Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Výrobce sušenek Mondelez rozšíří v Opavě výrobu. Fidorky se díky tomu dostanou až do Austrálie

Továrna firmy Mondelez
ČTK
 ČTK

Mezinárodní výrobce sušenek Mondelez International investuje 1,3 miliardy korun do rozšíření výroby čokoládových oplatek ve svém závodě v Opavě. Výstavba už začíná, do provozu by měla být linka uvedena v roce 2026. Díky investici vznikne přibližně 100 pracovních míst, uvedl ředitel výrobního klastru společnosti Mondelez v Česku Emmanuel Chilaud.

Mondelez v Opavě výrobní kapacitu kulatých oplatek zdvojnásobí, zvýší ji na 22 tisíc tun ročně. Oplatky vycházejí z tradičního designu opavské Fidorky, která se skládá z kulatých oplatek spojených náplní a potažených čokoládou. Vyrábějí se s různými příchutěmi a na evropském trhu se prodávají pod několika značkami.

Chilaud řekl, že v současnosti zhruba 25 procent těchto výrobků tvoří oplatky s názvem Fidorka pro český a slovenský trh a 75 procent jsou značky do dalších zemí. Oplatky z Opavy poputují například i do Austrálie nebo na Nový Zéland.

„Fidorka se narodila v Opavě a Opava jede do světa. Hrdost, co máme, výrobky, které se tady narodily, byly tady vymyšlené 180 roků zpátky, teď jedou ve velkém do světa,“ řekl Chilaud.

Lukáš Kovanda: Nenechte se mýlit, Česko není rájem levných potravin, jak se snaží prezentovat premiér

Potraviny v Česku jsou stále o desítky procent dražší než během roku 2021, tedy před nástupem inflační vlny. Klesají nyní nejrychleji v EU, neboť předtím stoupaly v rámci EU výrazně nadprůměrně.

Přečíst článek

Stometrová elektrická pec

Jinou velkou investici zahájila společnost Mondelez v Opavě před necelým rokem. Za více než 1,5 miliardy korun buduje novou linku na výrobu sušenek Oreo, díky niž přijme navíc 140 lidí. Její součástí bude i stometrová elektrická pec.

„Pec, která bude nejdelší elektrická pec na světě, dorazí modul po modulu teď na konci měsíce, bude to trvat měsíc, měsíc a půl. Zbytek linky tady bude do listopadu nebo prosince. Potom začneme s testy," řekl Chilaud.

Mondelez působí v České republice a na Slovensku od roku 1992, má pět výrobních závodů a zaměstnává 2900 lidí. V závodě v Opavě pracuje přes 1000 lidí, kromě sušenek Oreo a Fidorek se tam vyrábějí například sušenky a oplatky Opavia, sušenky BeBe Dobré ráno, pečivo Brumík, čokoláda Figaro, oplatky Miňonky a Tatranky nebo krekry TUC.

Lesklokorka lesklá

Biohacking: Houba reishi má blahodárný vliv na lidské zdraví. Pomoci může i v boji s rakovinou

Medicinální houby jsou součástí východní medicíny po tisíciletí. V naší západní kultuře jsme zvyklí spíše chutné druhy hub konzumovat jako potravinu. Dnes houby sbíráme či i pěstujeme pro jejich kulinářské využití, ale můžeme je také používat jako léčivé prostředky. Jedna z těch nejznámějších a nejpoužívanějších medicínských hub je reishi, neboli lesklokorka lesklá.

Přečíst článek

Tradice výroby sušenek v Opavě sahá do roku 1840. Historie továrny je spjata s rodinou zakladatelů cukrovinkářské výroby Fiedorů, které dodnes připomíná kulatá oplatka Fidorka. V novém výrobním areálu v části Vávrovice podnik sídlí od roku 1997.

Spisovatelka Romana Vaverková dnes v Opavě představila historický román Hořkosladká vůně vanilky, který se věnuje příběhu Marie Fiedorové, jež stála na počátku 20. století u založení továrny na výrobu oplatek a cukrovinek.

„Malinkou pekárnu proměnila ve velkokapacitní podnik s 50 zaměstnanci. Za vedení Marie se firma Fiedor stala nejvýznamnějšímu podnikem svého druhu, a to nejenom ve Slezsku, ale i v ostatních zemích Rakouska-Uherska. A to všechno přesto, že samotná majitelka měla poměrně složitý životní osud,“ řekla Vaverková.

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Kakaové boby

Z kakaa se stává drahá komodita. Výrobci začínají snižovat gramáže u sladkostí, cena zůstává

Přečíst článek
Doporučujeme