Reklama

Nejlepší novostavby podle historiků: Sídlo Lasvitu a hasičská zbrojnice v Líbeznici

Hasičská zbrojnice a zázemí technických služeb v Líbeznicích.
Česká cena za architekturu/monolot

Nenarušuje, ale dotváří. Přesně takové jsou podle historiků architektury realizace sídla společnosti Lasvit a hasičské zbrojnice v Líbeznici.

Reklama

Cena Klub Za starou Prahu se udílí za zdařilou novou stavbu, která nenarušuje, ale naopak dotváří historické prostředí. „U všech finalistů porota ocenila pestrost architektonických prostředků a stylů, s jakými dovedou nové stavby do historického prostředí citlivě vstupovat, od ryze moderních projevů po ušlechtilý tradicionalismus,” uvedl Rostislav Švácha, předseda poroty.

Ta dnes vyhlásila dva laureáty ceny za nejlepší novostavbu v historickém prostředí. Loni se ceremoniál kvůli pandemii covidu-19 nekonal. V Praze proto dnes cenu za rok 2019 udělili Jiřímu Opočenskému a Štěpánovi Valouchovi za skleněný dům firmy Lasvit v Novém Boru. Cenu za rok 2020 si odnesl ateliér Ehl & Koumar Architekti za hasičskou stanici v Líbeznicích u Prahy.

Jiří Opočenský a Štěpán Valouch z ateliéru ov architekti za rekonstrukci a dostavbu sídla firmy Lasvit v Novém Boru sklidili již několik cen. Dostali loni v listopadu hlavní cenu České ceny za architekturu, v soutěži Grand Prix Architektů bodovali v kategorii rekonstrukce. Autoři pro sklářskou firmu rekonstruovali několik tradičních severočeských dřevěných staveb z počátku 19. století a doplnili je dvěma novými objekty podobného tvaru, ale v jiných materiálech, z nichž jeden je skleněný.

Ocenění za rok 2020 získal projekt líbeznické zbrojnice, která vznikla podle návrhu ateliéru Ehl & Koumar Architekti, obec na její podobu vypsala architektonickou soutěž. Podle obecního architekta Jana Hájka se podoba budov vrací k tradiční struktuře obce. „Domy jsou nejvíce podobné stodole s tím, co stodoly naší kultuře přinášejí - jistou velkorysost, jednoduchost, monumentalitu a rytmus,” uvedl při otevíraní zbrojnice.

Reklama

>>>>>>Zajímáte se o architekturu? Novinky i trendy sledujte zde<<<<<<

Mark Zuckerberg, zakladatel Facebooku

Facebook čelí skandálu obřích rozměrů. Jeho akcie odepsaly téměř pět procent

Whistleblowerka Frances Haugenová vynesla tajné interní materiály. Instagram podle nich zhoršuje psychiku dětí a Facebook efektivně nebojuje s dezinformacemi. A problém eskaloval. Služby Facebooku byly několik hodin nedostupné.

Přečíst článek

peníze, ilustrační foto

Poslední Babišův úplatek: 1250 korun na elektřinu a plyn do každé domácnosti

Energetická situace v Evropě, ale i v Asii se nadále zhoršuje. Někteří čeští dodavatelé elektřiny a plynu domácnostem už ohlásili podzimní zdražení až takřka o padesát procent. Premiér Babiš jim naopak slibuje, že jim na energie ze státní kasy přispěje.

Přečíst článek

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme