Z miliardové pokuty musí Apple zaplatit jen 372 milionů, rozhodl soud ve Francii

Soud ve Francii výrazně snížil pokutu americké společnosti Apple za porušování pravidel hospodářské soutěže. Podle zdroje agentury Reuters je to na 372 milionů eur (9,1 miliardy korun) z původně vyměřené sankce 1,1 miliardy eur.
Původní pokutu francouzský antimonopolní úřad výrobcpřístup firmyi iPhonů uložil v roce 2020 za v její distribuční síti a zneužívání ekonomické závislosti prodejců. Apple v prohlášení uvedl, že soud měl zrušit rozhodnutí antimonopolního úřadu v celém rozsahu a že se odvolá.
Soud se rozhodl snížit sazbu
Původní pokuta byla nejvyšší, jakou kdy francouzský antimonopolní úřad uložil. Apple podle něj vnucoval maloobchodním prodejcům prémiové ceny tak, aby byly v souladu s cenami účtovanými americkou firmou v jejích vlastních obchodech, případně na internetu.
Odvolací soud v Paříži pokutu snížil, protože se rozhodl upustit od jednoho ze tří hlavních bodů, který se týkal obvinění ze stanovování cen, uvedl zdroj. Soud se také rozhodl výrazně snížit sazbu použitou pro výpočet celkové pokuty. Antimonopolní úřad použil v roce 2020 vysokou sazbu vzhledem k velikosti a finanční síle Applu, dodal zdroj.
Technologický gigant Apple se snaží přesunout část výroby z Číny jinam. Důvodů pro to má více, podstatnou roli v tom hrají zhoršující se vztahy Washingtonu a Pekingu. Preferovanou lokalitou se pro Apple stává Indie, kde bude vyrábět i nejnovější iPhony a nově také sluchátka AirPods, píše CNBC.
Po novém iPhonu bude Apple v Indii vyrábět i sluchátka
Zprávy z firem
„Třebaže soud správně zrušil část rozhodnutí francouzského antimonopolního úřadu, my se domníváme, že by mělo být zrušeno v plném rozsahu, proto se plánujeme odvolat,“ uvedla americká společnost v prohlášení zaslaném agentuře Reuters.
Apple má smůlu. Výrobci přenosných zařízení budou muset v Evropě od podzimu 2024 používat jednotné nabíjecí zařízení s koncovkou USB-C. Směrnici schválili europoslanci.
EU vyšachovala Apple. Od roku 2024 budou povinné nabíječky USB-C
Politika
Americká společnost Apple upouští od plánu zvýšit v letošním roce výrobu svých nových přístrojů iPhone. Poptávka po nových přístrojích totiž neroste, jak firma očekávala. S odvoláním na informované zdroje to uvedla agentura Bloomberg.
Apple upouští od zvýšení výroby iPhonů, poptávka po nich slábne
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.