Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Souček skončil jako šéf ČT. Na jeho místo chce Šmuclerová

Generální ředitel České televize Jan Souček
ČTK

Ve vedení České televize skončil její dosavadní generální ředitel Jan Souček. Odvolala jej Rada České televize. Ta zvolí nového šéfa České televize 18. června. O týden dříve vybere z přihlášek, které obdrží, pětici finalistů.

Na místo odvolaného ředitele Součka se již oficiálně přihlásila předsedkyně představenstva vydavatelství Czech News Center Libuše Šmuclerová. Ta v minulosti působila v ČT i v televizi Nova. „Ano, budu kandidovat,“ potvrdila. 

Mezi kandidáty na uvolněné místo, o kterých spekulují média, je také ředitel zpravodajství a publicistiky ČT Petr Mrzena, výkonný ředitel obchodu ČT Hynek Chudárek nebo ředitel programové divize ČT Milan Fridrich. Kandidaturu zvažuje i bývalý moderátor hlavní zpravodajské relace České televize Události Jakub Železný. Uvedl ovšem, že funkce šéfa ČT pro něj není něco, o co by nějak zásadně životně usiloval. „Ale budu v příštích týdnech hlavně usilovat o to, abych mohl mít jistotu, že ta televize bude plnit tu roli, kterou má mít. A nedopadne jako v některých okolních zemích. A jestli u toho budu jako moderátor zpravodajství nebo jako generální ředitel, je úplně jedno,“ doplnil. Serveru Novinky.cz řekl, že na 99 procent bude kandidovat.

Porušení zákona

Důvodem odvolání Součka bylo podle radních několikeré porušení zákona o České televizi. Souček podle nich mimo jiné nevhodně komunikoval s veřejností, rušil publicistické pořady, vyhrožoval zrušením několika kanálů ČT v případě nezvýšení TV poplatku nebo radu neinformoval o vyvíjeném nátlaku na něj. Souček uvedl, že trochu v rozporu s odůvodněním a výtkami radních je ČT v dobré kondici a má po roce a půl zajištěné financování na desítky let dopředu. Pro odvolání bylo v tajném hlasování 15 radních z celkem 17 aktuálních členů. Potřeba byly dvě třetiny hlasů všech členů, tedy 12.

Souček ve funkci strávil jeden rok a sedm měsíců z šestiletého mandátu. Do jmenování nového generálního ředitele televizi povede ředitel divize Korporátní služby Michal Fila. „ČT má připravenou celou řadu rozvojových projektů, takže svému nástupci přeji hodně úspěchů a věřím, že ČT bude ve své roli klíčového veřejnoprávního média pokračovat,“ řekl Souček po hlasování.

Uvedl, že rozhodnutí rady respektuje, ale s důvody nesouhlasí, nezakládají se podle něj na pravdě. Ředitelé velkých firem se odvolávají v době špatných výsledků nebo defraudace, což podle něj není jeho případ. „Nemohu se smířit s výtkami z března a i v dnešních výtkách je řada věcí, které se neshodují se skutečností,“ uvedl.

Při jeho odvolání podle něj hrálo u každého radního roli něco jiného. Zopakoval, že mu někteří radní vyhrožovali a že vše z jejich výhrůžné komunikace se naplnilo. Výhrůžky se týkaly vymáhání odškodného za nezákonné odvolání dozorčí komise radou v roce 2020. Zároveň označil za slabé místo výběru, že radní, kteří se mu pokusili vyhrožovat, budou v radě sedět i při volbě nového ředitele. „Situace s odškodněním se nevyřešila odvoláním generálního ředitele,“ řekl.

Souček do funkce nastoupil v říjnu 2023. Před tím ve výběrovém řízení porazil nejdéle sloužícího generálního ředitele Petra Dvořáka.

Rádio Svobodná Evropa

David Ondráčka: Radio Free Europe není retro, Česko by ho mělo zachránit

Česko by mělo udělat pro záchranu Svobodné Evropy udělat víc. Nejen gesta a signály, ale položit konkrétní a rozumné peníze na stůl. Je to přesně v duchu havlovské tradice a ochrany lidských práv po světě, na kterých naše zahraniční politika stojí. A navíc je to i chytrá investice do budoucna. Fiala a Lipavský na billboardech píší, že je čas stát na správné straně. Tak pánové šup, je čas. Rozhoupejte se, udělejte silný politický krok a zachraňte Radio Svobodná Evropa. Česko může být hrdina.

Přečíst článek

Americký prezident Donald Trump

Odejděte dobrovolně a dáme vám tisíc dolarů, motivuje Trump migranty

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa nabídne migrantům, kteří ve Spojených státech pobývají nelegálně a rozhodnout se dobrovolně „sami deportovat“ ze země, výplatu ve výši 1000 dolarů (22 tisíc korun) plus cestovní asistenci. Informovaly o tom agentury AP a Reuters s odvoláním na americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Dalibor Martínek: Zvýšit poplatky za televizi a za rádio? Spíš je zrušit. Veřejnoprávní média ztratila smysl

Přečíst článek
Doporučujeme