Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde

Biohacking: Potíže se štítnou žlázou může napravit správný režim

jodové tablety
shutterstock
Alžběta Shejbalová

Štítná žláza je malá žláza ve tvaru motýla, která se nachází ve spodní části krku. Je zodpovědná za správné fungování celé řady životně důležitých procesů: metabolismus, regulaci a produkci řady hormonů nezbytných například k trávení a reprodukci. Dvěma nejdůležitějšími jsou hormony štítné žlázy T3 (trijodtyronin) a T4 (tyroxin). Jejich hlavní funkcí je přeměna kyslíku a kalorií na energii. Tato energie je klíčová pro zdravý mozek a optimální kognitivní funkce a subjektivně hodnocenou dobrou náladu, vyrovnanou hladinu energie, regulaci tělesné teploty, pocit hladu a mnoho dalšího.

Reklama

Odhaduje se, že nějakým typem poruchy štítné žlázy trpí zhruba pět procent populace. Tyto poruchy se dělí na častější nedostatečnost funkce štítné žlázy (hypotyreózy) a zvýšenou funkci štítné žlázy (hypertyreóza). Bez krevních testů si často ani nespojíme nejběžnější symptomy, jako je únava a přibývání na váze, s klinickým problémem štítné žlázy.

Způsobit problémy v každodenním životě ale může i subklinické oslabení štítné žlázy, čili stav, který se nemusí ještě naplno ukázat v krevních testech. Příčinami problémů se štítnou žlázou bývají autoimunitní choroby Hashimoto a Graves, ale také zvýšený stres, genetické faktory, vystavení toxinům a nedostatek živin jako je jód, selen, zinek a některé aminokyseliny. Biohackeři si také dávají do souvislosti nemoci štítné žlázy a stav střev, často manifestovaný jako syndrom propustného střeva.

Nemoc žen

Hypotyreóza je zdaleka nejčastějším typem onemocnění štítné žlázy. Většina lidí s hypotyreózou jsou ženy v reprodukčním nebo středním věku. Většina žen je diagnostikována ve věku mezi 30 a 50 lety. Nejběžnějšími příznaky jsou přibývání na váze, náladovost a úzkosti, problémy se soustředěním, častý pocit chladu a suchá kůže a vlasy. K nim dochází v důsledku toho, že štítná žláza neprodukuje dostatečné množství jednoho nebo obou hormonů štítné žlázy T3 a T4 nebo v situaci zvýšeného hormonu stimulujícího štítnou žlázu (TSH).

Hypertyreóza naopak nastává, když má tělo příliš mnoho hormonů štítné žlázy. Příznaky bývá nervozita, úzkost, zvýšené pocení, nespavost a nevysvětlitelné hubnutí.

S léčbou pomůže režim

Předcházet problémům se štítnou žlázou či zapřítomnosti léků podpořit již vzniklou nemoc lze režimovými opatřeními, primární strategií by vždy měla být strava. Většina případů hypotyreózy na světě je způsobena nedostatkem jódu. Je klíčovým minerálem pro produkci a uvolňování hormonů štítné žlázy.

Nejbohatšími zdroji jódu jsou mořské řasy, dále pak na volném moři lovené ryby a mléčné výrobky. Pro dostatek selenu v organismu se doporučuje sníst jeden para ořech denně, kterým dodáme doporučenou denní dávku. Dalšími zdroji jsou ryby či špenát. Zinek doplníme mořskými plody a semínky. Aminokyseliny jsou přítomné v dostatečném množství ve zdravých potravinách s vyšším obsahem bílkovin, jako je kvalitní maso, luštěniny, ořechy a semena.

pampeliška silně pomáhá čistit játra

Biohacking: Znakem špatných jater je únava

Játra jsou orgánem často trpícím současným moderním životním stylem. Stav jater může značně ovlivnit celkové zdraví organismu i kvalitu života. Jsou největším vnitřním orgánem v těle a  jsou primárním detoxikačním orgánem. Nedetoxikují pouze zřejmé škodlivé látky z vnějšího prostředí, ale také metabolity vnitřních procesů jako je trávení, dýchání, opravy tkání a orgánů, a podobně.

Přečíst článek

V případě stravy je dále důležité se zaměřit na snížení toxinů v jídle. Omezit či ideálně úplně vynechat potraviny obsahující syntetické ingredience známé svými negativními dopady na zdraví, jako jsou průmyslově zpracované potraviny: uzeniny, polotovary, hydrogenované oleje a výrobky s přidaným cukrem a chemickými aditivy. Podpořit snížení zánětu v těle může mít také pozitivní dopady na celkové zdraví a také přímo na zdraví štítné žlázy.

Z doplňků stravy lze doporučit konzumaci omega 3 mastných kyselin, probiotik či trávící enzymy- podporují funkci a hojení střev. Jako doplněk stravy lze konzumovat i zmíněný jód, je však třeba opatrnosti, neboť štítná žláza citlivě reaguje na nedostatek, ale i na přemíru jódu v organismu. Proti stresu lze úspěšně bojovat adaptogenními bylinami, jako jsou ženšen, ašvaganda, rodiola či tulsi. Na stres reagují endokrinní žlázy jako je právě štítná žláza opravdu negativně. Jemný pohyb, meditace, dostatek spánku a kvalitního odpočinku může udělat své právě i pro zdraví našich orgánů jako je štítná žláza.


 

Magazín Newstream CLUB

Je nový byznysově - lifestylový čtvrtletník o tom, jak žít bohatý a smysluplný život. Přináší inspiraci, osobnosti, miliardáře, rozhovory, life-hacky. Nedílnou součástí je fashion, design, travel, styl, food, filantropie a taky budoucnost.

Za hlavní téma PRVNÍHO čísla magazínu Newstream CLUB s titulkem Work is Life jsme zvolili radikální změnu, která se odehrává na poli práce. Ostatně i tento magazín je výrazem této změny. Ještě před několika lety by takový časopis zaměstnal velkou redakci na několik týdnů. Díky současným technologiím jej dokáže připravit mnohem menší tým. Pokud je dost efektivní a 100procentně oddaný pro věc.

Aktuální číslo magazínu Newstream CLUB představuje na titulní straně manažerku a podnikatelku Michaelu Bakala, která prozrazuje, že zvažuje novou kariéru. Vydala se proto studovat psychologii do Kalifornie.

Headhunter Jan Bubeník v prvním čísle mluví o tom, jak se v poslední době změnily nároky na šéfy. „Dnešní šéf je kapitán na rozbouřeném moři,“ říká.

Miliardáři a investoři Libor Winkler, Ondřej Fryc, Andrea Ferancová Bartoňová či Radim Jančura sdílejí své tipy, jak nakládat s penězi a investicemi.

V magazínu je sekce věnovaná filantropii – představují se top české nadace včetně Cibulky manželů Vlčkových a nadace rodiny Kellnerových. Objevují se v něm také články z prestižního Harvard Business Review, které redakce na základě licence jako jediná přináší českému publiku. 

K dostání je v síti trafik Lagardère. K dostání je také online i jako předplatné přes SEND.

Objednávejte zde.

Další číslo magazínu Newstream Club vyjde v prosinci 2023.

Související témata

Miliardáři

Filantropie

Leadership

Biohacking

Fashion

Design

Umělá inteligence

Work-life balance 

Reklama

Související

Biohacking: Přibýváte bezdůvodně na váze? Možná máte v těle málo jódu

Přečíst článek
ilustrační foto

Biohacking: Slinivku si lze efektivně chránit zdravějším životním stylem

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme