Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Z dvoumiliardové ztráty do zisku během 365 dní. Pivovary Staropramen loni vydělaly 850 milionů

Z dvoumiliardové ztráty do zisku během 365 dní. Pivovary Staropramen loni vydělaly 850 milionů
Profimedia
 ČTK

Společnost Pivovary Staropramen zakončila loňský rok se ziskem 848 milionů korun po předloňské účetní ztrátě 2,2 miliardy korun. Tržby společnosti za rok 2023 meziročně vzrostly o 85 milionů na 4,7 miliardy korun. Na výsledky hospodaření měla podle sdělení firmy pozitivní vliv zejména změna ve struktuře prodejů na domácím trhu se zaměřením na prémiové výrobky, a to i přes pokles objemu prodaného piva. 

Reklama

Prodeje piva zahrnující ČR i zahraničí v minulém roce firmě klesly o 314 tisíc hektolitrů na 2,815 milionu hektolitrů, přesto loni firma zvýšila zisk v porovnání s rokem 2022. Důvodem předloňského propadu byly podle firmy zejména takzvané opravné položky. Ve výroční zprávě za rok 2022 společnost uvádí, že navýšení účetních položek způsobilo výrazné zvýšení úrokových sazeb kvůli vysoké inflaci a nejistotě na světových trzích i domácím trhu v důsledku války na Ukrajině.

Do zahraničí loni zamířilo 825 tisíc hektolitrů piva, o 127 tisíc hektolitrů méně než v roce 2022. Nejvíce piva prodá společnost na Slovensko, do Švédska a Německa. „Co se týče exportu, společnost stále neobnovila své obchodní aktivity na území Ruska,“ uvedla Denisa Mylbachrová, manažerka komunikace společnosti.

Jana Tovaryšová

Pivovar Radegast má poprvé ve své historii sládkovou

Pivovar Radegast v Nošovicích na Frýdecko-Místecku má poprvé sládkovou. Na místo dlouholetého nošovického sládka Petra Kwaczka, který se přesunul na post manažera slovenského Pivovaru Šariš, nastoupila v září Jana Tovaryšová. Radegast je stejně jako Pivovar Šariš součástí skupiny Plzeňský Prazdroj.

Přečíst článek

Domácí prodeje loni poklesly o 8,6 procenta oproti minulému roku a dosáhly 1,99 milionu hektolitrů. Pokles firma vysvětluje zejména zvýšením cen v důsledku vysoké inflace.

Reklama

Provozní zisk EBITDA, tedy zisk před započtením úroků, daní a odpisů, loni klesl o deset milionů na 398 milionů korun, podle společnosti je to důsledek inflace a zvýšení cen služeb.

Sázka na prémiová piva se vyplatila

Pivovary Staropramen jsou součástí severoamerické pivovarské skupiny Molson Coors. Dlouhodobě jim na českém pivovarském trhu patří druhá příčka za Plzeňským Prazdrojem, který loni v Česku prodal 7,4 milionu hektolitrů piva, meziročně o 1,2 procenta víc.

V současnosti se společnost Pivovary Staropramen více zaměřuje na prémiová piva, loni uvedla na trh například nealkoholickou variantu piva Stella Artois nebo vylepšenou Staropramen 10. Firma tak reaguje i na trend posledních let, kdy ubývá konzumentů piva a přibývá lidí, kteří pijí nealkoholická piva nebo ochucené varianty. Podle letošního výzkumu klesá podíl lidí, kteří alespoň někdy pijí pivo, od roku 2016. Průměrná spotřeba na obyvatele se loni v porovnání s rokem 2022 snížila ze 136 na 128 litrů za rok, informoval už dříve Český svaz pivovarů a sladoven.

Pivovary Staropramen na českém trhu kromě českých piv značky Staropramen, Braník, Ostravar nebo Mustang nabízí také belgická piva Stella Artois, Hoegaarden a Leffe. Od roku 2021 prodává i irská piva Guinness a Kilkenny.

České pivovary loni uvařily zhruba 20 milionů hektolitrů piva, což bylo meziročně o 2,7 procenta méně. Z piva uvařeného v ČR se ho na domácím trhu loni spotřebovalo 15,2 milionu hektolitrů, meziročně o 2,4 procenta méně. Po dvouletém růstu se loni snížil i vývoz piva do zahraničí o 4,3 procenta na 5,17 milionu hektolitrů.

Lahvové pivo

Nejen máslo. Čechům zdražilo také lahvové pivo

Za máslo si lidé v říjnových slevách meziročně připlatili 43 procent. Kilogram stál průměrně 207,60 koruny, což v přepočtu na běžnou kostku o 250 gramech činilo zhruba 52 korun. Vyplývá to z analýzy akčních letáků sedmi největších obchodních řetězců v ČR od společnosti Česká distribuční. Cena se podle ní výrazněji zvedla také za balení deseti vajec, a to ve srovnání s loňskem o 14 procent na v průměru 30,23 koruny.

Přečíst článek

Stanislav Bernard, spolumajitel pivovaru Bernard

Pivovarem roku je poosmé Bernard, konkurence mezi minipivovary roste

Pivovarem roku se letos opět stal podle Sdružení přátel piva (SPP) Rodinný pivovar Bernard z Humpolce. Ocenění získal poosmé. Bernard letos uspěl i ve dvou kategoriích podle druhů piv - se světlou desítkou a svátečním ležákem. Minipivovarem roku je pražský Pivovar Strahov. Létajícím pivovarem roku, čímž se míní pivovar v pronajatých provozech, je Pivovar Chroust z Prahy. Sládkem roku se stal Václav Berka z Plzeňského Prazdroje. Ocenění předali zástupci sdružení v nepomuckém minipivovaru Zlatá kráva.

Přečíst článek

Prazdroj zásadně promění pivovarské nádvoří

Plzeňský Prazdroj čeká zásadní proměna

Plzeňský Prazdroj zásadně promění pivovarské nádvoří v Plzni a ještě více se otevře veřejnosti. Vznikne tam odpočinková zóna se schody u řeky Radbuzy. Zahájená rekonstrukce garáží vedle návštěvnického centra rozšíří prostory uvnitř pivovarského areálu. Přinese nové možnosti pro kulturní a společenské akce, uvedl mluvčí pivovaru Zdeněk Kovář.

Přečíst článek

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme