Reklama

Čeští skláři rozzářili mrakodrap v Sydney. Největší z lustrů se vine přes čtyři patra

Skláři z Kamenického Šenova dokončili obří světelnou instalaci v Sydney
ČTK
 ČTK

Skláři společnosti Preciosa Lighting z Kamenického Šenova, která patří mezi přední světové výrobce osvětlení, dokončili obří světelnou instalaci pro australský hotelový komplex Crown Sydney. Schodišťové svítidlo, které se vine přes čtyři patra mrakodrapu, váží bezmála pět tun a umí dynamicky měnit barvu, uvedl za společnost Jan Huk.

Projekt, který patří k největším v historii firmy, zkomplikovala koronavirová pandemie. „Stejně jako v dalších odvětvích i my jsme se museli potýkat s problémy ve světové dopravě a náročnější byla i samotná výstavba a instalace při dokončení všech prvků projektu na místě," doplnil projektový manažer Jakub Blumtritt.

Na zakázce pro australský komplex se podílelo na 200 lidí. „Pro Preciosu Lighting to byl jeden z největších projektů vůbec,” řekl místopředseda představenstva a ředitel pro obchod a marketing společnosti Jan Volšík. Od projektů, které v Preciose Lighting běžně tvoří, se zcela vymyká.

Svítidlo spojuje první čtyři patra hotelu, který je se svými 275 metry výšky dominantou komplexu. Instalace kopíruje tvar schodiště a tvoří ji téměř 400 lamel dlouhých od tří do 7,5 metru. „Spodních sto lamel končí osvětlenými křišťálovými bloky s ručním brusem. Dohromady vytvářejí prstenec křišťálového svítidla v přízemí vestibulu. Jde o dynamickou instalaci, na které je programovatelných každých pět centimetrů, přičemž barvu světel lze nastavit a měnit. Na osvětlení, jehož výroba trvala rok, použili skláři více než 35 tisíc kamenů a 102 křišťálových bloků,” doplnil Huk.

Český křišťál prozážil celý mrakodrap

Kromě ústředního osvětlení pro schodiště vyrobili skláři v Kamenickém Šenově osvětlení pro další místnosti mrakodrapu dokončeného v roce 2020. Lustry z českého křišťálu osvětlují taneční sál, atrium, recepci i vestibul, některé z nich váží i tři čtvrtě tuny. Wellness zdobí ručně foukaná svítidla ve tvaru talíře, každé o více než metrovém průměru. „Jde o největší kusy, které ve sklárně dosud takto vyrobili. Jeden z nich vážil zhruba 20 kilogramů a na každém pracovali tři skláři,” dodal.

Výroba křišťálových lustrů s svítidel má v Kamenickém Šenově bezmála třísetletou tradici. Preciosa-Lustry, která je jejich největším českým výrobcem, je součástí sklářské a bižuterní skupiny Preciosa, která v Česku zaměstnává téměř 4000 lidí. Originální světelné instalace pro komerční projekty i soukromé rezidence dodává firma do celého světa od severní Ameriky přes Blízký východ až po Asii.

Designér Jan Plecháč

Luxus pro všechny? Sklárny Moser se spojily s předním designérem

Sklárny Moser se spojily s designérem Janem Plecháčem. Držitel několika prestižních designérských ocenění, který se prosadil i v zahraniční konkurenci, se stal jejich kreativním ředitelem.

Přečíst článek

Hasičská zbrojnice a zázemí technických služeb v Líbeznicích.

Nejlepší novostavby podle historiků: Sídlo Lasvitu a hasičská zbrojnice v Líbeznici

Nenarušuje, ale dotváří. Přesně takové jsou podle historiků architektury realizace sídla společnosti Lasvit a hasičské zbrojnice v Líbeznici.

Přečíst článek

Rony Plesl
video

Umění je jako každý byznys. Musíte investovat, jinak se neprosadíte, říká Rony Plesl

V dalším z dílů pořadu Victory Club na newstream.cz se představí Rony Plesl. Jedna z nejvýraznějších osobností českého designu se v posledních letech stále více soustředí na volnou tvorbu a chce s ní uspět v globální konkurenci.

Přečíst článek

Reklama

Související

ilustrační foto

Které země letos zvýšily základní sazby? Podívejte se na přehled

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme