Soudní rozhodnutí napříč Evropou aneb Od klimatu k datovým schránkám
Podcast Právo k Ranní Kávě pokračuje i v roce 2025. Úvodní díl specializovaného právního podcastu moderují zkušení moderátoři Kristýna Faltýnková a Martin Frolík, kteří se v aktuální epizodě mimo jiné zaměří na legislativní změny, které nastaly od 1. ledna 2025.
Řeč bude nejprve o třech proběhlých soudních rozhodnutích. Začnou takzvanou klimatickou žalobou č. 2, rozhodnutím Nejvyššího správního soudu z listopadu loňského roku. Na něj navážou případem z Itálie, který se dostal až k Evropskému Soudnímu dvoru a ve kterém šlo o selhaný airbag v automobilu vyrobeném v Německu a zakoupeném od italského distributora a přehled judikátů završí rozhodnutím Ústavního soudu České republiky, který se zabýval podáváním žaloby skrze datovou schránku v případu, ve které byla takto odeslaný návrh na neplatnost volby podepsán jinou osobou, než byl odesílatel, resp. majitel datové schránky.
Na závěr připomenou, jaké legislativní změny nastaly od 1. ledna letošního roku.

V nejnovějším dílu podcastu Právo k Ranní Kávě se advokátka Martina Javorová a associate partner Michal Sylla z PRK Partners věnují dvěma tématům - úskalí promlčení a novinkám v oblasti flotilového pojištění.
Novinky ve flotilovém pojištění. Co se mění pro poskytovatele operativního leasingu
Zprávy z firem
Chtělo by se říci, že „online svět” pomalu tvoří integrální součást reality. Není proto překvapivé, že snahy o uplatnění výhod plynoucích z online prostředí lze spatřovat i v oblasti problematiky řešení sporů, přičemž se v této souvislosti hovoří o tzv. ODR - Online Dispute Resolution. Co si však lze pod ODR představit? Jak by online svět mohl pomoci s řešením sporů, či jak jej lze využít přímo v soudním řešení sporů? Jaké jsou naopak nevýhody ODR a jak jsme na tom s jeho zaváděním do praxe v České republice? O tom si v dnešním díle Práva k Ranní Kávě povídali moderátor Martin Frolík s dnešním hostem, Zbyňkem Loeblem, specialistou na problematiku ODR a poradcem advokátní kanceláře PRK Partners.
Právníci radí, jak na řešení sporů online
Zprávy z firem
Digitální dědictví. Snad každý z nás „vlastní” nějaký digitální obsah, ať už je to film, hudba, počítačová hra nebo třeba NFT, uložený na hmotném nosiči, nebo jinde. V digitálním obsahu přitom může být ukryta značná hodnota, která opodstatňuje otázku kdo, jak a zda vůbec jej po našem skonu někdy zdědí.
Právníci radí, jak zahrnout digitální majetek do dědictví
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.