Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Siemens posílí v oblasti AI. Za 248 miliard koupí americký Altair

Siemens koupí za 248 miliard firmu Altair
iStock
 ČTK

Německý průmyslový koncern Siemens koupí za 10,6 miliardy dolarů (zhruba 248 miliard korun) americkou firmu Altair Engineering. Upevní si tak podnikání na rychle rostoucím trhu s průmyslovým softwarem a umělé inteligence.

Reklama

Podle agentury Reuters je to největší akvizice Siemensu od roku 2020, kdy jeho divize Siemens Healthineers koupila za 16,4 miliardy dolarů výrobce zdravotnických přístrojů Varian Medical Systems.

Jak vyzrát na umělou inteligenci? Poradí kniha Stanislava Šulce. Objednávejte zde

Někteří analytici vyjadřují obavy ohledně vysoké ceny, kterou Siemens za Altair se sídlem v Michiganu zaplatil. Cena 113 dolarů za akcii představuje prémii 18,7 procenta proti závěrečné ceně akcií společnosti Altair z 21. října, což je den předtím, než o zvažované transakci informoval Reuters.

Donald Trump

Lukáš Kovanda: Trump prezidentem? Češi by tím přišli o více než 100 miliard ročně

Výrazné navýšení cel představuje z hlediska české ekonomiky hlavní bezprostřední hrozbu plynoucí z možného znovuzvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem. Trump v rámci předvolební kampaně prohlašuje, že zavede 20procentní clo na dovoz z EU a 60procentní clo na dovoz z Číny. Oboje by českou ekonomiku zásadně poškodilo. Kolik přesně by jí Trumpova cla stála?

Přečíst článek

Simulační software společnosti Altair pomáhá předvídat, jak by výrobky fungovaly v reálném světě. To zapadá do strategie Siemensu, který využívá svůj hardware a software ke spojení reálného a digitálního světa.

Reklama

Siemens, který proslul jako výrobce vlaků a továrních zařízení, se snaží rozšířit pole svého podnikání i mimo tradiční průmyslové zákazníky. Posiluje svou digitální nabídku, aby zlepšil výkonnost výrobních linek, vlaků a budov.

Americké prezidentské volby se blíží. Kdo vyhraje - Harrisová, nebo Trump?

Americké volby jsou mašina na peníze. Letos je sponzorují nejbohatší miliardáři

Z amerických prezidentských voleb se postupem času stává významný podnik podporující americkou ekonomiku. V aktuálním klání se již protočily téměř čtyři miliardy dolarů. Peníze přitom jdou zejména na platy dobrovolníků a zajištění velkých meetingů pro desítky tisíc lidí. Zatímco Obamovu volbu podpořili zejména drobní donoři z řad občanů, aktuální volby „platí“ také nejbohatší miliardáři snažící se strhnout volbu na svého vybraného kandidáta.

Přečíst článek

Transakce by měla Siemensu zvýšit zisk na akcii přibližně za dva roky od jejího uzavření. To se očekává v druhé polovině roku 2025. Obchod bude mít ve střednědobém horizontu dopad na tržby ve výši přibližně 500 milionů dolarů ročně a v dlouhodobém horizontu více než miliardu dolarů ročně, uvedl Siemens.

Podniky vyrábějící inženýrský software se staly atraktivním cílem akvizic. Investoři sázejí na firmy, jež by mohly těžit z rozmachu AI. Společnost Synopsys, která se zabývá návrhem čipů, se v lednu dohodla na převzetí softwarové firmy Ansys v hodnotě 35 miliard dolarů.

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme