Izrael a Írán, dva regionální soupeři, si dál vyměňují vzdušné údery v konfliktu, do kterého by se mohly v příštích dnech zapojit také Spojené státy. Jedna z posledních raket, které vypálil Írán na Izrael, zasáhla nemocnici na jihu země, což způsobilo zranění desítkám lidí, a také Izrael pokračoval už sedmým dnem v útocích na Írán.
Propouštění se bude týkat výrobních i administrativních pozic. Zaměstnanci chemičky z koncernu Agrofert dostanou podle mluvčího vyšší odstupné, než jim náleží podle zákoníku práce.
Pro Evropu podle českého prezidenta představují stejnou hrobu. Rozdíl je podle odborníků v tom, že ačkoliv Čína i Rusko podnikají kybernetické útoky podobné intenzity, jejich povaha se liší. Rusko se více zaměřuje na poškozování infrastruktury a Čína se silněji soustředí na shromažďování dat, která mohou poškodit pověst oponentů.
U Sberbank si loni otevřelo účet o 50 procent více čínských malých a středních firem. Podle agentury Reuters to ve čtvrtek uvedl první náměstek ředitele největší ruské banky Alexandr Veďachin.
Umělá inteligence funguje jako ekonomická páka. Česko by mohlo díky jejímu koordinovanému zavádění zvýšit své HDP zhruba o 250 miliard korun ročně. Zhruba 90 procent tohoto přínosu přitom připadne na malé a střední firmy. Vyplývá to z akčního plánu, který tento týden představila asociace AI Chamber, která sdružuje start-upy, korporace, organizace a nevládní organizace zaměřené na AI z regionu střední a východní Evropy.
Společnost Nestlé propustí v závodě v Krupce na Teplicku 80 ze 400 zaměstnanců. Reaguje tím na nižší poptávku po rostlinných alternativách masných výrobků, jako jsou veganské burgery a jiné. Dotčeným zaměstnancům chce firma pomoci s hledáním nové práce, uvedla mluvčí Nestlé Tereza Procházková.
Cena platiny ve čtvrtek na světových trzích pokračuje ve výrazném růstu a vyšplhala se až na nejvyšší úroveň za více než deset let. K růstu přispívá vysoká poptávka a očekávaný nedostatek na straně nabídky. Na spotovém trhu cena platiny přesáhla 1350 dolarů (29 200 korun) za troyskou unci (oz; 31,10 gramu), což byla nejvyšší hodnota od září 2014, píše agentura Bloomberg.
Americký výrobce počítačových čipů Texas Instruments (TI) investuje ve Spojených státech více než 60 miliard dolarů (1,3 bilionu korun). Reaguje tím na tlak amerického prezidenta Donalda Trumpa, který po velkých technologických firmách požaduje, aby v zemi zvýšily objem výroby. Firma uvedla, že plánuje postavit nebo rozšířit sedm závodů na výrobu čipů ve třech lokalitách v Texasu a v Utahu a vytvořit asi 60 tisíc pracovních míst. Podrobný časový plán investic však neuvedla.
Americký prezident Donald Trump před začátkem dnešních jednání se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským ujistil, že Ukrajina bude mít v případě dosažení dosažení mírového🕊️ plánu "silné" bezpečnostní záruky. Rozhovory o mírovém plánu jsou podle šéfa Bílého domu ve finální fázi.
Vítězem dnešních parlamentních voleb🗳️ v Kosovu je podle odhadu výsledků televizní stanice Dukagjini vládnoucí strana Sebeurčení premiéra Albina Kurtiho, která získala 45,7 procenta hlasů, píše agentura Reuters. Opoziční Demokratická strana Kosova (PDK) získala podle stanice 22 procent a Demokratický svaz Kosova (LDK), který je také opoziční stranou, 15,6 procenta hlasů. Aliance pro budoucnost (AAK) získala 5,3 procenta hlasů.
Americký prezident Donald Trump a jeho ukrajinský protějšek Volodymyr Zelenskyj se během dnešního setkání na Floridě telefonicky📱 spojí s evropskými lídry. Podle agentury Reuters to oznámil mluvčí ukrajinského prezidenta.
V Habrech na Havlíčkobrodsku postihla ptačí🐤 chřipka další hospodářství firmy Xaverov, v němž bylo okolo 30.000 nosnic. Je o několik set metrů vzdálené od chovu téže firmy, v němž bylo kvůli ptačí chřipce minulý týden v úterý zlikvidováno okolo 35.000 slepic. I v novém ohnisku bude drůbež utracena.
Společnost Cendis, která má na starosti systém elektronických známek, očekává, že za letošní rok vybere na dálničních známkách 8,46 miliardy korun. Do konce listopadu bylo prodáno 9,36 milionu kusů známek🚗 v celkové hodnotě 7,75 miliardy korun.
Silný vítr 🌬️ dnes ráno zastavil kabinovou lanovku z Pece pod Sněžkou na Sněžku. Mimo provoz se ocitly spodní i horní úsek. Dopoledne vítr v nižších polohách zeslábl a v 11:00 se rozjel spodní úsek lanovky do mezistanice Růžová hora.
Ukrajinská elektrárenská společnost DTEK dnes oznámila obnovení dodávek elektřiny🔌 téměř 748 tisícům domácnostem v Kyjevě a 347 tisícům domácnostem v okolí poté, co se tam kvůli sobotním ruským vzdušným útokům potýkalo s nouzovými odstávkami přes milion odběratelů, píše agentura Reuters.
Lyžaři dnes dopoledne zaplnili parkoviště u lanovek v hlavních krkonošských střediscích Janské Lázně, Pec pod Sněžkou a Špindlerův Mlýn. Lyžuje se na technickém sněhu❄️, kterého na sjezdovkách leží od 20 do 70 centimetrů.
Zemřela francouzská herečka a filmová legenda Brigitte Bardotová. Bylo jí 91 let. Uvedla to agentura AFP s odkazem na Nadaci Brigitte Bardotové. V listopadu se herečka zotavovala po pobytu v nemocnici.
Obyvatelé Kosova dnes volí v předčasných parlamentních volbách poté, co se nacionalistické straně Sebeurčení premiéra Albina Kurtiho ani napodruhé nepodařilo sestavit vládu.
Volby v Kosovu
Profimedia.cz