Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Zaměstnanci hutě Liberty dál zůstanou doma. Ale za méně peněz

Sanjeev Gupta, majitel, skupina Liberty
Profimedia
 ČTK

Zaměstnanci Liberty Ostrava, kteří kvůli tomu, že provozy v podniku stojí, nechodí do práce, budou od pondělí po většinu času dostávat už jen 70 procent mzdy. Uvedl to řekl předseda základní organizace OS KOVO Liberty ČR Petr Slanina. Dosud dostávají 100 procent.

Reklama

Návrat zaměstnanců do práce předlužená firma odložila o dalších šest týdnů.  Slanina řekl, že v kolektivní smlouvě je období na vyhlášení takového opatření stanovené na šest týdnů. „V těch šesti týdnech je 30 pracovních dnů a z nich 21 dnů můžou zaměstnanci dostávat jen 70 procent mzdy. Zbytek buď budou chodit do práce, nebo budou mít 100 procent,“ řekl Slanina.

Firma podle něj změnu zdůvodnila tím, že pominul důvod, proč zaměstnanci byli doma kvůli překážkám na straně zaměstnavatele, a že hygienické podmínky už jsou vyřešené. „Máme stanoveno, že pokud někoho budou potřebovat do práce, musí ho zaměstnavatel informovat minimálně 72 hodin předem, řekl odborový předák.

Do práce v hutním podniku Liberty Ostrava nyní chodí jen zhruba 2100 z 5400 zaměstnanců. Většina provozů v huti stojí a většina zaměstnanců huti a jejího dodavatele Tameh Czech zůstává od loňského 22. prosince doma, protože se spolu firmy nedohodly na cenách a dodávkách energií. Dosud firma jejich návrat do práce odkládala vždy o týden.

Slanina už dříve řekl, že pro firmu je výhodnější, když lidé chodí do zaměstnání, i když tam nedělají svou běžnou práci. „Když jsou placeni 100 procenty z průměrné mzdy, tak je to více, než kolik je běžná měsíční mzda,“ řekl Slanina. Zaměstnanci, kteří byli doma, tak dostávali prakticky víc než ti, kteří pracovali.

Liberty Ostrava, která vyrábí ocel hlavně pro stavebnictví, strojírenství a petrochemický průmysl, má už delší dobu problém platit závazky. Před věřiteli ji ale od prosince chrání moratorium vyhlášené soudem. Tameh Czech skončil v prosinci v úpadku, což zdůvodnil tím, že mu huť, jeho jediný zákazník, neplatila. Tameh uvádí, že mu Liberty dluží aktuálně zhruba 2,2 miliardy korun.

Věřitelé Liberty nyní hlasují o restrukturalizačním plánu, jejž jim firma předložila. Podle soudu je věřitelů více než 1300. Mluvčí huti Kateřina Zajíčková už dříve bez podrobností uvedla, že většina věřitelů už s plánem vyslovila souhlas. V doplňujícím vysvětlení k restrukturalizačnímu plánu Liberty uvedla, že ke konci února eviduje celkové závazky zhruba za 16,4 miliardy korun.

Restrukturalizační plán má dvě varianty dalšího postupu - varianta A vychází z toho, že se Liberty s Tamehem dohodne, plán B počítá s řešením bez Tamehu. Liberty uvádí, že v případě varianty A by vysokou pec, která je od loňského října v takzvaném teplém útlumu, spustila v létě a pohledávky věřitelů splatila do jara 2026. V případě varianty B by dodávky energií od Tamehu nahradily dodávky od jiných dodavatelů a z nového energetického komplexu, podnik by vysokou pec spustil na přelomu let 2024 a 2025 a pohledávky věřitelů splatil do konce roku 2025.

Výrobní závod Liberty Ostrava v Ostravě-Kunčicích

„Destrukce ocelového srdce Česka“. Odbory odmítají restrukturalizační plán Liberty Ostrava

Restrukturalizační plán hutní společnosti Liberty Ostrava označil předseda Odborového svazu KOVO Roman Ďurčo za zcela nepřijatelný. V podniku, který má zhruba 6000 zaměstnanců, by podle něj v souvislosti s poklesem výroby o 60 procent přišlo o práci 3000 lidí. Ďurčo to uvedl na síti X. Společnost Liberty Ostrava v reakci uvedla, že žádné propouštění neplánuje.

Přečíst článek

Speciál Realitní Club

Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části –  webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu. 

  • Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
  • Komerční reality: kanceláře, coworking;
  • Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
  • Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.

Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.

Témata související s realitami:

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme