Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde

Synot miliardáře Valenty prohrál obří arbitráž s Českem

Synot miliardáře Iva Valenty prohrál obří arbitráž s Českem
ČTK
 ČTK

Stát uspěl v mezinárodní arbitráži s kyperskými firmami z české skupiny Synot o 3,6 miliardy korun kvůli omezení hazardních her. Uvedlo to na svém webu ministerstvo financí. Firmám WCV Capital Ventures Cyprus Limited a Channel Crossings Limited vadilo zrušení povolení pro provozování videoloterijních terminálů. Se státem kvůli tomu vedly arbitráž od roku 2015. Majitel Synotu Ivo Valenta řekl, že rozhodnutí zatím nechce komentovat.

Reklama

„Vítězství v této arbitráži je pro český stát obzvláště dobrou zprávou. Zaprvé uhájí státnímu rozpočtu vysokou sumu 3,6 miliardy korun a zadruhé potvrzuje legitimní právo státu a samospráv na přiměřenou regulaci hazardu," sdělil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

„Aktuálně se detailně seznamujeme s rozhodnutím arbitrážního tribunálu, a blíže se proto nyní k uvedené záležitosti nebudeme vyjadřovat," reagoval majitel skupiny Synot Valenta.

hrací automaty

Automaty stále táhnou. Češi loni prosázeli téměř 760 miliard korun, roste podíl internetu

Lidé v Česku loni prosázeli 759,3 miliardy korun. Meziročně se tak objem vkladů zvýšil o 44,2 procenta, rostlo zejména množství peněz prosázených v technických hrách. Objem vyplacených výher stoupl oproti roku 2021 o 44,8 procenta na 705,5 miliardy korun. Vyplývá to z údajů Generálního finančního ředitelství o hazardní dani.

Přečíst článek

Ministerstvo původně vydávalo od roku 2004 licence na provoz terminálů na dobu až deseti let. Po rozhodnutích Ústavního soudu z let 2011 a 2013 ale začalo povolení rušit, aby vyšlo vstříc obcím, které chtěly hazard na svém území samy regulovat a herny vykázat. Společnosti Synotu pak v arbitráži tvrdily, že se jednalo o nečekanou změnu, která v rozporu s mezinárodními dohodami poškodila investice firem.

Soud zamítl všechny nároky proti Česku

Mezinárodní rozhodčí tribunál podle ministerstva uznal, že česká úprava nechránila zcela řádně nabytá práva žalujících firem vzhledem k absenci přechodného období po zásahu Ústavního soudu. Zároveň ale konstatoval, že firmy fakticky měly přechodné období, než byla povolení pro terminály zrušena, a toto období poskytlo přiměřenou ochranu práv firem. Všechny nároky proti České republice tak byly zamítnuty.

Parlamentní listy mění vlastníka. Koupily je herní vydavatelé a mediální podnikatelé Španěl a Pavlíček.

Parlamentní listy mění vlastníka. Koupili je herní vydavatelé a mediální podnikatelé Španěl a Pavlíček

Společnost Synot Invest podnikatele Iva Valenty prodala celý svůj podíl 70 procent v české společnosti Our Media vydávající web Parlamentní listy. Novými vlastníky Parlamentních listů se zhruba 300 tisíci čtenáři denně jsou herní vydavatelé a mediální podnikatelé Marek Španěl a Slavomír Pavlíček.

Přečíst článek

Ústavní soud nejprve v roce 2011 rozhodl, že videoloterijní terminály spadají pod širší definici výherních hracích přístrojů, a obce proto mohou jejich provoz regulovat vyhláškami. Soud také stanovil ministerstvu financí povinnost podle loterijního zákona zrušit povolení k provozování terminálů, pokud je v rozporu s vyhláškou obce.

Novela loterijního zákona účinná od roku 2012 pak výslovně uznala právo obcí regulovat terminály prostřednictvím vyhlášek, ale nově stanovila přechodné období tří let pro již povolené terminály. Přechodné období však bylo v roce 2013 Ústavním soudem zrušeno.

Stanjura a Fiala

Stát částečně neuspěl v arbitráži s Diag Human, bude muset najít miliardy na odškodnění

Česká republika částečně neuspěla v mezinárodní arbitráži s Diag Human ohledně údajného pochybení ministerstva zdravotnictví při zadávání veřejných zakázek na zpracovatele krevní plazmy. Na základě výsledků arbitráže by tak Česko mělo zaplatit 15,5 miliardy korun. Vláda ale rozhodla o tom, že se Česko proti rozhodnutí odvolá, uvedlo ministerstvo financí.

Přečíst článek

Skupina Synot podnikatele a bývalého senátora Iva Valenty působí ve více než 40 zemích světa a její roční obrat se pohybuje v miliardách korun. Kromě loterního průmyslu a dodávek IT technologií, softwarových řešení a herních zařízení se věnuje i cestovnímu ruchu, sportu či mediálním aktivitám.

Největší výhra státu v posledních letech

Úspěch ve sporu s firmami Synotu je jednou z největších výher státu v mezinárodních arbitrážích v posledních letech. Loni stát vyhrál arbitráž, ve které společnost Alcor Holdings ze Spojených arabských emirátů žádala 483 milionů korun za využívání pozemků pod veřejnými komunikacemi v Praze.

Předloni uspělo Česko v arbitráži se švýcarskou firmou Pawlowski AG o 5,2 miliardy kvůli developerskému projektu v Praze a také v arbitráži s nizozemskou firmou Fynerdale Holdings o 2,4 miliardy kvůli obchodu s mákem.

Sídlo ruského plynárenského monopolu Gazprom v Petrohradě

ČEZ jde do boje proti ruskému Gazpromu. V ženevské arbitráži žádá miliardu

Energetická společnost ČEZ formálně zahájila arbitrážní řízení proti ruské plynárenské společnosti Gazprom. Kvůli krácení dodávek zemního plynu v loňském roce žádá náhradu škody okolo jedné miliardy korun, uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Přečíst článek

 

Speciál Realitní Club

Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části –  webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu. 

  • Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
  • Komerční reality: kanceláře, coworking;
  • Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
  • Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.

Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.

Témata související s realitami:

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme