestli raději neodejdou do ciziny, aby mohli učit vaření svobodně,“ napsal jeden z komentátorů.

Pavel Maurer: Chlív v kuchyni je zločin. Se šlendriány bych neměl slitování

Špína, smrad a plíseň v místech, kde se připravuje jídlo pro hosty? V těchto případech ztrácím veškerou svoji dobrosrdečnost. S původci tohoto gastronomického šlendriánu bych zacházel jako se zločinci, kteří ohrožují naše životy. Statistické údaje o kontrolách ve stravovacích zařízeních jsou však rok od roku více varující. Častých nešvarů bohužel přibývá.

Přečíst článek

Saké: vynikající a gastronomicky unikátní nápoj

Pavel Maurer: Saké je vynikající a gastronomicky unikátní nápoj, který má svá pravidla

Před několika lety jsem měl tu čest a zcela unikátní příležitost navštívit a osobně ochutnat v prefektuře Okajama v Japonsku několik „sakevaren“ (výrobny saké) a před několika dny jsem si to malinko zopakoval a opět ochutnal a vyslechl příběh tohoto typického lokálního nápoje tentokrát v prostorách rezidence Japonského velvyslance.

Přečíst článek

Magazín Newstream CLUB

Tématem druhého čísla byznysově - lifestylového čtvrtletníku je návod, jak globálně uspět, jak dobýt svět a užít si ho.

Na titulní straně představujeme neurologa Martina Tolara. Jeho společnost Alzheon je nejblíž ze všech farmaceutických firem světa k dosažení schválení léku na Alzheimerovu nemoc. Co všechno musel obětovat a jak těžké bylo prosadit se v USA?

„Amerika je kouzelná v tom, že když máte chuť něco dělat, máte výdrž a nadšení, tak vám pomůže. Ona je to země plná lidí, kteří tam přišli s jedním kufrem a vybudovali si tam z ničeho, jen ze svých snů, celý život,“ říká Tolar v hlavním rozhovoru magazínu.

A magazín dále přináší řadu příběhů osobností, kterým se ve světě podařilo uspět. Eduard Kučera například vypráví, jak těžké bylo hledat vhodného správce majetku a vysvětluje, proč se nakonec rozhodl většinu investic mít v USA.

Architekt Petr Štefek pracoval v Londýně u Normana Fostera a popisuje rozdíly mezi globální londýnskou scénou a Prahou.

Legendární investor Gabriel Eichler pak popisuje svou cestu z USA zpět do Československa a jak tu jeho know-how pomáhalo budovat svobodnou ekonomiku.

Jak dostat dítě na Oxford?

Připravit svým potomkům ty nejlepší startovní podmínky pro život, kariéru a úspěch ve světě je snem každého rodiče. Stojí to však peníze a čas. A také je k tomu potřeba učinit celou řadu správných rozhodnutí od volby střední školy přes kroužky a další mimoškolní aktivity. Odměnou ale může být studium na některé z nejprestižnějších univerzit světa na obou březích Atlantiku i Pacifiku. Jak ta správná rozhodnutí skutečně učinit poradí nejpovolanější odborníci ve druhém čísle magazínu Newstream CLUB, který právě vychází.  K dostání je v síti trafik Lagardère i online

Příští číslo magazínu Newstream CLUB vyjde již v březnu. 

Související témata

Miliardáři

Vzdělávání

Biohacking

Reklama

Související

Pavel Maurer: Facebook mě naučil, že buřty s cibulí lidi zajímají víc než fine dining

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme